Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ferdinand-studio
affinity photo po polsku,  porady

Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ?

Jak zmienić kolor na zdjęciu ? Wystarczy tylko minuta. Poniżej krótki opis tego jak to zrobisz w Affinity Poto oraz w fotoszopie. Zasada jest taka sama wszędzie gdzie jest do dyspozycji panel HSL – Hue, Saturation, Luminosity.

Poniżej na filmie znajdziesz dodatkowe wyjaśnienie oraz kilka przykładów jak możemy to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Jak to zrobić bezproblemowo ?

Musisz wybrać odpowiednie zdjęcie.

Odpowiednie to znaczy takie, które posiada w sobie mocno wyodrębnione kolory. Jeżeli mamy odcienie czerwienie to żeby one były w jednym miejscu. Jeżeli trawa jest zielona to niech będzie to tylko trawa co jest zielone w kadrze. Tak samo niebieskie powinno być niebo i najlepiej tylko niebo.

Przykładowo chcąc zmienić kolor trawy na żółty albo bardziej pomarańczowy – tworząc jesienny klimat i mając na zdjęciu kogoś w zielonym swetrze będziemy za jednym razem zmieniać oba te kolory. Trawę i sweter jednocześnie.

Izolacja kolorów w kadrze pozwoli Tobie na zmianę tylko wybranych elementów.

Jak zmienić tylko wybrany obszar

Aby zmienić kolor na zdjęciu prawie na pewno będziesz musiał zamaskować część fotografii aby kolor zmieniał się tylko tam gdzie chcesz. Pamiętajcie, że maskowanie to jedna z najważniejszych rzeczy jaką możesz zrobić. Jeżeli maskujesz coś albo wycinasz część zdjęcia zawsze poświęć na to więcej czasu. Efekt zawsze będzie lepszy. Proszę nie rób tego na odpierdol 🙂

Jak zmienic kolor na zdjeciu maskowanie elementow - Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ?

Odcienie skóry

Skóra ma zazwyczaj odcienie żółte, pomarańczowe i czerwone. Spróbuj przesuwać suwakiem tych kolorów i sprawdź czy w kadrze zmienia się tylko to co chcesz czy też ma wpływ na osoby. Stawiam na to, że ich skóra też będzie się zmieniać jeżeli kombinujesz coś z tymi trzema kolorami.

Najlepszym wyjściem jest dokładne ustalenie zakresu kolorów jaki chcemy zmienić no i potem zostaje maskowanie. Przed tym nie uciekniesz, jest to żmudna praca ale wyniki są bardzo satysfakcjonujące jeżeli zrobisz to dobrze.

image - Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ?

Kolory w fotografii produktowej

Jak chcesz zmienić kolor na zdjęciu produktowym to ta technika jest bardzo przydatna. Użyjesz tego kiedy chcesz pokolorować jakieś przedmioty. Przykładowo mając zdjęcie jakichś produktów albo przedmiotów to nie musisz im robić 20 zdjęć, wystarczy odpowiednio zmienić kolor na komputerze podczas obróbki.

Zmiana koloru na zdjeciu produktowym 768x1024 - Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ?

Jak zmienić kolor na zdjęciu krajobrazu ?

Technika jest tam sama do dowolnego rodzaju fotografii. Wspominam specjalnie o krajobrazie ponieważ tutaj raczej bym polecał Tobie spróbować zmieniać kolory w cieniach oraz jasnych partiach oddzielnie. Mamy od tego filtr “split toning”. Oczywiście zmiana koloru łódki stojącej w porcie będzie proste. Zamaskować i poprawiać kolory na zdjęciu. Przy krajobrazie pamiętaj, ze kolory powinny ze sobą współgrać na całym kadrze. natura nie jest tak pstrokata jak miasto 😉 Chociaż wszystko zależy od wizji.

Jednolity kadr zawsze zrobi dobre wrażenie.

zmiana koloru na zdjecie czerwona suknia 1024x683 - Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ?

Koloryzacja

Ogólnie o koloryzacji już pisałem ale ta technika pozwoli Tobie naprawić bardzo problematyczne kolory. Sam panel HSL pozwala na bardzo dużo. Przykładowo jeżeli ktoś w kadrze psuje Tobie zdjęcie z powodu bardzo jasnej kurtki albo gdzieś jadą samochody lub inne reklamy. Polecam Tobie najpierw to odpowiednio wykadrować aby w ogóle nie mieć tych problemów, no ale jeżeli już musimy poprawiać to panel HSL przyjdzie nam z pomocą.

Pracując na warstwach możesz to robić tak długo aż się Tobie nie uda osiągnąć zamierzonego efektu, powoli element po elemencie.

Jak zmienić kolor na zdjęciu ?

Zmienić kolor na zdjęciu jest bardzo prosto. Zrobisz to w kilku krokach :

  1. Klikamy w ikonkę “Adjustments” -> “HSL”
  2. W panelu HSL klikamy guzik “Picker”.
  3. Klikamy na średni kolor jaki nas interesuje – nie za jasny nie za ciemny, taki pośrodku.
  4. Zmieniamy kolor suwakiem “Hue shift”.
  5. Precyzyjnie określamy na kole barw kolory jakie chcemy zmienić dopasowując do naszych potrzeb.
image 1 1024x714 - Jak zmienić kolor na zdjęciu w 1 minutę ?

Podsumowanie

To wszystko w kwestii tego jak zmienić kolor na zdjęciu. Naprawdę nie jest to trudne i z całą pewnością sobie poradzisz. W razie czego śmiało pytaj. Osobiście uwielbiam koloryzować zdjęcia i aktualnie jest to fajna zabawa. Można szybko osiągnąć naprawdę imponujące efekty. Więcej przykładów zobaczysz na jutubie. Daj znać jak poszło 🙂

Zdjęcia wykorzystane z Unplash.com i wielkie podziękowania dla ludzi jakie je udostępnili :

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !