Emocje w fotografii i kolor jako element skupienia uwagi
jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  najważniejsze,  porady,  przepis na zdjęcie,  zdjęcia

Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Emocje w fotografii są jednym z najpotężniejszych, ale najtrudniejszych do opanowania elementów. W tym wpisie porozmawiamy o 12 technikach jakie pozwolą Tobie uzyskać emocje w fotografii i mocniejszą reakcję widza. Uchwycenie emocji i uczuć potrafi być trudne i skomplikowane. Naprawdę świetny obraz to taki, który oddaje nastrój i wciąga widza w scenę. Chcemy na takie zdjęcie patrzeć i je kontemplować. Jeśli zdjęcie opowiada historię i szarpie za serce, jest udane. Chodzi tu o coś więcej niż zwykła fotka kogoś spoglądającego w przestwór oceanu o zachodzie słońca.

Omówimy: jak używać światła, lokalizacji, pogody, kolorów, ruchu, tematyki i kompozycji, aby tworzyć niezwykłe zdjęcia, które łączą się z widzem, wywołują emocje i uczucia, które pomagają opowiedzieć historię, którą chcesz przekazać. W najlepszym wypadku ścisną za serce.

Kogoś wzruszy zachód słońca bo przypomną mu się osobiste wspomnienia. Ktoś inny rozczuli się patrząc na kotki. No dobra, wszyscy się rozczulą patrząc na kotki. Sami wiecie o co chodzi 😉

photo 1560114928 40f1f1eb26a0?ixlib=rb 1.2 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !
Kitajec – Andriyko Podilnyk @ Unsplash

Oczywiście uczucia i emocje w fotografii są subiektywne i każdy z nas może czuć inaczej, patrząc na określony obraz. Zasada “co autor miał na myśli a co zobaczył widz”. Całe szczęście to nie jest matura.

Pewne rzeczy są uniwersalne i pomagają stworzyć zamierzony nastrój na zdjęciach. Wiedza o tym, jak z nich korzystać, na pewno pomoże Tobie stworzyć bardziej klimatyczne i głębiej wciągające fotografie.

Klasyczne zdjecia ze slubu od razu kojarza nam sie z fala emocji podczas tego dnia 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Czytając ten artykuł, poświęć trochę czasu, aby naprawdę przyjrzeć się i przeanalizować każde zdjęcie. Zastanów się, jak się czujesz, jakie emocje w Tobie wywołują i dlaczego tak się dzieje. Jakie poniższe elementy fotografii jesteś w stanie wyróżnić.

Twoje uczucia nie muszą dokładnie pasować do moich opisów, ale mam nadzieję, że wszystkie sprawiają, że coś jednak gdzieś ukłuje. Jeżeli nie to znaczy, że coś zrobiłem źle. Daj znać w komentarzu co to Twoim zdaniem jest  😉 

Przyjrzyjmy się zatem kilku sposobom tworzenia bardziej emocjonalnych zdjęć. Metody te mają za zadanie  przekazać wybraną przez nas emocję do do widza. 

0. O jakie emocje chodzi ? 

Pomyśl nie tyle o historii zdjęcia ale o emocjach i uczuciach jakie chcesz wywołać u widza Twojego zdjęcia. Jak z gadaniem. Najpierw myślimy, potem robimy. 

Pozytywne emocje nigdy nie będą nas tak mocno “łapać” za serce jak te negatywne. Może chcesz aby widz odczuwał oba typy ?
Przykład : Matka ciesząca się z powodu zdrowego dziecka i jego dobrych ocen. Druga strona medalu to w tle wybuchające bomby gdzieś na bliskim wschodzie.

Szczęście w teorii mamy na co dzień, idąc na piwo z przyjaciółmi, koncert albo patrząc na pierwsze kroki naszego bobasa. To jest uważane za normę, za coś, co powinno być zawsze. Uważam, że błędnie, bo czemu miało by to być normą ? Życie to nie jest tylko tęcza i kucyki. Potrafi być mroczne i ciemne. Zresztą tutaj Sylwester wam wytłumaczy.

tumblr o3663kzoul1qdqzl4o1 500 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

To co nas naprawdę dotyka to emocje z jakimi nie możemy sobie poradzić. Przykładowo samotność dla kogoś kto ma dużo przyjaciół będzie bardzo wyraźną i trudną emocją. Będzie on wiedział co straci i dlaczego. Przykładowo mistrz karaoke sfotografowany w pustym klubie albo ktoś pogrążony w rozterce.

Budynki, drzewa, mgła, woda, zachody słońca, krajobrazy, kwiaty i zwierzęta to świetne tematy do nastrojowych zdjęć, które stworzą emocjonalną więź z widzem. Każdy będzie inaczej czuł poszczególne fotografie.

1. Jak zrobić szczere portrety 

Emocje w fotografii najprościej jest przedstawić przy pomocy ludzi. Jeśli chodzi o tworzenie emocji i uczuć na zdjęciu to ludzie w naturalny sposób przekazują różne nastroje i emocje poprzez mimikę twarzy, język ciała, postawę, fryzurę czy ubiór. Wyobraźcie sobie aktora na przesłuchaniu, który ma zaprezentować różnego rodzaju emocja i uczucia.

Powiedz “seeeeeer”

Zazwyczaj kiedy robimy komuś zdjęcie każemy mu się uśmiechnąć. Niektórzy potrafią sprawić aby uśmiech wyglądał naturalnie, jednak zazwyczaj wiemy, że zdjęcie było pozowane. Często kiedy człowieka coś przytłacza będziemy w stanie zobaczyć prawdziwe emocje przebijające się pod uśmiechem. Pozowanie to nie jest najlepszy sposób na uchwycenie prawdziwych i szczerych emocji aczkolwiek jest to głównie kwestia osoby fotografowanej. Skoro nie widać różnicy to nie widać różnicy 😉

Szczery usmiech w fotografii to przede wszystkim zmarszczki dookola oczu kurze lapki 1024x576 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Jak wydobyć emocje z człowieka

Jako fotograf musisz o to zadbać. Portretując kogoś Twoim zadaniem jest wydobycie z niego prawdziwej emocji a jego mimika twarzy była jak najbardziej naturalna. Musisz z nim porozmawiać, rozśmieszyć, posłuchać, przytoczyć jakąś historię albo opowiedzieć kawał. Wszystko aby emocja jaka w nim przebijała była tą, którą chcemy pokazać na fotografii. Do tego powinna być jak najbardziej autentyczna. Spraw, by było zabawnie, aby klient czuł się swobodnie. Spróbuj użyć rekwizytów, aby miał na czym się skupić, sprawi to, że poczują się mniej skrępowani.

Metoda ekstremalna i skrajnie drastyczna 😉 Przykład Churchilla – wystarczyło zabrać mu z ust cygaro. Fotograf, który to zrobił ledwo uszedł z życiem ale fotografia 11/10 😉 Podobno od tamtego momentu się nie widzieli.

1920px Sir Winston Churchill   19086236948 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !
Yousuf Karsh

Warto pokazać człowieka w jego naturalnym otoczeniu. Gdzieś gdzie może być sobą. Może to być praca, ulubiony bar albo warsztat w którym pracuje lub boisko gdzie gra. Znajome środowisko pozwoli mu się zrelaksować.

Fotografia pozwala lepiej zorganizowac prace 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

A może poprosisz fotografowanego o zamknięcie oczu? Może to stworzyć na zdjęciu nastrój naturalnego spokoju i odrobinę tajemniczości.

Nieznajomi na ulicy

Henri Cartier Bresson to prekursor fotografowania ulicy. Z drugiej strony Bruce Gilden to totalny odlot. Naturalni, nieświadomi i niespodziewający się niczego ludzie na ulicy są fotografowani ostrym światłem lampy błyskowej. Rozmawiając przez telefon mogą być smutni, skupieni lub pełni entuzjazmu. Zdjęcia z zaskoczenia i prosto w twarz nie dają im szans na ukrycie emocji. Zanim zorientują się co się dzieje już są na kliszy.

W takich sytuacjach bardziej prawdopodobne jest, że ludzie będą mieć najbardziej naturalny uśmiech, okazywać prawdziwe podekscytowanie lub być może ciche zamyślenie. Emocje w fotografii sięgną zenitu.

Tego stylu nie polecam. U nas ludzie nie mają dystansu do siebie. Lepiej poprosić kogoś grzecznie i raczej się zgodzi.

Spróbuj zrobić kilka zdjęć z ukrycia. Użyj długiego obiektywu. Popatrz w drugą stronę jakbyś na coś czekał i wciśnij spust. Napiszę o tym jak robić fotki z ukrycia w kolejnym wpisie.

TwierdzaWisłoujście 44 of 55 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Najważniejsze aby osoba fotografowana nie wiedziała że ktoś robi jej zdjęcie. Ludzie potrafią się spiąć tylko widzą aparat w okolicy, bo podświadomie będą chcieli wypaść jak najlepiej. Tak wiecie, na wszelki wypadek jakby ktoś chciał potem wieszać z nimi plakaty po całym mieście. Brzmi to dość strasznie, to jak bardzo ludzie są samo świadomi kiedy ktoś ma ich w ten sposób ukazywać, reprezentować. Tak bardzo im zależy żeby wyglądali zawsze świetnie. Czyżby sztuczna rzeczywistość z mediów społecznościowych i prześladowała ?

Po zdjęciach zastanów się nad tym jakie emocje przedstawiają ludzkie twarze. Jest to świetne ćwiczenie nie tylko tego jak robić zdjęcia ukazujące prawdziwe emocje ale pozwoli to Tobie również na rozróżnianie mimiki twarzy. Rozwój empatii i wyczulenie na ludzkie emocje to jedna z zalet w fotografii.

Majówka Twierdza Wisłoujście 2019 6 683x1024 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

2. Fotografie przedmiotów

Większość rzeczy jakie nas otacza posiada jakąś symbolikę, istnieje jakiś powód dla którego to właśnie ta rzecz a nie coś innego stoi przed nami. Za tym przedmiotem kryje się pewna historia. 

Stwórz nastrój z obiektami, akcesoriami, przedmiotami codziennego użytku. Możesz pomyśleć, że nie możesz uchwycić emocji za pomocą przedmiotów nieożywionych, ale z pewnością możesz stworzyć nastrój i atmosferę za pomocą dowolnego przedmiotu jak np. odpowiedni kapelusz. Elementy, przedmioty i akcesoria wywołują określone emocje u widza, pomagając w opowiedzeniu wizualnej historii. Nóż w otoczeniu utensyliów kuchennych będzie oddawał inne emocje niż ten sam nóż zakrwawiony na brudnej podłodze w rzeźni. Wszystko wywołuje określone emocje u widza, wiele rzeczy może każdemu kojarzyć się inaczej. 

3. Otoczenie

Lokalizacja i otoczenie w Twojej scenie może mieć duży wpływ na nastrój tworzony na zdjęciach. Są tak samo ważne jak główny temat, ponieważ pomagają opowiedzieć historię. Inny dźwięk emocji usłyszymy widząc płaczącą osobę w parku na ławce a inny widząc tę samą osobę w szpitalu. Spróbuj znaleźć miejsce, które ma historię i wyraźny charakter, na przykład zniszczony budynek, historyczne wnętrze, zupełnie pusty pokój lub cokolwiek innego, co pomogłoby w przekazaniu historii i uwypukleniu emocji w fotografii. 

Otoczenie zdjęcia ma pokazać widzowi gdzie te emocje występują.

Piotr Kowalski
CRUSH koncert Jantar Sierpień 2018 26 of 50 829x1024 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Przykładowo podczas fotografii uczucia “samotności”, fotografowaną osobę możemy umieścić na krześle w zupełnie pustym pokoju albo siedzącą na ławce w mieście z rozmytymi w tle biegnącymi ludźmi.

Jesienny portret wieżyca krajobraz widoku kaszubskich lasów 1024x558 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Wyobraź sobie, jaki będzie wynik, i wykorzystaj zdobytą dotychczas wiedzę, aby stworzyć pożądany nastrój. Kompozycja (opisana dalej) jest ważna. Powinieneś uwzględnić tylko kluczowe elementy, które są wymagane do przekazania nastroju lub emocji. 

Pamiętaj ! Jeżeli nie jesteś pewien to mniej równa się lepiej.

Każdy kto analizuje swoje fotografie

Wykorzystanie bogatego tła może działać w określonych sytuacjach, powinno dodawać kontekst do zdjęcia i uzupełniać opowiadaną historię. Temat powinien być zawsze dobrze widoczny. Szczegółowe tła mają tendencję do przenoszenia poczucia pośpiechu, napięcia lub zamieszania. Z drugiej strony obraz, który zawiera dużo negatywnej przestrzeni, ma tendencję do wywoływania uczuć samotności, melancholii czy spokoju.

4. Kolor

Użyj koloru, aby wykreować emocje w fotografii. Barwa, odcień i koloryzacja zdjęcia może znacznie wpłynąć na nastrój fotografii. Określone kolory i odcienie sugerują konkretne nastroje, które wywołują u widza różne emocje. Jasne, żywe kolory zwykle dają poczucie szczęścia i radości. Żywe, kontrastujące ze sobą kolory mogą wywoływać napięcie i ekscytację. Bardziej stonowane i wyciszone, pastelowe kolory tworzą satysfakcjonujące uczucie spokoju i harmonii. Więcej o emocjach kolorów i wykorzystaniu ich możesz przeczytać we wpisie o koloryzacji zdjęć.

Niebieski popcorn jest mniej atrakcyjny niz zolty - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !Zolty popcorn jest bardziej atrakcyjny niz niebieski - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !
Pastelowe presety do lightrooma czerwony październik 1024x766 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

5. Głębia ostrości

Głębia ostrości pozwala nam skupić uwagę na konkretnym przedmiocie. Dzięki płytkiej głębi ostrości możemy wyizolować temat zdjęcia z biegnącego tłumu przez przejście dla pieszych na zielonym świetle. Cała reszta “ekipy” i osób z otoczenia będzie rozmyta i nie będzie odciągać uwagi od naszego tematu przewodniego – bohatera albo bohaterki naszego kadru.

Anna Wójcik Gotyk 56 809x1024 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Efekt bokeh

Dodatkowo jasny obiektyw pozwoli uzyskać piękny efekt bokeh. Doda to zdjęciu te przyjemne dla oka rozmyte kulki światła. Spośród nich będzie bardzo wyraźnie widoczny nasz ostry i wyraźny temat zdjęcia.

Efekt bokeh świetnie działa do podkreślania emocji gdzie jest dużo światła jak np. zdjęcia świąteczne z choinką w tle albo wieczorna wizyta weekendem na mieście.

ElaLubacha BokehPhotosPL37 pp 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !
Świetna kompresja perspektywy, bardzo ładne tło. Tamron 90mm

6. Światło i cień

Światło

Rodzaj światła jakiego używasz ma bardzo duży wpływ na kolory na zdjęciach a te z kolei na emocje w fotografii. Chłodne, niebieskie kolory, które pojawiają się podczas niebieskiej godziny (tuż przed wschodem i tuż po zachodzie słońca) sugerują uczucie chłodu, zimna i wyciszenia, a czasem nawet smutku.

Pomarańczowe i żółte odcienie, pojawiające się podczas złotej godziny (tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca), są bardziej przyjemne i wywołują uczucie ciepła, szczęścia i radości. Towarzyszy euforia nowego początku, nowego dnia i nowej szansy.

Zdjęcia o wschodzie słońca Gdynia Skwer Kościuszki Pomink Żagle 19 1024x425 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Jasna biel sugeruje czystość, niewinność, czystość i doskonałość. Daje poczucie spokoju, pocieszenia i nadziei. Czernie mogą być złowieszcze i onieśmielające, sugerując lęk, strach, tajemnicę i smutek. 

Nie zapominaj, że w razie potrzeby możesz zmienić kolor i odcień swoich zdjęć w trakcie postprodukcji. Przykładowo przekształcenie zdjęcia w brązowy odcień sepii nada mu ponadczasowy, klasyczny wygląd. 

Zawsze warto wiedzieć jak ostre światło chcemy mieć na zdjęciu i jak ono wpłynie na cienie. Najlepiej mieć światło idealne do potrzeb. Jeżeli mamy problem to osobiście wybrał bym miękkie światło. Ostre światło łatwo uzyskać podczas obróbki zdjęcia. Miękkiego światła możemy nie dać rady stworzyć z powodu braku zakresu dynamicznego na zdjęciu. Zostaje fotoszop albo Affinity Photo i obróbka graficzna.

Zimowy krajobraz w Gdansku Kielpinek Park Krajobrazowy 16 683x1024 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Wykorzystaj cień

Sposób wykorzystania światła i cienia może mieć dramatyczny wpływ na nastrój zdjęć i emocje w fotografii. Miękkie światło, ostre cienie, kontury, odblaski słońca i kontrast to tylko niektóre z aspektów oświetlenia. Warto się nad nimi zastanowić przed zdjęciami i pomyśleć jak to wykorzystamy próbując przekazać określony nastrój na swoich zdjęciach.

Przykładowo wykorzystanie słońca do podświetlenia fotografowanego obiektu stworzy sylwetkę, która sprawi, że będzie on wyglądał złowieszczo i tajemniczo i strasznie. Czarne , wyraźne kontury sylwetki budzą w widzu silne emocje. Natychmiast przyciąga ich historia tego tajemniczego tematu. Co się kryje za tym ciemnym kształtem ?

Ciemne sylwestki na fotografii budza rozne emocje 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Z drugiej strony możesz użyć jasnego światła i rozległego błękitnego nieba, aby stworzyć szczęśliwy, radosny nastrój na zdjęciach. W jasnym świetle dziennym uważaj na kierunek padania światła, które może powodować ostre cienie na fotografowanym obiekcie. Zwłaszcza podczas portretów – ostre światło stworzy ostre cienie pod oczami, mogą one być mało atrakcyjne.

Anna Gotycka Księżniczna Stankiewicz Altercore 35 Duży 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Więcej cieni i ciemniejszych obszarów w kadrze pomaga przekazać poczucie tajemnicy i może wywołać uczucie napięcia, mroku lub strachu. Zdjęcia o dużym kontraście tonalnym (zakresie dynamicznym) , które obejmują obszary bardzo jasne i bardzo ciemne, pomagają przekazać bardziej dramatyczny nastrój.

Zdjęcia o niskim kontraście, na których odcienie są bardziej podobne pod względem jasności, dają zupełnie inny efekt. Mają tendencję do tworzenia spokojniejszego i pogodnego nastroju. Mają matowy albo pastelowy efekt.

PRZED dodanie matowego efektu przez zmniejszenie kontrastu panorama Gdańska scaled - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !PO dodanie matowego efektu przez zmniejszenie kontrastu panorama Gdańska scaled - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Chiaroscuro i Rembrandt to tylko przykłady jak wykorzystać cienie aby pobudzić emocje w fotografii takie jak tajemniczość, mrok i skrytość.

7. Pogoda

Co prawda (jeszcze?) nie możemy kontrolować pogody, ale możemy wykorzystać ją na swoją korzyść, aby stworzyć różne nastroje na naszych zdjęciach. Pogoda może wywoływać uczucie szczęścia, podniecenia czy wolności. Spróbuj wykorzystać słoneczną flarę w obiektywie na swoją korzyść. Stworzy ona wspaniałe smugi światła, które dodadzą zdjęciu marzycielskiego charakteru. 

flara  1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Deszczowa pogoda tworzy mroczną i nastrojową atmosferę. Polska szara paleta barw betonowych miast dzięki ponurej palecie kolorów z pewnością wywoła uczucie smutku, samotności i nihilizmu. Zawsze możesz dodać odrobinę koloru za pomocą rekwizytu, takiego jak parasol, aby poprawić nastrój i uwypuklić emocje w fotografii.

KoniecSezonuKoncertowego  2016 10 08 002 1024x525 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Zastanów się, jak różne rodzaje chmur wpływają na nastrój zdjęcia. Ciemne chmury burzowe dodadzą dramatyzmu każdemu obrazowi, a białe puszyste chmury zapewnią beztroskie, szczęśliwe uczucie. Delikatne cirrusy mają tendencję do tworzenia spokojniejszego obrazu.

Widz będzie zaintrygowany tym, co kryje się za mgłą, a może nawet wywołać uczucie strachu lub niepokoju. Mgła i wilgotne powietrze doskonale nadają się do tworzenia tajemniczej atmosfery na zdjęciach.

goth travel 656x1024 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

8. Ruch, dynamika, akcja !

Uchwycenie ruchu w scenie może bardzo pomóc w przekazaniu określonego nastroju na obrazie. W zależności od tego, czy ruch jest zamrożony, czy rozmyty, nastrój na obrazie będzie inny. Uchwycenie kogoś w trakcie skoku tworzy zabawne, radosne i ekscytujące zdjęcie. Fotografując przy silnym źródle światła, takim jak zachodzące słońce, można tworzyć oszałamiające sylwetki skaczących lub tańczących obiektów. Możesz także wyrzucić liście lub inne obiekty w powietrze, aby stworzyć zabawny i dynamiczny obraz. Jeśli poruszający się obiekt zostanie uchwycony jako rozmycie, daje to poczucie szybkości i dynamiki. Sprawia to, że widz zastanawia się, jak szybko obiekt się porusza, przed czym ucieka, dokąd pędzi. Może to wywołać uczucie napięcia w obrazie oraz niepokoju.

Koncert

Emocje w fotografii to dla was problem ? Udajcie się na koncert. Tam nikt nie ściemnia bo ma lepsze rzeczy do robienia jak dobra zabawa. Szczególniej ekipa na scenie 😉 Dużo ludzi i bardzo naturalne reakcje.

CRUSH koncert Jantar Sierpień 2018 49 of 50 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

9. Kompozycja

Kadrowanie obiektu za pomocą drzwi lub okna to świetny sposób na umieszczenie obiektu w kontekście z otoczeniem. Klasyczny przykład to portret przez szybę podczas deszczu.

Temat powinien być dobrze widoczny.

Rób zdjęcia pod różnymi kątami. Fotografowanie obiektu pod różnymi kątami to kolejna technika, która wpływa na nastrój i emocje na zdjęciach z Fotografując obiekt, pomyśl o wielu sposobach, na jakie możesz stać lub klękać, aby uzyskać interesujący kąt lub perspektywę. Uchwycenie obiektu na wysokości oczu stwarza bardziej naturalne i znajome wrażenie, łącząc Cię bezpośrednio z obiektem na równych zasadach. Jeśli fotografujesz z niższego kąta, klęcząc lub nawet leżąc na ziemi, obiekt wydaje się większy niż życie lub może nieco złowieszczy. Dajesz obiektowi więcej mocy, niż gdybyś uchwycił go na wysokości oczu.  Możesz ściągnąć ściągawkę z 20 zasad kompozycji. Wybierz jedną i ćwicz ją w najbliższych sesjach.

10. Odległość

Odległość, w jakiej umieszczasz obiekt od aparatu, ma również wpływ na to, jak czuje się widz, patrząc na Twoje zdjęcie. Jeśli obiekt jest mały i daleko w kadrze, ma tendencję do tworzenia poczucia izolacji, samotności i obcości. Z kolei przybliżanie się do obiektu tak, aby wypełnił kadr, stwarza poczucie intymności i zażyłości. Tutaj przyda się wiedza co to jest ogniskowa oraz jak szeroki obiektyw wpłynie na zdjęcie w porównaniu do bardziej portretowego obiektywu albo makro.

11. Zrób krzywe zdjęcie

Zazwyczaj silne emocje w fotografii wyzwalają rzeczy, które psują harmonię. Są nie do pary. Wyobraź sobie ten jeden kafelek pośrodku idealnie ułożonego wzoru, który psuje symetrię. Inną techniką, której możesz użyć do stworzenia dramatu i emocji, jest przechylenie aparatu pod kątem podczas fotografowania. Zwykle staramy się, aby horyzont na naszych zdjęciach był idealnie wyrównany, ale czasami przechylanie go może dodać zabawny element do zdjęcia, intrygując widza.

Krzywy kadr doda dynamiki i tempa do fotografii 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

12. Prowadź widza za rękę.

Użyj linii aby poprowadzić widzę przez swój kadr. Stwórz linie prowadzące. Mogą pokazywać drogę naszego bohatera. Może to być też zwykły zabieg ukazujący harmonię, geometrii i symetrię bez większego znaczenia. Przeczytaj wpis “Linie prowadzące w fotografii” gdzie dokładniej to opisałem.

Idąc ulicą, jeżeli dostrzeżesz jakieś linie albo geometryczny schemat, który wpadnie Tobie w oko spróbuj ująć go w kadrze. Wystarczy wyjąć telefon i już możesz zacząć ćwiczyć kompozycję w fotografii.

Linie w fotografii przedstawia uczucia podrozy 1024x683 - Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !

Podsumowanie

Emocje w fotografii to szeroki temat. Pamiętaj, że wiele rzeczy do rozważenia, ale wypróbowanie kilku z tych technik pomoże Ci poszerzyć i rozwinąć umiejętności fotograficzne. Robiąc zdjęcia, staraj się być bardziej świadomy elementów, które wywołają u widza emocje i pomogą opowiedzieć historię, którą próbujesz przekazać.

Weź pod uwagę temat, lokalizację, pogodę, światło i kolor sceny. Co możesz zrobić, aby stworzyć odpowiedni nastrój? Może pomogłaby zmiana kompozycji i kąta fotografowania lub ustawienie lub poruszenie obiektu w określony sposób. 

Rób dużo zdjęć i ćwicz zmienianie nastroju swoich zdjęć także podczas obróbki. Manipuluj cieniem i kolorami. Twoim celem jest tworzenie wspaniałych, pełnych emocji obrazów. To, czym jest ta emocja, zależy od historii, którą chcesz opowiedzieć. Wszystko jest w Twoich rękach.

Jeżeli to czytasz to gratuluje przejścia przez cały wpis. Trochę tego jest. Teraz złap za aparat i zacznij cykać zdjęcia, wybierz na początek chociaż jedną technikę i się jej trzyma. Zobacz jak dobrze Tobie wyjdzie.

Daj znać jak poszło . Tutaj w komentarzach, na fejsie albo instagramie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !