
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ?
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ?
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ? Całkiem prosto, nie potrzebne nam czarne tło fotograficzne tylko nieco wyobraźni i chęci.
- Ustaw dużą przysłonę
Wartości powinny być duże, jak F8. F11, F16, zrób zdjęcie, sprawi to, że mniej światła wpadnie do obiektywu. Będzie tu nacisk na pierwszy plan a nie to co “dookoła”.
- Użyj lampy
Lampa oświetli pierwszy plan, reszta światła rozproszy się w tle a od czarnego tła się nie odbije.
- Zmniejsz moc lampy – EV -1 , -2
Regulacja i testowanie pomoże dobrać idealne proporcje. Mniejsza moc zapewni miększe światło z kolei większa moc bardziej wyciemni tło.
- Krótki czas naświetlania
Ustaw krótki czas naświetlania, z lampą automat ustawi nam max 1/200 lub 1/250 sekundy. Lepsze lampy (dużo droższe) pozwolą na krótsze czasy.
W skrócie to wszystko, teraz wiemy jak zrobić czarne tło na zdjęciu. Czas rozwinąć teorię. Więcej informacji o ekspoyzcji przeczytasz TUTAJ.
Przymknięta przysłona F5.6 , F8, F11, F16
Przymknięta przysłona sprawi, że bardzo mało naturalnego światła będzie wpadać do obiektywu. Dodatkowo doda to kontrastu do całego zdjęcia. W post produkcji łatwiej będzie nam sprawić aby cienie były czarne a jasne partie rozjaśnione.
Czarne tło w plenerze
Poniżej przykład tego jak w prosty sposób przy użyciu jednej lampy możesz uzyskać czarne tło podczas fotografii w plenerze. Dzięki temu stworzysz świetne dramatyczne portrety. Dodatkowo użycie lampy sprawi, że będą one wyjątkowo ostre i wyraźne.
Użyj lampy i krótkiego czasu naświetlania
Automatycznie ograniczony zostanie czas do maksimum 1/200 sekundy, tego się trzymajmy, o ile obiekt fotografowany (model , modelka) może się poruszyć. W innym przypadku możemy potrzebować dłuższego czasu, tutaj rozmawiamy o CZARNYM TLE więc ja bym zostawił na 1/125 lub 1/200. Tak, żeby komfortowo zrobić zdjęcie trzymająć aparat w dłoni.
Aktualizacja : Zdjęcie, autoportret. 29 sierpień 2018. Jak widać, można i tak 😉 Nie zapominajcie o możliwościach w post produkcji !
- Aparat : Canon 1200D,
- Obiektyw : Kitowy : 18-55mm F3.5-5.6 IS ISTM
- Lampa : Yongnuo 560 IV
- Parasolka : srebrna
- Wyzwalacz : Yongnuo RF 605c (dla wygody)
Więcej sprzętu jaki może wam się przydać jest tutaj.

Cykanie zdjęcia
Załóżmy, że robimy zdjęcie danego tematu, obiektu, modela w dzień.
Pamiętaj aby zadbać o odpowiednią kompozycję i kadrowanie !!
Ustawmy siebie oraz temat zdjęcia tak aby za tematem / obiektem była wolna przestrzeń. Sprawi to, że nasz błysk nie wróci spowrotem do aparatu odbity od np. ściany za plecami modela.
Przymknięta przysłona do okolic F11 i czasie naświetlania w okolicach 1/125 i krótszy sprawi, że zdjęcie bez lampy będzie po prostu czarne. Ekspozycja będzie po prostu niewystarczająca. Tutaj wypada to po prostu sprawdzić na podglądzie po zrobionym zdjęciu.
Teraz dodajemy błysk lampy na nasz obiekty. Jako, że ustawienie i kompozycja zapewni nam oświetlenie lampą tylko i wyłącznie tematu zdjęcia, możemy śmiało robić zdjęcia. Światło zostanie odbite od tematu i rozproszy się w tle, światło lampy zostanie wyłapane przez aparat a tło będzie kruczo-czarne.
Jeżeli dalej nie możemy uzyskać czarnego tła zmieńmy miejsce modela, o ile to możliwe, w bardziej zacienione. Musimy obniżyć ekspozycję, aby uwypuklić działanie lampy. Po prostu ustawcie ogólną ekpozycję na -1 / -2 EV. Dla aparatu będzie to oznaczało zbyt ciemne zdjęcie ale my i tak chcemy mieć połowę kadry w czerni.
Dodatkowo przypominam o “spot metering” czyli punktowym pomiarze ekspozycji przez autofokus (środkowy punkt na obiektywie) 😉 Tutaj na dole macie przykład ustawień bez lampy oraz z lampą.

Problemy i czarne tło fotograficzne
Uważajcie na lampę, nie używajcie zbyt ostrego światła aby nie mieć za dużo jasnych punktów i przepalonych elementów zdjęcia – stricte białe plamy. Flesh bardzo mocno uwypukla pierwszy plan. W post produkcji nic z tym nie zrobicie – mocne refleksy lampy na powierzchni, temacie kompozycji, ciężko to naprawić.
Za mało czarne tło ?
Synchronizujcie lampę z pierwszą kurtyną (zazwyczaj jest to domyślne ustawienie) , wyczerni to dodatkowo tło kompozycji. Poszukajcie w ustawieniach, pisałem o tym post apropo ekpozycji.

Czarne tło fotograficzne
Jeżeli mamy dostęp do studia zawsze możemy użyć wielkiej czarnej blendy takiej jak ta: Blenda 5w1 120cm x 180cm albo czarnego materiały na ścianie. Ale czasem jesteśmy w plenerze. Sama technika też się sprawdza doskonale. Ewentualnie możemy poczekać do wieczora i robić zdjęcia w nocy, czarne tło fotograficzne uzyskamy naturalnie i o wiele łatwiej będzie nam dostosować ustawienia aparatu. W dzień może to być problematyczne.
Poniżej zdjęcia prosto z sesji z Mariuszem, wykorzystałem szare tło i skromne oświetlenie aby nie rozlewać światła. Zwykła lampa błyskowa i parasolka wystarczyły, do tego analiza histogramu w aparacie i podgląd zdjęcia w laptopie.
Postprodukcja
Gdy wszystko zawiedzie na ratunek przychodzi post produkcja ! Zasady dotyczą tam samo wszystkich programów graficznych jakie tylko znajdziecie. Są one w zasadzie identyczne. Polecam Affinity jako alternatywę dla fotoszopa. Różnią się w większości tylko kilkoma narzędziami. Zawsze w post produkcji możecie dodatkowo :
- Zmniejszyć ekspozycję – przyciemni to całe zdjęcie, ma to sens gdy obiekt posiada odpowiednią ilość światła na sobie, reszta jest wystarczająco ciemniejsza ( tutaj zdrowy rozsądek)
- Zmniejszyć jasne punkty (highlights na minus)
- Wygasić cienie (shadows na minus)
- Wyciemnieć dodatkowo czerń (suwak black na minus), czerń będzie czarniejsza.
- Użyć pędzla i przyciemnić odpowiednie elementy zdjęcia czy to w Lightroomie, Luminarze albo innym programie.
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu – podsumowanie
Duża przysłona, rzędu F11, użycie lampy, czas dostosujcie w zależności od tego co wyszło. Zawsze czarne tło na zdjęciu można poprawić w post produkcji 😉
Tutaj przykład mojego autoportretu – czarne tło i bardzo mała ilość światła w domowych warunkach.
Przykładowe zdjęcia



Aktualizacja 2020
Warto zaopatrzyć się w tło. Jeżeli będzie obrabiali zdjęcia w czymś bardziej zaawansowanym niż lightroom, luminar czy inne to jednolite tło pozwoli nam na łatwiejsze wycięcie tematu zdjęcia albo modela.
Przykład poniżej jak takie tło możemy uzyskać “sztucznie” tylko i wyłącznie poprzez obróbkę zdjęcia w programach graficznych. Może i jest to trochę oszukane ale czasem jeżeli nie mamy warunków tak jest po prostu łatwiej uzyskać zamierzony efekt.
Przykład poniżej jak małą ilością światła możemy zrobić portret w domu siedząc w fotelu.





2 komentarze
Ania
Dzięki ! F11 i lampa pomogły !
Przem
Lampa i zamknięcie przysłony pomogło . F8