Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ?

 Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ?

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ? Całkiem prosto, nie potrzebne nam czarne tło fotograficzne tylko nieco wyobraźni i chęci.

 1. Ustaw dużą przysłonę – f11, f 16, zrób zdjęcie, sprawi to, że mniej światła wpadnie do obiektywu.  Będzie tu nacisk na pierwszy plan  a nie to co “dookoła”.
 2. Użyj lampy – oświetli ona pierwszy plan, reszta światła rozproszy się w tle.
 3. Zmniejsz moc lampy – EV -1 , -2.
 4. Ustaw krótki czas naświetlania, z lampą automat ustawi nam max 1/200 sekundy.

W skrócie to wszystko, teraz wiemy jak zrobić czarne tło na zdjęciu. Czas rozwinąć teorię. Więcej informacji o ekspoyzcji przeczytasz TUTAJ.

Przymknięta przysłona F5.6 , F8, F11, F16

Przymknięta przysłona sprawi, że bardzo mało naturalnego światła będzie wpadać do obiektywu.

Użyj lampy i krótkiego czasu naświetlania

Automatycznie ograniczony zostanie czas do maksimum 1/200 sekundy, tego się trzymajmy, o ile obiekt fotografowany (model , modelka) może się poruszyć. W innym przypadku możemy potrzebować dłuższego czasu, tutaj rozmawiamy o CZARNYM TLE więc ja bym zostawił na 1/125 lub 1/200. Tak, żeby komfortowo zrobić zdjęcie trzymająć aparat w dłoni.

Aktualizacja : Zdjęcie, autoportret. 29 sierpień 2018. Jak widać, można i tak 😉 Nie zapominajcie o możliwościach w post produkcji !

Piotr Kowalski model
32mm, F 8.0, T 1/160, Lampa Y560 z parasolką srebrną – 1/8.

Piotr Kowalski model

Cykanie zdjęcia

Załóżmy, że robimy zdjęcie danego tematu, obiektu, modela w dzień.

Ustawmy siebie oraz temat zdjęcia tak aby za tematem / obiektem była wolna przestrzeń. Sprawi to, że nasz błysk nie wróci spowrotem do aparatu odbity od np. ściany za plecami modela.

Przymknięta przysłona do okolic F11 i czasie naświetlania w okolicach 1/125 i krótszy sprawi, że zdjęcie bez lampy będzie po prostu czarne. Ekspozycja będzie po prostu niewystarczająca. Tutaj wypada to po prostu sprawdzić na podglądzie po zrobionym zdjęciu.

Teraz dodajemy błysk lampy na nasz obiekty. Jako, że ustawienie i kompozycja zapewni nam oświetlenie lampą tylko i wyłącznie tematu zdjęcia, możemy śmiało robić zdjęcia. Światło zostanie odbite od tematu i rozproszy się w tle, światło lampy zostanie wyłapane przez aparat a tło będzie kruczo-czarne.

Jeżeli dalej nie możemy uzyskać czarnego tła zmieńmy miejsce modela, o ile to możliwe, w bardziej zacienione. Musimy obniżyć ekspozycję, aby uwypuklić działanie lampy. Po prostu ustawcie ogólną ekpozycję na -1 / -2 EV. Dla aparatu będzie to oznaczało zbyt ciemne zdjęcie ale my i tak chcemy mieć połowę kadry w czerni.

Dodatkowo przypominam o “spot metering” czyli punktowym pomiarze ekspozycji przez autofokus (środkowy punkt na obiektywie) 😉 Tutaj na dole macie przykład ustawień bez lampy oraz z lampą.

jak zrobić czarne tło na zdjęciu przykład przysłany i czasu lalka

Problemy  i czarne tło fotograficzne

Uważajcie na lampę, nie używajcie zbyt ostrego światła aby nie mieć za dużo jasnych punktów i przepalonych elementów zdjęcia – stricte białe plamy. Flesh bardzo mocno uwypukla pierwszy plan. W post produkcji nic z tym nie zrobicie – mocne refleksy lampy na powierzchni, temacie kompozycji, ciężko to naprawić.

Za mało czarne tło ?

Synchronizujcie lampę z pierwszą kurtyną (zazwyczaj jest to domyślne ustawienie) , wyczerni to dodatkowo tło kompozycji. Poszukajcie w ustawieniach, pisałem o tym post apropo ekpozycji.

autoportret w domu czarne tło Kowcio bokehphotosPL-14

Czarne tło fotograficzne

Jeżeli mamy dostęp do studia zawsze możemy użyć wielkiej czarnej blendy takiej jak ta: Blenda 5w1 120cm x 180cm albo czarnego materiały na ścianie. Ale czasem jesteśmy w plenerze. Sama technika też się sprawdza doskonale. Ewentualnie możemy poczekać do wieczora i robić zdjęcia w nocy, czarne tło fotograficzne uzyskamy naturalnie i o wiele łatwiej będzie nam dostosować ustawienia aparatu. W dzień może to być problematyczne.

Poniżej zdjęcia prosto z sesji z Mariuszem, wykorzystałem szare tło i skromne oświetlenie aby nie rozlewać światła. Zwykła lampa błyskowa i parasolka wystarczyły, do tego analiza histogramu w aparacie i podgląd zdjęcia w laptopie.

Postprodukcja

Gdy wszystko zawiedzie na ratunek przychodzi post produkcja ! Zawsze w postprodukcji możecie dodatkowo :

 • Zmniejszyć ekspozycję – przyciemni to całe zdjęcie, ma to sens gdy obiekt posiada odpowiednią ilość światła na sobie, reszta jest wystarczająco ciemniejsza ( tutaj zdrowy rozsądek)
 • Zmniejszyć jasne punkty (highlights na minus)
 • Wygasić cienie (shadows na minus)
 • Wyciemnieć dodatkowo czerń (suwak black na minus), czerń będzie czarniejsza.
 • Użyć pędzla i przyciemnić odpowiednie elementy zdjęcia czy to w Lightroomie, Luminarze albo innym programie.

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu – podsumowanie

Duża przysłona, rzędu F11, użycie lampy, czas dostosujcie w zależności od tego co wyszło. Zawsze czarne tło na zdjęciu można poprawić w post produkcji 😉

Tutaj przykład mojego autoportretu – czarne tło i bardzo mała ilość światła w domowych warunkach.

Ciekawostka na wiki.

Przykładowe zdjęcia

Jak zrobić czarne tło na zdjęciu
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu. Tutaj duża przysłona w okolicach 5.6 i użycie flesha. Flesh bardzo mocno uwypukla pierwszy plan, od którego odbija się światło, czyli burgera a tło zostało ciemniejsze. Nie jest to idealnie czarne tło fotograficzne ale obrazuje zasadę.
czarne tło fotograficzne
Tutaj widać efekt zanikania światła, koń jest dobrze oświetlony najbliżej aparatu. Oddalając się od obiektywu światło się rozprasza i wraca jego dużo mniej, ergo, czarne tło fotograficzne domowej roboty.
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu
Tutaj przykład kiedy delikatne źródło światła oświetla tylko temat zdjęcia. Reszta nie jest widoczne z powodu braku ekspozycji na cienie.

2 komentarze Dodaj własny

 1. Ania pisze:

  Dzięki ! F11 i lampa pomogły !

 2. Przem pisze:

  Lampa i zamknięcie przysłony pomogło . F8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *