ea30b00a2afc1c3e81584d04ee44408be273ead61ab2174691f7 1280 dslr 1140x760 - Jaka lustrzanka dla mnie ? Może kompakt ?
tutorial,  zdjęcia

Jaka lustrzanka dla mnie ? Może kompakt ?

Jaka lustrzanka dla mnie ?

Pytanie powinno brzmieć nie “Jaka lustrzanka ?” ale  “Czy koniecznie lustrzanka ?”. Tylko w teorii. Cyfrówka może być dla Ciebie wygodniejsza.  Pomyślmy dlaczego.

Chcesz po prostu pstrykać – kup cokolwiek co się Tobie podoba. Im droższe tym lepsze (zazwyczaj). Chcesz po prostu pstrykać ale ładnie, mieć lajeczki na fejsie, edytować i retuszować zdjęcia – cokolwiek co strzela w formacie RAW. Chcesz lustrzankę i już, kup lustrzankę.

Czy chcesz mieć aparat zawsze przy sobie – mały cyfrak (np. sony ze składanym obiektywem) jest wygodniejszy niż lustrzanka. Łatwiej i wygodniej będzie go mieć przy sobie, w torebce, w plecaku, żeby zawsze móc zrobić zdjęcie.

 Dla bardziej zdecydowanych  :

 • Dla Tych co więdzą, że ma być lustrzanka i CH !! Chcemy być fajni i mamy kasę.

Canon EOS 5D Mark II / III – IV generacja nie ma jakoś super lepszych możliwości niż 3ka. dwójka używana też super,  pełna klatka, jest to duże więc wiadomo, dodaje +10 do zajebistości i profesjonalizmu.

 • Dla tych co wiedzą, że lustrzanka i CH !! Ale mają mniej kasy.

Najtańsza (tzw. entry level) lustrzanka od Nikona / Canona / Sony. Innych bym nie polecał. Przedewszystkim dlatego, że te marki są popularne i mają (moga mieć) tańsze obiektywy i akcesoria. Na pewno jakiś wasz znajomy ma inny obiektyw niż wasz kitowy i za czteropak piwa chętnie pożyczy.

 • Cyfrak z wymienną optyką / Kompakt (z tych większych).
23225064861 76a862af27 b sony camera digital - Jaka lustrzanka dla mnie ? Może kompakt ?
Photo by Alexxx1979 cc - Jaka lustrzanka dla mnie ? Może kompakt ?

Jak wygraliście w totka to Sony A7RII a mi kupcie drugiego. A jak nie to w zasadzie wszystko jest dobre co ma tryb manualny. Obecnoś manuala zapewni wam dużo mozliwości do nauki fotografii i zabawy jak np. malowanie światłem. Wymienna optyka pozwoli wam zmienić obiektyw jak wam się znudzi i będziecie chcieli bawić się czymś innym ale szkoda wymieniać całej zabawki.

DUŻA zaleta cyfraków to stosunek cena / możliwości. W podstawowej opcji np. Canon 1200D nie macie WIFI, tryby kreatywne mało wygodne, nieużywalne, żadnych bluetoothów, ładowania na fejsa i etc. Większość cyfrówek ma super opcje jak wbudowane WIFI i udostępnianie zdjęć czy pstrykanie przez telefon.

Przykładowo GoPro – zdjęcie klikasz przez oprogramowanie w telefonie i od razu można udostępnić w sieci. Super wygoda, jak dla mnie to 10/10. Cena odstrasza ale z drugiej strony to jeden zakup na bardzo długi czas.

Szczerze

to najlepiej wogóle nie kupujcie i spróbujcie pobawić się telefonem. Tak ja zaczynałem, telefony mają tryb manualny (apropo) i łatwo edytować, wrzucać zdjęcia na fejsika / instagrama i inne portale. Masa aplikacji, filtrów i itp. Tylko niektóre aparaty fotograficzne mogą robić zdjęcia z takimi gadżetami. Dodatkowo telefony są wygodne a najważniejsze i tak jest światło – jego wystarczająca ilość. Mając poprawną ekspozycję zrobicie zdjęcie nawet nokią 3310 :). Do czasu kiedy wam się znudzi robienie zdjęć telefonem, będziecie się zastanawiać czemu te zdjęcia są takie słabe. To was popchnie w kierunku zgłębiania wiedzy o fotografii. Będziecie chcieli wiedzieć co to jest ta cała. Jaka lustrzanka to nie ma znaczenia, każda będzie dobra bo ma mnóstwo możliwości i zanim je wyczerpiecie do końca trochę wody upłynie.

 • Ekspozycja
 • Przysłona
 • Czas migawki
 • Tryb manualny
 • Głębia ostrości
 • Czemu do zdjęć w nocy potrzeba statywu (zazwyczaj)
 • i inne 😉

Dzięki temu będziecie aktualnie wiedzieli czemu lepszy jest obiektyw F1.4 od F1.8 a i tak kupicie F1.8 bo was po prostu stać 🙂

Plan akcji :

 1. Tak serio to pomyślcie o statywie do telefonu i pobawcie się na manualu. Popstrykajcie, poedytujcie i wrzućcie na fejsa zobaczyć ile będzie lajeczek.
 2. Kupcie cokolwiek i nauczcie się z tego korzystać, nie zwalajcie winy na sprzęt, fakt sprzęt pomaga ale to umiejętności pozwalają na dobre fotografie i docenienie sprzętu.
 3. Lepiej się nauczyć jeździć ma starym samochodzie to z nowymi sobie poradzicie na pewno bez problemów.

   e137b9092df61c3e81584d04ee44408be273ead61ab2164194f0 1280 exposure - Jaka lustrzanka dla mnie ? Może kompakt ?

Zdjęcia z głębią, Bokeh !