obiektyw canon 18-15 mm IS STM
recenzja

Canon 18-55mm IS STM

Canon 18-55mm IS STM

Kolejna krótka piłka odnośnie obiektywu czyli Canon 18-55mm is stm !

Obiektyw Canon 18-55mm IS STM F3.5 – 5.6 osobiście uważam za boski obiektyw a autofokus robi Kessel Run w mniej niż 11 parseców. Idealny zakres ogniskowych.  Ogólnie TAK, jak najbardziej warto kupić. Silnik STM wymiata !

Niby STM jak 50mm opisywane <tutaj> ale nie ma konkurencji. Dlatego, że w 50mm mechanizm jest na zewnątrz a tutaj bardziej zintegrowany.

Zalety:

 • Autofokus – wciskasz i zastanawiasz się czy działa bo NIC prawie nie słychać. Działa szybciej niż Lambordżini ;). Robi bardzo przyjemne bzium, bzium podczas ustawiania ostrości (trzeba się wsłuchać). Silnik jest lepiej zintegrowany wewnątrz obiektywu ze zwierciadłami co pozwala na tak powalający efekt.
 • Jest kitowy (nie mylić z shitowy), dostaniecie go już dla modeli Canona 700D wzwyż, sprawdzajcie tylko oznaczenia.
 • Brak wysuwanego elemenetu z przodu obiektywu podczas ustawiania ostrości. W 50ste dla przykładu wygląda to jakby łapał zooma. Wychodzi z niej mały alien.
 • Bokeh! – 7 listków.
 • Duży, wygodny i szeroki pierścień do ustawiania zooma.
 • IS – stabilizacja obrazu. Pamiętajcie, żeby wyłączać na statywie.

Wady :

 • Trochę plastikowy, odczucie jakby to była jakaś tania chińska zabawka ale przez to też lekki ;p więc bicek tak nie będzie bolał po całodniowym lataniu i pstrykaniu zdjęć.
 • Bokeh! – da radę zrobić ładny Bokeh! pomimo, że wartości jakie ma przesłona to zakres F 3.5 – 5.6, trzeba pamiętać tylko o złotej zasadzie, czyli

  23399099593 1febbec727 q 18 55 canon lens - Canon 18-55mm IS STM
  Photo by alvaro.blanes cc - Canon 18-55mm IS STM

1. Blisko tematu / osoby / przedmiotu fotografowanego.

2. Tło powinno być jak najdalej, tutaj niestety musicie pokombinować, bez testu w plenerze ciężko coś określić. Kiedyś zrobię post z całą matematyką i rozpisanymi odległościami.

Super obiektyw, Canon dodaje go jako kitowego do modeli pokroju 700 / 750D. Jeżeli nie chcecie się bawić w nic innego to lustrzanka Canona (jakakolwiek) z tym obiektywem będzie dla was super wyborem na początek zabawy z fotografią.

Pamiętajcie o oznaczeniu STM, na alledrogo możecie kupić używane a jak dojrzejecie i będziecie chcieli więcej to polecam 50tkę 😉 nie ma tutaj znaczenia jakiego producenta, byle by pasowała do body 😉

Obiektyw do kupienia tutaj

Zdjęcia z głębią, Bokeh !