Clear outside – najlepsza aplikacja do krajobrazu
Clear outside to jedna z moich ulubionych aplikacji pogodowych pomocnych przy fotografowaniu krajobrazu. Zapewnia jedną z najważniejszych informacji czyli prosty i przejrzysty podział na wysokość i gęstość zachmurzenia. Aby uzyskać efekt czerwonego, płonącego nieba kluczowe są wysokie chmury. Najlepiej żeby tylko one były widoczne na nieboskłonie, ponieważ to od nich odbija się purpurowy kolor rozszczepionego światła podczas wschodu i zachodu słońca.
Clear outside to aplikacja na telefony oraz wersję internetowa (tutaj Gdańsk).
Epickie niebo
W aplikacji wyróżnione są trzy rodzaje chmur: niskie, średnie i wysokie. Niskie są moim zdaniem najgorsze. Zazwyczaj są to deszczowe chmury i do tego bardzo skutecznie zasłaniają niebo. Nadają się do fotografowania szerokim obiektywem przy dużej otwartej przestrzeni.
Średnie chmury w naszej strefie geograficznej to w zasadzie coś co widzimy na co dzień. Bardzo ładnie wyglądają podczas jasnych i słonecznych dni kiedy tylko część nieba jest zachmurzona a pomiędzy chmurami możemy zobaczyć przebijające promienie słońca.
Więcej informacji o chmurach jest na wiki.
“Klasyczne” epickie niebo to właśnie wysoka chmura, jak już pisałem, jest to to co pali się na czerwono i purpurowo. Oczywiście wszystko zależy od naszej wizji artystycznej i gustu. Osobiście uwielbiam odcienie pomarańczowego. Cirrusy są chyba jedne z najlepiej wyglądających.
Clear outside – apka na telefon
Clear outside pokazuje nam wszystkie trzy poziomy chmur wraz z procentowym pokryciem nieba. To czy dane są dokładne czy nie to już zostawię wam do zweryfikowania. Osobiście uważam, że “bunkrów nie ma ale też jest zajebiście”. Zdjęcia poniżej to fotografie wykonane w oparciu o dane z tej oraz innych aplikacji. Jak widać udało się trafić na pogodę idealnie. Jestem bardzo zadowolony. Inne aplikacje wymagają albo klikania albo nie mają takiego podziału. Dodatkowo aplikacja “Clear outside” jest darmowa.
Małą wskazówka. Wysoka chmura prawie nigdy nie będzie deszczowa 🙂 Deszczowe chmury są cięższe i znajdują się niżej.
Poniżej zdjęcie gdzie aktualnie wszystko widać i się zgadza ! Byłem bardzo zadowolony przepięknym widokiem.
Kiedy fotografować niebo ?
Minimum pół godziny przed wschodem trzeba być już na miejscu z gotowym aparatem w ręku albo na statywie. Jeżeli chcemy złapać niebieską godzinę to godzina przed wschodem. Tak, trzeba ruszyć tyłek rano, nie ma lekko.
O godzinach w fotografii już pisałem wcześniej. Tutaj chciałem podzielić się kolejną wskazówką. Po wschodzie słońca, około 15-30 minut gdy słońce świeci nad horyzontem wszystko robi się epicko żółto pomarańczowe. Można by to nazwać schyłkiem złotej godziny o poranku. Po prostu następnym razem zostańcie trochę dłużej z aparatem i obserwujcie niebo 😉
Z takimi zdjęciami będziecie zawsze mogli podmienić niebo w nudnym zdjęciu na trochę bardziej kolorową wersję 🙂
Klik -> Pogoda dla Gdańska
Zdjęcia !
Obiektyw kitowy 18-55 mm i obróbka w Lightroomie lub Luminarze. Część zdjęć to panoramy łączone za pomocą ICE.
One Comment
Kancelaria Opole
Ciekawa aplikacja. Zaraz wgram i potestuję.