Druga kurtyna – synchronizacja flesza

Druga kurtyna

Znaczna część aparatów cyfrowych jak lustrzanki, kompakty i inne bezlusterkowce posiada funkcję znacznie poprawiającą jakość zdjęcia z fleszem (nawet tym wbudowanym !). Różnica jest bardzo duża, w zasadzie zawsze to stosujcie i pamiętajcie żeby sprawdzić czy wymianie baterii przez przypadek nie jest wyłączona. W menu aparatu szukajcie funkcji o nazwie druga kurtyna.

Druga kurtyna – Rear Sync

jest to tzw. synchronizacja z drugą kurtyną. Ma to wpływ na czas w którym odpalany jest flesz.

Zazwyczaj lampa błyska podczas wciśnięcia spustu do końca. Sprawia to, że zamrożony zostaje ruch obiektów na pierwszym planie aczkolwiek tło zostaje bardzo ciemne (jak przy większości takich zdjęć). Niekoniecznie jest to złe, zależy co fotografujemy. Przy włączonej opcji druga kurtyna sprawia, że błysk lampy jest wyzwalany na końcu czasu naświetlania. Różnica jest taka, że podczas początkowej fazy zdjęcia aparat najpierw rejestruje tło ze światłem zastanym a dopiero w ostatniej chwili wyzwala lampę by zamrozić kadr. Tutaj plusem jest brak czarnego tła, fakt, można powiedzieć, że wtedy tło nie jest odciąga uwagi od tematu zdjęcia ale to po prostu wygląda bardziej profesjonalnie przez duże O ;D

Czas naświetlania

jest wykorzystywany na początku otwarcia migawki do uchwycenia tła. Dzięki temu tło zostanie ewentualnie nieco rozmazane. Możemy dzięki temu spróbować uzyskać ciekawe efekty ruchu na zdjęciach. Przykładowo szybka dynamiczna scena zostanie zamrożona podczas błysku lampy a my uwiecznym dynamikę tłumu albo osób podczas maratony, imprezy czy portretu.

druka kurtyna 2

Idealne przykłady takich zdjęć zobaczcie tutaj :

Przykłady zdjęć z wykorzystaniem drugiej kurtyny na google images

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *