Makrofotografia poradnik i 7 pomysłów
Makrofotografia definicja : Typ fotografii, w której fotografowany obiekt zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony. Makrofotografia dla początkujących. Co to jest ? To jest najszersza i najprostsza definicja. Bardzo ogólna. Jak widzisz można pod to podciągnąć bardzo dużo. Zazwyczaj makrofotografia kojarzy nam się z ekstremalnymi zbliżeniami, zwykle bardzo małych obiektów i organizmów żywych, takich jak owady, w których rozmiar obiektu na fotografii jest znacznie większy niż naturalna wielkość (chociaż makrofotografia odnosi się również do sztuki robienia bardzo dużych zdjęć). Możemy też się spotkać z określeniami takimi jak Makrofotografia, fotografia makro , foto makrografia, makrografia. Jakie to zdjęcia makro i o co tu chodzi ? Dla mnie osobiście makrofotografia…
Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ?
Jak zmienić kolor na zdjęciu ? Wystarczy tylko minuta. Poniżej krótki opis tego jak to zrobisz w Affinity Poto oraz w fotoszopie. Zasada jest taka sama wszędzie gdzie jest do dyspozycji panel HSL – Hue, Saturation, Luminosity. Poniżej na filmie znajdziesz dodatkowe wyjaśnienie oraz kilka przykładów jak możemy to zrobić i na co zwrócić uwagę. Jak to zrobić bezproblemowo ? Musisz wybrać odpowiednie zdjęcie. Odpowiednie to znaczy takie, które posiada w sobie mocno wyodrębnione kolory. Jeżeli mamy odcienie czerwienie to żeby one były w jednym miejscu. Jeżeli trawa jest zielona to niech będzie to tylko trawa co jest zielone w kadrze. Tak samo niebieskie powinno być niebo i najlepiej tylko…
Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !
Podwójna ekspozycja w fotografii to jest ten efekt gdzie mamy jakieś zamyślone zdjęcie profilowe, jakiejś osoby a z jej głowy wystaje jakiś las albo inne górskie łańcuchy czy chmury. Klasyka rocka po prostu. Co to jest podwójna ekspozycja ? Podwójna ekspozycja to w skrócie nałożenie na siebie dwóch zdjęć. Pomyślicie sobie, “Ale chwila, chwila, drugie zdjęcie przykryje pierwsze ?”. Oczywiście macie rację, chodzi teraz o to, aby to drugie zdjęcie w taki sposób przykryło to pierwsze abyśmy uzyskali zamierzony efekt. Możecie próbować sił w aparacie, sprawdźcie tylko czy was ma taką opcję. W tym wpisie nauczycie się jak to robić w pierwszym lepszym programie graficznym jaki obsługuje warstwy. Dodatkowo wszystko…
Affinity photo po polsku 5 najważniejszych zalet !
Affinity photo po polsku czyli wszystko co potrzebujesz do rozpoczęcia przygody z, moim zdaniem, świetną alternatywą dla fotoszopa. Affinity Photo ma mniej opcji, filtrów i tych wszystkich fajerwerków ale to z drugiej strony sprawia to, że jest po prostu łatwiej to wszystko ogarnąć. Do tego jest to tańsza opcja bez subskrypcji. Trochę zależy czy korzystamy z lightrooma 🙂 Aby od razu przejść do wpisów na temat tego jak praktycznie coś zrobić w Affinity kliknij TUTAJ. Czytaj dalej, żeby mieć ogólne pojęcie co z czym, jak i dlaczego. Firma Serif Firma Serif została założona w 1987 roku przez mały zespół inżynierów oprogramowania w celu stworzenia tańszych alternatyw dla istniejących pakietów oprogramowania…
Zdjęcia starego Gdańska. Kompozycja w 5 prostych krokach !
Zdjęcia starego Gdańska czyli jak połączyć stare fotografie oraz identyczne kadry sfotografowane aktualnie. Fotografie pokazują Gdańsk kiedyś i dziś. Dwa zdjęcia połączone w jedno. Kolorowe elementy to te części jakie możemy zobaczyć aktualnie zaś czarno białe to elementy oryginalnych fotografii. W pierwszej części wpisu krótki opis problemów jakie pojawiają się podczas takich zdjęć. W drugiej części znajdziecie opis jak zmontować kilka zdjęć w jedno przez nakładanie warstw. Wykorzystam do tego Affinity Photo – narzędzia Warp Mesh i personę Liquify. Te same zasady tyczą się każdego innego oprogramowania. Ikoy narzędzi Liquify oraz Warp Mesh w Affinity Photo. Dla niecierpliwych tutaj macie przykład całego procesu. Poniżej szczegółowe opisy poszczególnych kroków. Podziękowania dla…
Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków
Jasna fotografia produktowa lub po prostu biała, to przede wszystkim bardzo mocno oświetlona scena. Często łączy się z minimalistycznym stylem kompozycji. Przeważającą częścią kadru jest po prostu bardzo jasna albo zupełnie biała. Często stosuje się taki styl podczas sesji zdjęciowych kosmetyków, leków, biżuterii czy środków czyszczących. Wszystkie rzeczy jakie muszą prezentować sobą higienę, czystość i perfekcję np. idealną cerę. W tym przypadku są to kosmetyki Vero for nature. Zabieg białej fotografii (typu high key) również spotykamy w zdjęciach artystycznych. Przykładowo krajobrazy z bardzo jasnymi rozdmuchanymi elementami nieba mające nadać kontrast konkretnemu tematowi jak samotne drzewo pośrodku łąki czy statek na morzu. Co jest potrzebne ? Cytując klasyka : Więcej światła…
Affinity photo makro – szkic ołówkiem ze zdjęcia w 4 krokach
W affinity photo makro czy też akcje działają identycznie jak w fotoszopie. Włączamy nagrywanie, wykonujemy czynności po czym zapisujemy je aby wykorzystać w przyszłości. I można grać do woli. Poniżej przykład jak zrobić prostą akcję, które zamieni nasze zdjęcie w ołówkowy szkic. Wpis inspirowany filmem z konta AffinityRevolution, świetny kanał do nauki podstaw dla każdego kto zaczyna swoją przygodę z obróbką grafiki. Makro po ściągnięciu i zaimportowaniu jest gotowe do użycia. Jeżeli chcecie regulować natężenie efektu to polecam dodać na samą górę warstwę kontrastu albo ostrości i wtedy dwoma parametrami regulować wyrazistość krawędzi. Poniżej przykład wszystkich kroków jakie tworzą efekt ryciny. Po co nam szkic ? Taki filtr może przydać…
Warp mesh w affinity photo
Warp mesh to narzędzie do zmiany kształtu grafiki. Przykładowo w prosty sposób możemy uformować dowolną grafikę w kształt serca, np. kwiat. Warp mesh w affinity photo (“siatka osnowy”) przekształca grafikę dwuwymiarową w trzech wymiarach. Prościej ujmując możemy dowolnie zmieniać obraz : wyginać, rozciągać, ściskać, skręcać. Cokolwiek dusza zapragnie. Dokładnie pokazuje to na filmikach poniżej. Warp Mesh Narzędzie warp mesh pozwala uzyskać dowolny kształt przez przesuwanie węzłów, tworzy siatkę na danym obrazie i składa się z kilku elementów : Węzły – białe kwadraty. Linie – łączą węzły. Punkty zakrzywiania linii – białe kółka zmieniające kąt krzywych wychodzących z węzłów. Podwójne kliknięcie dodaje symetryczne węzły do siatki. Większa ilość węzłów pozwala na…