Jak zrobić czarne tło na zdjęciu

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ?

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ?

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ? Całkiem prosto, nie potrzebne nam czarne tło fotograficzne tylko nieco wyobraźni i chęci.

  1. Ustaw dużą przysłonę – f11, f 16, spróbuj, sprawi to, że mniej światła wpadnie do obiektywu. Mniejsze ilości zginął w porównaniu do pierwszego planu.
  2. Użyj lampy – oświetli ona pierwszy plan, reszta światła rozproszy się w tle.
  3. Krótki czas naświetlania, z lampą automat ustawi nam max 1/200 sekundy.

W skrócie to wszystko, teraz wiemy jak zrobić czarne tło na zdjęciu. Czas rozwinąć teorię.

Przymknięta przysłona F11, F16

Przymknięta przysłona sprawi, że bardzo mało naturalnego światła będzie wpadać do obiektywu.

Użyj lampy i krótkiego czasu naświetlania

Automatycznie ograniczony zostanie czas na max 1/200 sekundy, tego się trzymajmy, o ile obiekt fotografowany (model , modelka) może się poruszyć. W innym przypadku możemy potrzebować dłuższego czasu, tutaj rozmawiamy o CZARNYM TLE więc ja bym zostawił na 1/125 lub 1/200.

Cykanie zdjęcia

Załóżmy, że robimy danego tematu, obiektu, modela w dzień.

Ustawmy siebie, temat zdjęcia tak aby za nim była przestrzeń. Sprawi to, że nasz błysk nie wróci spowrotem do aparatu.

Przymknięta przysłona do okolic F11 i czasie naświetlania w okolicach sprawi, że zdjęcie bez lampy będzie po prostu czarne. Ekspozycja będzie po prostu niewystarczająca.

Teraz dodajemy błysk lampy na nasz obiekty. Jako, że ustawienie i kompozycja zapewni nam oświetlenie lampą tylko i wyłącznie tematu zdjęcia, możemy śmiało robić zdjęcia. Światło zostanie odbite od tematu i rozproszy się w tle, światło lampy zostanie wyłapane przez aparat a tło będzie kruczo czarne.

Jeżeli dalej nie możemy uzyskać czarnego tła zmieńmy miejsce modela, o ile to możliwe, w bardziej zacienione. Musimy obniżyć ekspozycję aby uwypuklić działanie lampy.

Problemy  i czarne tło fotograficzne

Uważajcie na lampę, nie używajcie zbyt ostrego światła aby nie mieć za dużo jasnych punktów i przepalonych elementów zdjęcia – stricte białe plamy. Flesh bardzo mocno uwypukla pierwszy plan. W post produkcji nic z tym nie zrobicie – mocne refleksy lampy na powierzchni, temacie kompozycji, ciężko to naprawić.

Za mało czarne tło ?

Synchronizujcie lampę z pierwszą kurtyną, wyczerni to dodatkowo tło kompozycji. Pos

zukajcie w ustawieniach, pisałem o tym post apropo ekpozycji.

Czarne tło fotograficzne

Jeżeli mamy dostęp do studia to ułatwia sprawę ale nie zawsze mamy, czasem jesteśmy w plenerze. Technika się sprawdza doskonale. Ewentualnie możemy poczekać do wieczora i robić zdjęcia w nocy, czarne tło fotograficzne uzyskamy naturalnie i o wiele łatwiej będzie nam dostosować ustawienia aparatu. W dzień może to być problematyczne.

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu – podsumowanie

Duża przysłona, rzędu F11, użycie lampy, czas dostosujcie w zależności od tego co wyszło. Zawsze czarne tło na zdjęciu można poprawić w post produkcji 😉

Ciekawostka na wiki.

Przykładowe zdjęcia

 

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu. Tutaj duża przysłona w okolicach 5.6 i użycie flesha. Flesh bardzo mocno uwypukla pierwszy plan, od którego odbija się światło, czyli burgera a tło zostało ciemniejsze. Nie jest to idealnie czarne tło fotograficzne ale obrazuje zasadę.

 

czarne tło fotograficzne
Tutaj widać efekt zanikania światła, koń jest dobrze oświetlony najbliżej aparatu. Oddalając się od obiektywu światło się rozprasza i wraca jego dużo mniej, ergo, czarne tło fotograficzne domowej roboty.
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu
Tutaj przykład kiedy delikatne źródło światła oświetla tylko temat zdjęcia. Reszta nie jest widoczne z powodu braku ekspozycji na cienie.

 

Dodaj komentarz