Fotografia jest fajna ! 18 powodów dlaczego
porady

Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

Fotografia jest fajna ? Trochę tak. Ten wpis  jest dedykowany osobom, które myślą o fotografii jako nowym hobby. Szukają argumentów które ich ostatecznie przekonają, że ze wszystkich możliwych nowych zainteresowań to właśnie fotografia będzie dobrym wyborem.

Poniżej przedstawiam dla Ciebie wszystko to co możesz zyskać interesując się fotografią.   Możesz wszystko nie musisz nic, do wyboru do koloru. Zacznij gdziekolwiek, daj sobie swobodę. Powoli sam dowiesz się na czym Tobie najbardziej zależy.

Moim zdaniem

Dla mnie najważniejszym argumentem był punkt pierwszy. Do niego doszły trzy ostatnie. 

Po prostu zacząłem robić zdjęcia telefonem (nie żadnym flagowym modelem). Nie były najostrzejsze. Po prostu zacznij, moja pierwsza panorama telefonem kiedy byłem na Malcie. Szału nie ma ale własne 😉

Po prostu zacznij moja pierwsza panorama telefonem na Malcie 1024x204 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

Po czasie chciałem więcej i tak kupiłem aparat. Potem poszło z górki. Teraz mijają 4 lata od rozpoczęcia mojej przygody. Zdecydowanie było warto. Bloga założyłem, żeby pisać o fotografii i przy okazji się uczyć. Metoda ze studiów – przygotowując ściągi zdążysz się nauczyć i ich nie będziesz potrzebować 😉

Bez zbędnego biadolenia. Poniżej lista tego co Ty możesz zyskać. Oczywiście interesowanie się fotografią nie sprowadza się do posiadania aparatu. Trzeba z niego korzystać. Najlepiej robić to z głową.

Łucznik nie może trafić w dziesiątkę, jeśli nie wie, gdzie jest cel

Fotografia jest fajna – 18 argumentów na “Tak”.

Kolejność nie ma specjalnie znaczenia. Dla Ciebie każdy argument może mieć inne znaczenie. Dla mnie pierwszy był faktycznie najważniejszy. Reszta to po prostu to co mi się udało zyskać interesując się fotografią i zgłębiając to hobby.

1. Pozwala dać upust Twojej kreatywności

Fotografia jest fajna bo pozwala wyżyć się kreatywnie. Czasem po prostu czujemy potrzebę i chcemy coś stworzyć. Coś czym możemy się pochwalić. Powiedzieć, że to jest nasze. To ja to zrobiłem i jestem mniej lub bardziej z tego dumny..  

To jest po prostu świetne uczucie kiedy nam się coś stworzyć. Dokładniej rzecz ujmując to po prostu dopamina 😉 

Kiedy złapiesz za aparat i zadasz sobie pytanie co warto fotografować prawie natychmiast będziesz znał odpowiedź. Będzie to coś z określa dokładnie Ciebie. Dodatkowo będziesz miał pomysł i wizję jak chcesz aby te zdjęcia wyglądały.  

Mogą to być zdjęcie jak wysadzasz ludziki lego albo  zielone żołnierzyki  w powietrze. Może to być pomysł na stylizowane sesję w stylu  gotyckim  albo portret na czarnym tle  stylu Rembrandta. 

Z czasem możesz chcieć zgłębić wiedzę na temat obróbki  zdjęć i  foto manipulacji aby tworzyć własne  grafiki łącząc swoje fotografie w jedno. 

Fotografia jest fajna powod pierwszy jest kreatywna 1024x683 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

  2. Przypominajka pozwalająca docenić życie 

Prawie jak kulka jaką Neville dostał od babci w Harrym Potterze. 

Fotografia jest fajna po pozwala łatwiej pamiętać. Szczególnie te wydrukowane i powieszone na tablicy korkowej, lodówce albo ścianie, pozwalają nam pamiętać i nie zapomnieć o tym co ważne. O chwilach oraz ludziach  jakich cenimy i dlaczego co robimy.

 Dlaczego docenimy życie ? Patrząc z perspektywy czasu na wszystkie zdjęcia  zobaczymy jak dużo udało nam się zrobić, zwiedzić, zobaczyć i osiągnąć. Osobiście czuję dumę i radość patrząc na swoje zdjęcia. Trochę tego jednak było. 

Swoją drogą to polecam Domki Las i Woda

Fotografia jest fajna bo to swietna pamiatka 1024x683 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

3. To świetna zabawa

Ilość  różnych trybów jakie dostajemy w telefonie zapewni nam długie godziny zabawy.  Filtry, krótkie wideo, dodatkowe emotikony, efekty, rogi, wielkie oczy, małe oczy,  tekst na zdjęciu, twarz dziecka czy filtr biało czarny.  To tylko niektóre, jest tego naprawdę bardzo dużo. Być może znajdziemy coś dla siebie co nam się  wyjątkowo spodoba i będziemy fotografować w tym jednym  stylu. 

Dodatkowo możemy w prosty sposób zacząć zabawę w obróbkę zdjęć – wystarczy zainstalować jakąś apkę do zdjęć jak np. Snapseed. 

RembrandtAgata 39 708x1024 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

4. Pozwala schudnąć i utrzymać  kondycję

Fotografia jest fajna bo zapewnia ruch. Pobudka o 4:00 rano żeby zdążyć na wschód słońca o godzinie 6:00 wymaga nieco energii i planowania. Dodatkowo długi spacer po lesie, górach czy mieście w poszukiwaniu tego idealnego kadru  to dodatkowe kalorie  jakie stracimy. Plecak też potrafi trochę ważyć bo dodatkowo możemy zabrać statyw, aparat i obiektywy. Czasem nawet trzeba będzie pojechać gdzieś pod namiot i nocować aby wstać na wschód słońca czy poranną mgłę.  Dodatkowo zostawiając aparat na statywie z  ustawiony długim czasem naświetlania możesz  w międzyczasie równie dobrze robić pompki, przysiady albo pobiegać w kółko 😉

O tym wszystkim zrobię kolejny wpis “Jak schudnąć z aparatem” 😀

Fotografia jest fajna moze pozwolic schudnac i utrzymac kondycje 1024x919 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

5. Pomaga w planowaniu podróży 

Zazwyczaj kiedy chcemy gdzieś pojechać, będziemy oglądać miliony zdjęć z tego miejsca. Dowiadujemy się co ciekawego można zobaczyć. Dzięki temu możemy sobie wyobrazić jak fajnie byłoby tam być. Fotografia jako hobby zdecydowanie zmotywuje nas do tego aby odwiedzić te miejsca i zrobić własne zdjecia. Głupie, śmieszne, zabawne, poważne czy jakiekolwiek sobie wyobrazisz. 

Fotografia jest fajna bo powala sie zorganizowac 1024x819 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

6. Możemy poznać nowe osoby

Fotografia jest fajna bo pozwala poznać ludzi. Możemy ale nie musimy. Wszystko zależy od tego co i gdzie będziemy fotografować. Fotografia krajobrazu pozwoli nam poznać osoby na szlaku  albo zaszyć się samotnie w lesie. Fotografując miasto możemy spotkać zainteresowane osoby, które mogą się z nami podzielić wiedzą o mieście i zabytkach. 

Fotografia jest fajna bo pozwala poznac inne osoby 1024x683 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii
https://unsplash.com/@itsmoseley

7.  Poznaj siebie i swój styl

Po pewnym czasie  zauważysz że Twoja  fotografia zmierza w pewnym kierunku. Są rzeczy które lubisz fotografować bardziej i są te które, jako fotografa, absolutnie Ciebie nie interesują. Zastanów się co chciałbyś fotografować i dlaczego.

Twoje zdjęcia, po pewnym czasie, mogą zacząć wyglądać podobnie. Brawo ! Być może właśnie odkryłeś swój styl, a wiem, że wiele osób ma z tym problem.

Własny styl może się przejawiać na wiele różnych sposobów. Może o nim świadczyć to co fotografujesz czy też kolory jakie zawiera Twoje zdjęcie.  Będzie to coś co powie, że to zdjęcie mogłeś zrobić tylko Ty i nikt inny. 

Poznaj swoj styl z fotografia 1024x580 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

8.  Piękne widoki

Fotografia jest fajna bo pozwala złapać piękne widoki. Fotografia krajobrazu to moja ulubiona dziedzina fotografii. Lubię też portrety. Pozwala nam podróżować, w teorii schudnąć, Po prostu podziwiać matkę naturę  i obcować z  przyrodą. To co zazwyczaj jest na tych epickich zdjęciach jakie widzimy w internecie to coś czego na co dzień w mieście nie zobaczymy. Musimy się o to postarać.  Przede wszystkim znaleźć czas, miejsce i się po prostu przygotować wtedy na pewno wszystko pójdzie po naszej myśli.

Poniżej jeden z najbardziej epicki wschodów słońca jakie w życiu widziałem. Wiem  że słowo “epicki” jest nadużywane ale w tym przypadku wszystko poszło dokładnie tak jak powinno. Sprawdzenie pogody i warunków atmosferycznych przyniosło oczekiwany rezultat. Zdjęcie nie odda tego co widziałem i jak się czułem. 

Osobiście lubię wstawać rano, aby sfotografować przepiękny wschód słońca. Stając przez chwilę i podziwiając krajobraz możemy się nad wszystkim zastanowić, złapać dystans, po prostu zwolnić i  poukładać myśli.  Moim zdaniem  jest to świetny rodzaj terapii, mi osobiście pomaga. Zdecydowanie pozwala się odstresować.

Helsiki piekne widoki fotografia jest fajna  1024x259 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

9. Pozwala się zorganizować 

Bardzo lubię to poczucie spełnienia,  że  udało mi się coś osiągnąć.  W tym  w przypadku wstać rano i zrobić zdjęcia. Rozpoczęcie dnia rano i od razu wpadnięcia w wir “robienia rzeczy” pozwala utrzymać ten trend na dłużej. Łatwiej mi się zabrać za inne rzeczy jakie powinienem dzisiaj zrobić.  

Fotografia pozwala lepiej zorganizowac prace 1024x683 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

10. Zauważysz nowe rzeczy

Fotografia jest fajna bo rozwija Twoją percepcję. Spostrzegawczość. Może nie tyle nowe ale tym razem zwrócisz na nie uwagę.  Przechadzając się po mieście w poszukiwaniu kadru i rozglądając się dookoła zaczniesz  zauważać dużo więcej interesujących tematów. Od ornamentów architektonicznych  przez  kompozycje miejskie do codziennego życia ludzi siedzących przy piwie. Wszystko będzie stanowić ciekawy temat zdjęcia i niosło ze sobą pewną historię o czym jest to zdjęcie.

Gdańsk w obiektywie Helios 44 58mm F2.0 7 683x1024 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

11.   Rozwija empatię

Fotografując portrety będziesz miał do czynienia z ludzkimi twarzami i emocjami jakie wyrażają.  Zaczniesz częściej zwracać uwagę na twarz i jej mimikę. Po pewnym czasie dużo łatwiej będzie tobie odczytywać ludzkie emocje, po prostu na kogoś spoglądając. Będziesz bardziej wyczulony. Taka umiejętność przyda się przy każdej socjalno-społecznej sytuacji. 

Przykład. Fotografując czyjś portret, ten ktoś będzie chciał uzyskać określony efekt. Zdjęcie do CV powinno przedstawiać pewność siebie i kompetencje. Od razu zauważysz jeżeli osoba  fotografowane jest smutna albo przygnębiona. To po prostu nie będzie pasować. Będziesz musiał jej pomóc uzyskać odpowiedni efekt. Zwykła rozmowa i słowo otuchy zdecydowanie pomoże. 

Fotografia rozwija empatie 1024x683 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

12. Staniesz się bardziej ciekawski 

Kiedy zaczniesz interesować się fotografią będziesz oglądał zdecydowanie więcej zdjęć.  Będziesz się zastanawiać jak one zostały zrobione?  Kiedy ? Kto to  zrobił ? Czego potrzebował ?  Jakiej użył techniki ? Co to jest za perspektywa ? Będzie Ciebie interesować co ciekawego można sfotografować oraz w jaki sposób to zrobić. Czy damy radę zrobić zdjęcie wyskakującego roweru z rampy w perspektywie żaby ?

Jak uzyskać na zdjęciach i kiedy występuje czerwony wschód słońca ? Na to nie znałem odpowiedzi ale się dowiedziałem. Wszystko opisane tutaj, we wpisie o aplikacji Clear Sky.

fotografia rozwija ciekawosc 1024x576 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii
https://unsplash.com/@sevenbenzema

13.  Spojrzysz na świat z innej perspektywy 

Fotografia jest fajna bo pozwala wrócić i przemyśleć dany moment zdjęcia. Robiąc zdjęcia ważna jest perspektywa. Fotografując dany temat będziesz to robił ze wszystkich stron. Z lewej, z prawej, z dołu czy z góry. Rozwinie się twoja percepcja i spostrzegawczość. Wszystko po to, aby jak najlepiej i jak najatrakcyjniej przedstawić dany temat. 

Ta umiejętność przyda się również w codziennym życiu,  będzie  tobie łatwiej popatrzeć na  życie z boku,  złapać  dystans,  spojrzeć na wszystko z innej strony.  Niby wszyscy wiedzą że, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia  ale  niekoniecznie o tym pamiętają. Ty  będziesz pamiętał o tym częściej. 

Spojrzysz na zycie z innej perspektywy 683x1024 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

14. Będziesz mógł  zarobić

Fotografia jest fajna bo może pozwolić Tobie zarobić pieniądze. To jakie to będą kwoty i jak często będziesz zarabiał zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twoich umiejętności. Możesz sprzedawać zdjęcia i wideo na stocku, zająć się fotografię produktową, robić portrety, uwieczniać wesela i wiele innych opcji. Na to powinienem poświęcić oddzielny wpis ale możesz przeczytać o  rodzajach fotografii jakie powinno się znać. 

Fotografia jest fajna bo bedziesz mogl zarobic 1024x769 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii
https://unsplash.com/@joshappel

15,16,17  Jest wygodna, łatwa i może być tania.

Fotografia jest fajna bo wygodna, łatwa i tania. Aparat możesz zabrać ze sobą  praktycznie wszędzie. Każdy  ma aparat w telefonie i może zacząć od tego. Wystarczy uruchomić aparat, umieścić temat zdjęcia na przecięciu linii zrobić zdjęcias. Nie potrzeba na początku wydawać żadnych pieniędzy. Używaj tego co  już posiadasz ucząc się prawidłowej techniki. Droższy sprzęt  owszem, ułatwia zadanie ale nie jest konieczny. Ważniejsza jest technika i umiejętność znalezienia światła. 

zakres dyanamiczny aparat a telefon 1 1024x683 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii

18. Każdy może to robić

Fotografia jest fajna bo jest dla każdego. Możemy się nim zajmować wspólnie z dziećmi, przyjaciółmi, partnerem, rodziną, kimkolwiek kto chce się w to bawić. Każdy sport, praca czy  rzemiosło wymaga umiejętności. Fotografia może zajmować się każdy,  najważniejsze że czerpać z tego frajdę. Robienie zdjęć tudzież fotografowanie powinno sprawiać nam przyjemność.

Fotografia jest fajna bo jest dla kazdego 1024x707 - Fotografia jest fajna ! 18 zalet fotografii
https://unsplash.com/@kellysikkema

Podsumowanie

Jak widzisz argumentów przemawiającymi za fotografią jest całkiem sporo. Każda osoba oceni  te argumenty inaczej. Ktoś może fotografować ponieważ lubi wesela, a  kogoś innego ciekawi astrofotografia i to jak wyglądają mgławice. 

Pamiętajmy, aby sprawiało nam to radość. Hobby to coś co powinno pozwolić nam się zrelaksować, oderwać od pędu codziennego życia. Że to jest Twoje i tylko Twoje hobby. Możesz z nim zrobić co tylko chcesz. 

Żeby nie było tak kolorowo. że fotografia jest fajna i koniec kropka to teraz jako przeciwieństwo do tego, siadam do wpisu z argumentami przeciwko 😉 Czemu fotografia nie jest warta Twojego czasu.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !