obiektyw otworkowy camera obscura domowa fotografia otworkowa
porady,  przepis na zdjęcie,  tutorial,  zdjęcia

Fotografia otworkowa – aparat otworkowy

Cyfrowa fotografia otworkowa  – obiektyw otworkowy z dekielka

Cyfrowa fotografia otworkowa. Czyli wpis o efekcie jaki daje aparat otworkowy (ang. pinhole camera – camera obscura) domowym sposobem, na naszym cyfrowym aparacie. Tutaj przykład lustrzanki, duży ładny dekielek od korpusu łatwo się przewierca. W skrócie : zrób bardzo małą dziurkę o szerokości szpilki lub igły w dekielku od korpusy / body albo pokrywki obiektywu.  I teraz rób zdjęcia !

Dla przypomnienia : Co to kamera obscura / pinhole camera via Ciocia Wikipedia !

Wartość przysłony to będzie jakieś minimum 100 !! Niestety ostre te zdjęcia raczej nie będą 😉 Poniżej wyjaśnienia i przykładowe fotografie.

Przygotowanie dekielka – obiektyw otworkowy

Jak zrobić dekielek / obiektyw do fotografii otworkowej :

  1. Kupić dekielek, który zostanie naszym obiektywem otworkowym
  2. Zaznaczyć środek dekielka
  3. Wywiercić w nim dziurę w średnicy minimum 0.5 cm. To będzie nasz “zewnętrzny obiektyw”. Dziura powinna być w miarę szeroka ponieważ potem trzeba…
  4. … wyciąć kawałek folii aluminiowej i przykleić ciemną taśmą izolacyjną (od wewnątrz aby nie odbijało się światło). Folia aluminiowa ma przykrywać wywiercony otwór. W przyklejonej folii dużo łatwiej zrobić nową dziurę –  otworek. Następnie w tej folii …
  5. … zrobić dziurkę szpilką albo igłą o jak najmniejszej średnicy.
  6. Założyć dekielek, teraz już obiektyw otworkowy, na korpus i śmiało robić zdjęcia !
  7. Pamiętajcie o statywie albo wysokim ISO 😉

obiektyw otworkowy camera obscura domowa 1 of 11 1024x683 - Fotografia otworkowa - aparat otworkowy

Tutaj tylko dodam, że koszt dekielka na taką zabawę to około 10 PLN. Polecam od razu kupić na zaś jakbyś zgubił. Może jako obiektyw otworkowy czy aparat otworkowy nie sprawia to sporego wrażenia, ale nie powinno. Zrobienie precyzyjnie dziurki aby obraz był ostry przy czymś co ma wartość przysłony powyżej 122 jest wręcz niemożliwe domowymi sposobami. Ale próbuj, może się uda 😉

obiektyw otworkowy camera obscura domowa 2 of 11 1024x683 - Fotografia otworkowa - aparat otworkowy obiektyw otworkowy camera obscura domowa 3 of 11 1024x683 - Fotografia otworkowa - aparat otworkowy

Problemy z fotografią otworkową

Pamiętaj ! Najlepsze co możesz zrobić to samemu eksperymentować i wyciągać wnioski z własnych doświadczeń. Warto znać teorię ale po prostu zrób to co najtrudniejsze. Mała dziura w dekielku od korpusu i próba cyknięcia kilku fotek. Analiza kilku takich fotografii otworkowych będzie najlepszym co możesz zrobić abo naprawdę zobaczyć jak to działa.

Problemy fotografii otworkowejAnaliza i rozwiązanie
Czarne lub ciemne zdjęcieZa krótki czas naświetlania, zdjęcia. Poczekaj dłużej na zdjęcie.
Biały lub zbyt jasny kadrZa długi czas naświetlania, skróć go.
Obraz jest rozmazanyPoruszyłeś kamerą, wieje wiatr i porusza naszą kompozycją.
Obraz jest rozmazany część  II
  • Brak dopasowania wielkości średnicy otworu, co wpływa na ogniskową a to sprawia brak precyzji skupienia się promieni światła na światłoczułej matrycy aparatu. Promienie światła nie są zbieżne.
  • Poprawiamy odległość otworku (dziury) do matrycy albo zmniejszamy / zwiększamy wielkość otworu.
  • Średnicę otworku policzycie TUTAJ. Kalkulator fotografia otworkowa.

Dla, przykładu, GDYBY od dekielka do korpusu było 50mm, z obliczeń wyniki :

Ogniskowa 50 [mm]
Średnica 0.298[mm]
Przysłona 168
Wielkość “koła obrazu” 96[mm] (z tego zostanie nam wycinka na matrycy)

Dwa obrazy na zdjęciuGdzieś macie drugi otworek, który przepuszcza światło 😉

Galeria – fotografia otworkowa

Tutaj moje przykłady jak fotografia otworkowa może się udać, albo i nie udać w zależności od ustawień i tego co przeczytaliście wcześniej. Przy tak dużych wartości przysłony możecie zobaczyć każdy najmniejszy pyłek i brud na matrycy. Tutaj obiektywu nie ma, ergo, nie ma co skupiać promieni światła na matrycy. Wszystko jest rozstrzelone jak tylko można – problem ostrości. Niestety ale ten czarne kropki brudu to po prostu kurz na matrycy aparatu lub lustra. Mam nadzieję, że lustra, bo to łatwiej przeczyścić.

obiektyw otworkowy camera obscura domowa 6 of 11 1024x683 - Fotografia otworkowa - aparat otworkowy

Kapitalna flara słoneczna. Zdjęcie robione nieco pod słońce. Strasznie mi się podoba. Jeżeli chcemy robić abstrakcyjne zdjęcia i taki domowej roboty obiektyw otworkowy to super sprawa. I zabawa. Ciekawe jakby na górę tego dorzucić filtr polaryzacyjny albo robić zdjęcie przez okulary polaryzacyjne.

obiektyw otworkowy camera obscura domowa 4 of 11 1024x683 - Fotografia otworkowa - aparat otworkowy

obiektyw otworkowy camera obscura domowa 5 of 11 1024x683 - Fotografia otworkowa - aparat otworkowy

Podsumowanie

W erze HDR i super ostrych obrazów fotografia otworkowa to raczej ciekawostka fotograficzna. Strasznie mi się to podobało. Do tego możesz się kreatywnie spełnić na pewien czas i zrobić coś nowego. Do tego przefiltrowanie zdjęć w post produkcji doda bardzo wiekowego odczucia jak na starych fotografiach. Możesz spróbować kolory sepii.

Pamiętaj, że to nie musi być ostre, to nie jest fotografia. Fotografia otworkowa, w moim mniemaniu, ma wzbudzać emocję i zmuszać do myślenia. Według mnie udaje się jej to bardzo dobrze !

Swoją pracą i zdjęciami możesz pochwalić się tutaj #bokeh.photos ->  BokehPhotos @ Instagram

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !