Fotografia hdr aurora hdr wiele ekspozycji
porady,  jak uzyskać efekt,  tutorial,  zdjęcia

Fotografia HDR – Aurora i MagicLantern

Fotografia HDR

Fotografia HDR pozwala rozszerzyć zasięg dynamiczny uchwycanej sceny. Trzeba zrobić, niestety, więcej niż jedną fotografię a potem stworzyć z tego pojedyńczy kadr. Aurora HDR może to zapewnić przy tylko pojedyńczym zdjęciu ale moim zdaniem lepiej zrobić minimum trzy.

Sam osobiście wolę zrobić więcej zdjęć, pozwala to na więcej możliwości w post produkcji jak np. uzyskanie większej ilości detali, rozjaśnienie cieni, stosowanie maskowania i wykorzystanie części fotografii z różnych ujęć – tutaj mam na myśli identyczne zdjęcie ale z różnymi wartościami ekspozycji.

Co to zakres dynamiczny ?

Zakres dynamiczny oznacza ilość wartości od najciemniejszego (idealnie-czarnego) do najjaśniejszego (idealnie-białego) punktu jaki potrafi zarejestrować aparat na fotografii. Mierzymy to w EV (przysłonach).

Ludzkie oko ma około 20 EV, możemy też uznać, że jest to 20 bitów wartości, czyli między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem, ludzkie oko potrafi rozróżnić około 20^2 = 1 048 576 wartości.

Najlepszy aparat w tej kategorii to Nikon D850, który ma około 14.8 (Wartość z DxOMark) bitów wartości czyli “jedyne” w przybliżeniu 2^15 = 32768 wartości. Przeciętnie aparaty mają około 12-13 EV.

Ludzkie oko jest więc 2^5 = 32 x bardziej wyczulone niż najlepszy, dostępny sensor w aparacie pełnoklatkowym.

image 1024x525 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Tylko dodam, że są tysiące fotografów krajobrazu, natury i etc, którzy używają Canonów, Sony i innych aparatów. Brał bym te dane z przymrużeniem oka ale nadal te aparaty zdecydowanie radzą sobie wyjątkowo i najlepiej. Ale możemy śmiało fotografować nawet Canonem 1200D 😛 choć łatwo nie będzie.

Niski zakres dynamiczny jest widoczny w efekcie bandingu podczas robienia zdjęć podobnych kolorów jak np. niebo – czasem pojawią się linie odróżniające poszczególne odcienie nieba, których nasz aparat nie był w stanie idealnie wychwicić a tylko “zaokrąglić” wartości.

image 2 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Więcej na Wikipedi @ Steve F [CC BY-SA 2.0]

Jak rozszerzyć zakres dynamiczny w fotografii hdr ?

Na jednym zdjęciu możemy ustawić ekspozycję na najciemniejsze elementy fotografii.
Pozwoli to na przesunięcie najciemniejszego punktu w dół, zobaczymy więcej informacji w cieniach ALE część fotografii będzie prześwietlona – sam biały kolor bez żadnych informacji jak np. białe niebo.

Kolejne zdjęcie zdjęcie pozwoli nam uzyskać detale w najjaśniejszej partii kadru. Przesuwamy ekspozycję aby najjaśniejszy punkt na fotografii był poniżej punktu czystej bieli ale może sprawić to, że dużo cieni będzie po prostu bardzo ciemne i nie będzie tam nic widać.

Po prostu zmieniamy ustawienia tak aby “Oko” aparatu mogło zobaczyć różne elementy całego kadru na oddzielnych fotografiach.

Połączenie tych zdjęć sprawi, że wszystko na zdjęciu będzie widoczne i uzyskamy dużo więcej detali.

Robiąc trzy, pięć czy siedem zdjęć mamy do dyspozycji wybór odpowiedniej fotografii aby pokryć zakres dynamiczny całej sceny albo przynajmniej poszczególnych elementów.

Fotografia hdr aurora hdr przykład wyboru zdjęć 1024x668 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Warto zwrócić uwagę na cienie na ostatnim zdjęciu i na pierwszym, tak samo jeżeli chodzi o prześwietlenia.

Po co mi większy zakres dynamiczny i fotografia hdr ?

Po to żeby mieć więcej możliwości w post produkcji i ukazanie całego krajobrazu na jednym zdjęciu. Pokazanie szczegółów w cieniach i jasnych partiach nieba tak jak widziałoby to nasze, ludzkie, oko. Większy zakres dynamiczny pozwala na wierniejsze odwzorowanie fotografowanej sceny. Dodatkowo pozwala to na więcej możliwości przy obróbce zdjęcia, nasze “składowe” zdjęcie z kilku posiada dużo więcej informacji o kolorach.

Przy zrobieniu trzech zdjęć i przesunięciu zakresu ekspozycji dla nich do wartości :

  • – 2 EV – ekspozycja ustawiona aby uzyskać detale w jasnych elementach kadru
  • 0 EV – ekspozycja “środkowa”, ustawienie poprawnej ekspozycji na temat zdjęcia
  • + 2 EV – ekspozycja doświetla cienie i wyciąga detale z ciemnych partii kadru

Dzięki temu, w teorii, zdołaliśmy “odzyskać” 4 wartości ekspozycji poprzez użycie różnych fotografii więc jesteśmy dużo bliżej “originalnego” widoku.

Fotografia hdr aurora hdr zdjęcie po połączeniu różnych ekspozycji wersje surowa bez zmian 1024x668 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Wynikowa fotografia HDR z połączenia trzech ekspozycji. Zobaczcie na różnicę między cieniami, które są tak jasne jak ostatnie zdjęcie o dodatniej ekspozycji oraz prześwietlenia są pobrane z pierwszego i drugiego zdjęcia aby odzyskać informację o detalach. Suwaki są na zero, surowa obróbka w Aurora HDR.
WyzwanieFotograficznePerspektywa 03 01 2019 0035 HDR 1024x707 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Regularna ekspozycja pojedyńczego zdjęcia wraz z post produkcją.

Przejaskrawione kolory

Tak ! Fotografia HDR na to pozwala. ALE ! Nie musimy tego w taki sposób używać. Tego jest dużo i bardzo łatwo “przegiąć pałę”. Tutaj bardziej powinniśmy się skupić na “odzyskiwaniu detali” ponieważ zdjęcie nie powinno wyglądać jak papuga.

Oczywiście nie zawsze. Cała fala super kolorowych fotografii hdr pojawiła się ponieważ to się ludziom po części podoba. Tak samo jak nasycone i mocne kolory z kamerek GoPro 😉

Poniżej przykład jak z pojedyńczego zdjęcia i odpowiedniej post produkcji w Aurora HDR byłem w stanie wyciągnąć, moim zdaniem bardzo dużo. Zdecydowanie podoba mi się purpura, którą byłem w stanie uzyskać.

WyzwanieFotograficzneHDR ParkOliwskiZima 3 1024x661 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Fotografia hdr – przykład pstrokatego koloru – Park Oliwski w trzech ekspozycjach.

Jak zrobić zdjęcia z różnymi ekspozycjami ?

  1. Ręcznie – ustawiamy aparat na statywie. Zmieniamy ekspozycję zgodnie z naszymi wymaganiami, czyli np. -2 / 0 /+2 EV i robimy trzy kolejne zdjęcia. Mamy nadzieję, że nie poruszyliśmy za bardzo aparatem.
  2. Automatycznie – część aparatów ma wbudowane możliwości ustawienia trzech kolejnych zdjęć o różnych ekspozycjach. Czasem musimy przytrzymać spust aparatu aby wykonać kolejno zdjęcia – mało wygodne i rośnie ryzyko, że możemy poruszyć aparatem. Warto użyć wężyka spustowego. Mały minus Canona 1200D, ale da się !
  3. Magic Lantern i oprogramowanie – są aparaty, które po wciśnięciu spustu automatycznie robią zdjęcia w wybranej ilości i o różnicach w ekspozycji. Czasem niekoniecznie w rawach i po prostu otrzymujemy HDR ale już JPG. Osobiście używam Magic Lantern  – tutaj mam jednym wciśnięciem spustu zrobione trzy zdjęcia jedno po drugim. Wszystko formacie RAW.
image 1 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Magic Lantern pozwala na ustawienie dowolnej ilości zdjęć, wraz z ustawieniem różnic w ekspozycji. Do tego możemy również ustawić zmianę tylko czasu naświetlania lub też dodać zmianę parametrów ISO. Jednym słowem, czym chata bogata.

Najważniejsze to aby NIE PORUSZYĆ APARATEM PODCZAS FOTOGRAFOWANIA RÓŻNYCH EKSPOZYCJI. Problemy pojawią się przy sklejaniu fotografii i będzie problem z przesunięciem kadru. Oprogramowanie jak Aurora HDR POWINNO wyrównać te zdjęcia ale lepiej nie ryzykować bo może to wyjść różnie.

Jak edytować zdjęcie HDR – Aurora HDR

Aurora HDR to program dedykowany dla zdjęć HDR i montowaniu kilku ekspozycji w jedną fotografię. Bardzo wygodny, dużo suwaków, instrukcji w sieci i nagradzane oprogramowanie. Jest to ta sama ekipa, który tworzy program Luminar.

Po prostu wybieramy zdjęcia, Aurora nam oznacza, które ma jaką ekspozycję i od razu pojawia się do edycji zdjęcie wynikowe. Potem zostaje kwestia edycji, oprogramowanie jest bardzo proste w obsłudze w zasadzie identyczne z Luminarem. Ma dodatkowe suwaki ale też i braki. Przetestujcie wersję testową na 30 dni ! Koniecznie.

Zdecydowanie pomocne są wartwy, które łatwo pozwalają na wyciągnięcie odpowiednich detali z odpowiedniego zdjęcia. Moglibyśmy się pokusić o nawet ręczne ustawianie zdjęć.

Podsumowanie

Fotografia HDR to po prostu technika, która może nam pomóc zyskać epickie kolory, bardzo dużo detali w zdjęciu oraz pomóc gdy brakuje zakresu dynamicznego podczas sceny.

Oczywiście znajdziecie wielu fotografów, którzy robią tylko jedno zdjęcie korzystając z nieco bardziej zaawansownej lustrzanki jak wyżej wspomniany Nikon D850 lub D810 i im to w zupełności wystarcza. Z powodzeniam sprzedają wydruki tych fotografii. Dodatkowo post produkcja i obróbka zdjęcia w fotoszopie może zdecydowanie pomóc.

To rozwiązanie i technika jest przydatna dla każdego a w szczególności fotografów, którzy nie są sobie w stanie pozwolić na aparat z wysokim zakresem dynamicznym.

Warto spróbować i połączyć kilka zdjęć aby zobaczyć jakie efekty możemy uzyskać.

Plaża Jelitkowo Stocznia Wschód Słońca Zima 2019 Styczeń HDR 1 1024x609 - Fotografia HDR - Aurora i MagicLantern
Fotografia HDR – przykład zdjęcia HDR uzyskanego z pojedyńczej ekspozycji przy pomocy programu Aurora HDR. Zdecydowanie kiepski zakres dynamiczny ale zawsze coś więcej odnośnie kolorów 😉

Myśl na zakończenie – biorąc pod uwagę jak bardzo można przerobić zdjęcie w post produkcji i programach jak Photoshop. Fotografia HDR dalej powinna przetrzegać zasady O CZYM jest zdjęcia a nie czy posiada idealnie odwzorowane kolory ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !