stary tessar obiekty bokeh photos
zdjęcia,  przepis na zdjęcie,  recenzja

Carl Zeiss Jena Tessar. Moje nowe 50mm.

Carl Zeiss Jena Tessar 50mm f/2.8

Czemu akurat ten obiektyw ? Carl zeiss to firma znana z dobrej optyki. Stare rzeczy były również porządnie robione, dbali o detale. carl zeiss jena tessar to obiektyw jaki chcę krótko omówić. Cóż, popatrzcie na zdjęcia poniżej. Są lepsze możliwości ale niestety ciężko znaleźć. Decyzje o kupnie tego obiektywu podjąłem podczas przeglądania zdjęć zrobionych obiektywem Trioplan. Tutaj efekt jest bardzo podobny, ale cena dużo tańsza 😉 i aktualnie można znaleźć z gwintem M42.

Bubble bokeh czyli bąbelki 😉

Jak widać na zdjęciach, popatrzcie na te cudowne “bąbelki”. Każde źródło świata jest zamienione w nieco bardziej rozmyty, rozmarzony, senny widok. Osobiście strasznie mi się to podoba. Polecam wszystkim, chociaż pożyczyć od znajomego i spróbować. Fakt faktem , efekt jest najlepszy na pełnej dziurze. Przy zamykaniu przesłony efekt dość szybko zanika.

Zazwyczaj jest tak ze stałkami (z mojego doświadczenia). Kupująć taki obiektyw robisz to raczej dla pewnej konkretnej jego właściwości, czy to głębia ostrości, czy też nasze bąbelki tutaj. Zazwyczaj działa to to najlepiej na pełnej dziurze.

Różne wersje

Ta tutaj opisywana to jest “aus Jena”. Czyi to jest to samo ale robione “po drugiej stronie muru berlińskiego, nie potrafili się dogadać z prawami autorskimi jeżeli chodzi o nazwę ale to ta sama fabryka. Jena.

Wersja “lżejsza” posiada 5 listków przysłony, jest ból, sami zobaczcie.

Wersję super zaje mają ich 14 !! !! Tak kur…. 14 !! Niestety cieżko dostać to z mocowaniem M42, raczej wszędzie na portalach są do kupienie Altix / Exacta a to nieco inny gwint i ręczne przerabianie mogłoby się nie udać. Chyba, że nie potrzebujesz perfekcji, ja już tak ;(

Może trzeba szukać na innych portalach ? Sprowadzanie z zagranicy na pewno nie będzie tanie ale za to i tak tańsze niż nowy trioplan 😉 Zresztą nawet stary też jest bardzo drogi. Zawsze możecie zaryzykować. Myślę, że się nie zawiedziecie. Fajnie mieć coś innego do fotografii ulicznej.

Pamiętajcie, że mogą występować luzy na przyszłonie, zaolejenie, i różne niedomagania z powodu czasu, eksploatacji i innych warunków. Osobiście uważam, że jak jesteś fanem i chcesz spróbować to jak najbardziej warto kupić wersję z adapterem (pamiętajcie o takim co ma blokadę bolca, ewentualnie potwierdzenie autofokusa).

Albo są też inne obiektywy jak np. ten helios : Helios 44

 

Sam czekam na pogodę i zobaczymy jak sobie poradzi z makro w odpowiednich warunkach 😉

 

 

carl zeiss jena tessar noc bokeh photos1 1024x683 - Carl Zeiss Jena Tessar. Moje nowe 50mm. carl zeiss jena tessar noc bokeh photos3 1024x683 - Carl Zeiss Jena Tessar. Moje nowe 50mm. CityBokehPhotosBackground1 683x1024 - Carl Zeiss Jena Tessar. Moje nowe 50mm. CityBokehPhotosBackground2 683x1024 - Carl Zeiss Jena Tessar. Moje nowe 50mm. CityBokehPhotosBackground3 683x1024 - Carl Zeiss Jena Tessar. Moje nowe 50mm.

Photo by Internet Archive Book Images

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !