44 58mm F2.0 - Rzeźby Gdańskie
porady,  recenzja,  zdjęcia

Gdańsk w obiektywie Helios

Gdańsk w obiektywie Helios. Czy stary obiektyw zrobi nam ładne zdjęcia ? Krajobraz miejski i zdjęcia architektury sfotografowane tym starym i wiekowym obiektywem. Sam obiektyw Helios 44 58mm F2.0 opisywałem już nieco wcześniej tutaj. Jako, że pytacie i prosicie o więcej przykładów to poniżej możecie porównać i zobaczyć jak to wygląda.

(Pssst… zdjęcia na końcu 😉 )

Zdjęcia Gdańska robione rano podczas bardzo pochmurnej pogody. Pokrycie nieba 100%, zdjęcia robione około 7/8 rano więc większość tych zdjęć jest zrobionych przy przesłonie F2.

Cena nauki

Obiektywy Helios są w pełni manualnie. Ręcznie ustawiamy ostrość oraz wartość przysłony. Szkła te możemy kupić już za około 100 PLN od sztuki. W Gdańsku na Jarmarku Dominikańskim możemy bez problemy dostać taki obiektyw w zestawie z zenitem. Modeli i wersji tych obiektywów jest bardzo dużo. Miała to być podróbka obiektywu Carl Zeiss Jena Tessar i podobnych. Do tego ruskie to ruskie, kontrola jeżeli była jakakolwiek to kiepska i nigdy do końca nie wiadomo jak dobry optycznie obiektyw uda nam się “wylosować” 🙂 Moim zdaniem warto jest zaopatrzyć się w taki obiektyw, najlepiej razem z adapterem, który będzie nam “pikał” i potwierdzi ostrość przez matrycę. Pamiętajcie, że te obiektywy były produkowane w ZSRR i mają po około 50 i więcej lat.

Jak widać poniżej obiektyw Helios ma 7 listków przysłony co może odznaczać się bardzo “geometrycznym” efektem Bokeh !

Helios na APSC

Nie jestem posiadaczem aparatu z pełną klatką ale zadowolonym nabywcą mniejszej matrycy APSC. Dlatego tutaj obiektyw zamiast 58mm będzie posiadał kąt widzenia 58mm * 1.6 = 92.8mm. Około 90 mm to bardzo ciasny kąt widzenia ale za to idealny do portretów. Przy tak ciasnym kącie niektóre fotografie poniżej są zmontowane z kilku innych na zasadzie panoramy.

Musicie pamiętać, że na pełnej klatce efekty zawsze będą lepsze bo tutaj tracimy detale przez nie używanie całego szkła ale mocniej wykorzystując środkową część obiektywu. Większa klatka zapewni nam też lepszy efekt :

Swirly bokeh w krajobrazie

Swirly bokeh to efekt “zakręcenia” tudzież “wiru” jaki tworzą rozmyte elementy światła. W skrócie to są te jasne, rozmyte kropki, kuleczki od lampek jakie mamy w tle fotografii. W krajobrazie tutaj tego nie widać, aby w pełni skorzystać z tego efektu powinniśmy bardzo dokładnie wybrać miejsce do fotografowania. Najlepiej coś takiego jak TUTAJ lub TUTAJ.

LipaPowrótCzopów38 1024x683 - Gdańsk w obiektywie Helios
Po prostu bokeh, na brzegach widać spiralny bokeh, aczkolwiek muszę jeszce popracować nad tymi ujęciami 😉 Nauka czyni mistrza !

Gdańsk w obiektywie Helios – zdjęcia

Obiektywy z tej rodziny odznaczają się ciekawym efektem w jaki sposób prezentują prześwietlenia i ostre światło. Aberracje są przez to mniej widoczne bo giną w tłumie niedoróbek ? Mam wrażenie, że Heliosy wzmacniają prześwietlania. Trochę jakby naturalnie nadawały zdjęciom Efekt Ortona. Widać to szczególnie przy postaciach na złotej bramie z katownią w tle. Ewidentnie trzeba powiedzieć, że obraz jest rozmyty ale z drugiej strony daje nam niepowtarzalny (artystyczny ?) efekt na zdjęciach. Czy to atrakcyjna metoda na wyróżnienie swoich prac czy po prosty kiepski i tani obiektyw nadający się na śmietnik to już Wy musicie sami stwierdzić. Może się podobać ale nie musi, dla mnie to zupełnie co innego niż aktualne super ostre zdjęcia. Powrót doPRLu !. Koniec pierdolenia, czas na zdjęcia !

Zdjęcia po obróbce, panoramy i większe kadry montowane zdjęcia w ICE oraz Lightroomie.

Zdjęcia obiektywem Helios 44 M2 58mm F2.0, matryca APSC canon T5

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !