Filtry UV 50mm i inne bezpieczne
porady,  recenzja

Filtr UV. Czy warto kupować na początek ?

Czy warto kupić filtr UV ?

Czy warto kupić filtr uv obiektywu ? Ja kupiłem żeby nie ubrudzić / zniszczyć / zapaćkać obiektywu. Po prostu mój sprzęt raczej traktują dość ostro i zdjęcia robię w różnych warunkach jak np. plaża albo las. Piasek lub inne wilgotne powietrze mogłoby zarysować albo osiąść na obiektywie i sprawiać potem problemy na szkle.

Według mnie WARTO, odpowiedź w zasadzie w pierwszym argumencie “ZA”.

3263185312 debeef4b55 q uv filter hoya - Filtr UV. Czy warto kupować na początek ?
Photo by mararie cc - Filtr UV. Czy warto kupować na początek ?

 

Zalety i wady filtrów UV

Zalety :

  • Najpopularniejszy argument to “ochrona obiektywu” – jeżeli faktycznie mocno eksploatujecie swój sprzęt i obiektyw wam się brudzi. Robicie zdjęcia przy deszczu, śniegu, błocie i itp. To TAK, WARTO KUPIĆ (mi to pomaga). Kto jak dba, ten tak ma. Wtedy i tak musicie wymieniać albo czyścić filtr. Do zdjęć we wnętrzach i przy ładnej pogodzie, np. wakacje w ciepłych krajach) tulipan (osłona przeciwsłoneczna) wystarcza w zupełności. Trzeba zawsze zadbać o higienę obiektywu – regularne czyszczenie jest obowiązkiem.
  • Podwójnie gwintowany – można bez problemy dokręcić coś na ten filtr jak np. filtry Cokina czyli np. filtr uv -> filtr polaryzacyjny -> filtr cokina.
  • Nadaje się do obiektywów szerokokątnych – jest bardzo wąski (szerokokątny ?), nie wpływa na widoczne braki światła.

Wady :

  • Koszta $$
  • Po co wydawać kasę na dobry obiektyw a potem biegać z zabrudzonym filtrem ? Osobiście preferuję czyste szkło + tulipan. Wasz obiektyw często ma już sam w sobie warstwy i powkłoki UV / polaryzacyjne i etc. Lepiej nie kupować i nauczyć się dbać o obiektyw 😉
  • Skoro ZACZYNACIE przygodę z fotografią to najpierw dowiedzcie się jak robić ładne zdjęcia a potem bawcie się w efekty jakie dają takie filtry. Ja wiem, że najlepiej wszystko na raz ale nie tędy droga moi drodzy, o nie nie.
  • Zawsze to kolejna warstwa przed waszym obiektywem przez którą musi przecisnąć się światło, może i minimalnie ale zawsze wpływa to na jakość obrazu.

Podsumowanie

Sam posiadam filtry do swojej 50tki canona 1.8 oraz Tamrona 90mm, który kosztował na tyle, że wolę zapobiegać niż leczyć.

Filtr UV jak i wszystko inne : są tanie, bo są dobre i tanie, są też drogie, bo są dobre i drogie. Wybór zależy od was, nie kupujcie tylko filtru nie adekwatnego do waszego obiektywu. Filtr za 50 pln powinien wam na start w zupełności wystarczyć.

Filtr UV kosztuje od 30 do 50 złotych max. Alledrogo / xkom / cyfrowe.pl.

Zdjęcia z głębią, Bokeh !