Białe zdjęcia z kolorowym elementem - histogram koloru czerwonego
jak uzyskać efekt,  porady,  przepis na zdjęcie

Białe zdjęcie – co to jest ? 8 odpowiedzi

Białe zdjęcie to określenie bardzo jasnych fotografii z angielskiego “high key photography”. Głównym tematem jest rozdmuchana sceneria, może to być portret albo jakiekolwiek inne zdjęcia. Pomimo bardzo jasnej ekspozycji dalej widać wszystkie niezbędne detale. 

Jest to jeden z prostszych zabiegów artystycznych jaki możemy wykorzystać aby dodać nieco polotu i finezji do naszej fotografii. Jest to też jedna z metod na szukanie własnego stylu w fotografii. 

W najprostszych słowach : Aby uzyskać białe zdjęcie delikatnie prześwietl fotografię. Wykorzystaj dłuższy czas naświetlania albo otwórz przysłonę aby wpadło więcej światła.

Jak zrobić białe zdjęcie ? 

Po zrobionym zdjęciu zawsze warto popatrzeć na ekran aparatu i sprawdzić prześwietlenia i czernie, poprawić ekspozycję aby skompensować problemy światłomierza i fotografować dalej, aż będzie idealnie. Na podglądzie nic nie powinno migać na biało ale znowu… to wszystko zależy 🙂 Rzuć okiem na przykładowe zdjęcia. Linki do galerii na końcu wpisu.

Co to Histogram ?

Histogram to prosty wykres, który pokazuje nam ile jest danych kolorów na zdjęciu i jak jasne one są. Zazwyczaj widzimy histogram biały na który składają się 3 oddzielne wykresy kolorów zielonego, niebieskiego i czerwonego. Przykładowe wykresy razem z histogramem zobacz poniżej. 

Jak wygląda histogram białego zdjęcia ?

Białe zdjęcie powinno być z zasady bardzo bardzo jasne. Technicznie histogram powinien być na granicy, wykres powinien dotykać prawej krawędzi albo chować się po części za nią. Czystej bieli na zdjęciu powinno być tyle aby kadr wyglądał jak najlepiej i podobał się przede wszystkim Tobie. 

Czasem niestety mała zmiana ekspozycji sprawi, że całe niebo będzie białe jeżeli kadr jest bardzo jasny. Tutaj trzeba uważać. Po prostu nie przesadź, jak ze wszystkim ;). 

Białe zdjęcie czy szare ? 

Biała fotografia to nie tylko białe zdjęcia. Białe to świetna opcja dla krajobrazu a szarości sprawdzą się w mieście czy produktach. Bardzo często jest to też jasny kadr w odcieniach szarości gdzie jest dużo kontrastu i bardzo jasne kolory. Przykłady poniżej. Szarość bardzo dobrze będzie sprawdzać się przy portretach i fotografii produktowej. Pamiętaj tylko o fakturze tego co fotografujesz oraz miękkim świetle

Białe zdjęcia jako styl fotografii

Białe zdjęcie to jeden ze styli fotografii jakie możesz wykorzystać w swojej pracy. Spróbuj przez jakiś czas robić zdjęcia wyłącznie w takim stylu. Na pewno pozwoli to w łatwy sposób uzyskać podobny styl na wszystkich fotografiach a często początkujący fotografowie mają z tym problem. Znaleźć swój własny styl w fotografii jest ciężko, zostaje praktyka, praktyka i praktyka. Tutaj możesz technicznie robić zdjęcia i uprościć cały proces opierając się na histogramie.  

Jak wydrukować białe zdjęcie ?

Drukuj zdjęcia tak jak zawsze. Przebijające białe elementy (niezadrukowane) będą świetnie pokazywać fakturę papieru jaki wybierzesz. Dobrze przemyślane bardzo jasne zdjęcie może być świetną opcją do drukowania. Kolor czystej bieli i bardzo jasne partie nie będą wydrukowane i zleją się bardzo ładnie z ramką dookoła fotografii. Będziemy odnosić wrażenie jakby zdjęcie było części płótna lub papieru i było namalowane. Chcesz wiedzieć czemu i jak drukować zdjęcia to klikaj tutaj.

Ile atramentu potrzeba do białych zdjęć ? 

Zdecydowanie mniej, oczywiście jak ze wszystkim, to zależy. Drukarka będzie wykorzystywała mniejsze ilości atramentu bo bardzo jasne elementy kadry nie wymagają kolorów niż przy mrocznych czarnych fotografiach wschodu słońca. Głębokie ostre zdjęcia HDR nasycone kolorami będą równomierniej zużywać atrament.

Czy warto robić białe zdjęcia ?

Moim zdaniem na pewno. Warto chociaż spróbować i pobawić się tym dla kształcenia naszego warsztatu. Nauka jak możemy coś takiego stworzyć na pewno nam się przyda i zawsze jest warta poświęcenia chwili.

Lepiej wiedzieć i nie potrzebować niż potrzebować a nie wiedzieć.

– Kowcio

Okazjonalnie będziemy mogli to wykorzystać i eksperymentować przy krajobrazach. Zamiast robić zdjęcia HDR możemy spróbować zaprezentować widok w nieco odmienny sposób. Sam mam w planach napisać i pokazać na jutubie jak zrobić prostą kompozycję o długim czasie z bardzo bardzo jasnym krajobrazem – morską panoramą. Przypomnienie sobie tych wiadomości jak je opisuje zdecydowanie ułatwi mi sprawę. Duża ilość światła w lato to idealna pogoda do eksperymentów.

Jakie znajdziesz najpopularniejsze białe zdjęcie ?

Klasyczne krajobrazu to czarno białe widoku z długim czasem naświetlania.

Więcej możesz znaleźć szukając hasła ‘high key photography’ i przeczytać możesz też co nieco tutaj. Polecam kanał Adoramy jeśli chcesz nauczyć się więcej. W razie pytań pisz śmiało na maila 🙂

  • Piotr

Pokazowe zdjęcia z Unsplash.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !