Jasna fotografia produktowa typu high key -Vero for nature - masło mango do ciała
porady,  affinity photo po polsku,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  tutorial,  zdjęcia

Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

Jasna fotografia produktowa lub po prostu biała, to przede wszystkim bardzo mocno oświetlona scena. Często łączy się z minimalistycznym stylem kompozycji. Przeważającą częścią kadru jest po prostu bardzo jasna albo zupełnie biała.

Często stosuje się taki styl podczas sesji zdjęciowych kosmetyków, leków, biżuterii czy środków czyszczących. Wszystkie rzeczy jakie muszą prezentować sobą higienę, czystość i perfekcję np. idealną cerę. W tym przypadku są to kosmetyki Vero for nature.

photo 1586775490184 b79f0621891f?ixlib=rb 1.2 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków
Photo by iMattSmart on Unsplash

Zabieg białej fotografii (typu high key) również spotykamy w zdjęciach artystycznych. Przykładowo krajobrazy z bardzo jasnymi rozdmuchanymi elementami nieba mające nadać kontrast konkretnemu tematowi jak samotne drzewo pośrodku łąki czy statek na morzu.

WschodSloncaGdynia 4 1024x362 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków
Molo w Gdyni Ołowie

Co jest potrzebne ?

Cytując klasyka :

Więcej światła !

Piotr Kowalski

Zdjęcie to tylko początek. Im więcej uzyskamy w aparacie tym mniej potem spędzimy czasu na poprawkach i obróbce pliku.

Podstawowy zestaw to kilka kartek papieru, najlepiej takiego od drukarki. Miejsce gdzie będziemy robić zdjęcie musi być bardzo dobrze nasłonecznione albo naświetlone światłem sztucznym – lampka, żarówki, latarka, telefon, cokolwiek. Jeżeli jest za ciemno to potrzebujemy statyw albo ustawić aparat nieruchomo i dłużej naświetlać zdjęcie. Do tego możemy zwiększyć ISO aby białe elementy były bardziej wzmocnione. Zwiększając ISO zwiększamy kontrast.

To nie jest takie hop hyc

Jasna fotografia produktowa to dalej zdjęcia produktu a więc są wymagania. Studio prowizorka da nam efekty tylko do pewnego poziomu. Dalej trzeba będzie mocniej kombinować. To wymaga przede wszystkim przestrzeni, żeby móc się z tym wszystkim “rozwalić”. Najważniejsze co trzeba będzie zrobić to poświęcić więcej czasu na przygotowanie aranżacji do zdjęć. Tutaj braku sprzętu i partyzanckie podejście do tematu będziemy, niestety, usieli odpokutować podczas obróbki. W ograniczonych warunkach bardzo ciężko jest uzyskać profesjonalne efekty. Oni nie bez kozery mają wielkie studio, kilka lamp i miliony statywów. Nie bądźmy zdziwieni kiedy nasze “białe zdjęcia” okażą się bardziej szare niż białe 🙂 Nie mówię, że nie da się tego zrobić ale po prostu będzie trudniej i więcej z tym ‘zabawy’.

Może to jej urok, może to fotoszop ?

Kowcio

Sam musiałem nauczyć się fotoszopa, żeby nadrabiać braki w innych kategoriach jak brak idealnego oświetlenia albo dodatkowej lampy :). Dzięki temu wiem, że jestem w stanie to osiągnąć czego normalnie bym nie mógł.

Przykład tego jak może wyglądać nasze mini studio do jasnej fotografii produktowej :

Jasna fotografia produktowa Vero for nature domowe studio 1024x683 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

Zwykłe zdjęcie w kuchni. Białe kartki A4 do drukarki. Pamiętajcie, że one też mogą być bielsze albo nieco szarawe. Wystarczy usunąć krawędzie kartek czyli pomalować je trochę na biało, usunąć paprochy, rozjaśnić, wstawić białe tło i vo’ila. Białe zdjęcie gotowe.

Wersja domowa akcesoriów

Wszystko co pozwala zmiękczyć światło i sprawić, że nie będzie takie ostre co również wyeliminuje ostre cienie albo w ogóle się ich pozbędziemy jak np. w namiocie bezcieniowym.

Wersja domowa, minimalistyczna, wszystko to powinniście mieć w domu, te rzeczy są zawsze przydatne :

 • Mocna żarówka w lampce na biurku albo żyrandolu. Jeżeli możemy skierować jej światło np. z lampki to super opcja.Pamiętajcie, że żółte / białe światło może przekłamywać kolory i trzeba poprawić to podczas obróbki. Nie chcemy wszystkiego na żółto.
 • Białe kartki jako reflektory odbijające i kształtujące światło
 • Latarka – najlepiej z regulowaną mocą albo możemy próbować malować światłem aby uzyskać odpowiednie oświetlenie
 • Latarka w telefonie
 • Papier śniadaniowy – zmiękczy światło z wbudowanej lampy błyskowej albo owiniemy nim latarkę
 • Folia aluminiowa – do odbijania i kształtowania światła. Wygodnie się zgina i łatwo dostosować do naszych potrzeb.
 • Blog rysunkowy – to samo co zwykłe kartki papieru ale większe i sztywniejsze, może zastępować strip-box i efektownie odbijać się przez całą wysokość produktu. Przy odbiciach i zakrzywionych powierzchniach zwykła karta A4 może być za mała. Czarny przyda się do czarnej fotografii.
 • Tło z ekranu laptopa – wyświetlacie tapetę jaka wam się podoba i już macie prowizoryczne tło. Zazwyczaj i tak jest rozmazane 🙂
 • Podstawka pod produkt – może to być wszystko, nawet pomadka do ust jak na przykładzie poniżej.

Poniżej kilka zdjęć jak testowałem możliwości hasła “jasna fotografia produktowa z partyzanta”. Teraz wiem, że można zrobić zdjęcia i świetną bazę do dalszej obróbki. Tutaj niestety nie wszystko będzie idealnie prosto z aparatu. Przy trzech zdjęciach słoiczka z masłem zwróć uwagę na lewą krawędź. W zależności jest ustawienia reflektora (kartki papieru) jest on mniej lub bardziej biała. Ciemny pasek po środku to brak odbicia papieru w szkle.

Akcesoria do zakupu

To co warto kupić i znacząco ułatwi nam życie, niestety jest w zestawie :

 • Lampa błyskowa – jedno główne źródło światła, bez konieczności szukania okna albo ustawiania się tak jak słońce, daje więcej możliwości jak np. czarna fotografia. Nowa to około 250 pln. Lampę możemy wyzwalać fleszem z aparatu albo zdalnym nadajnikiem. Polecam zestaw jak tutaj :
 • Statyw – na czymś to musimy parasolkę i lampę zamontować Uchwyt na lampę i parasolkę (2 w 1) Parasolki – bardzo dobrze odbijają światło, koszt 10 pln sztuka, polecam srebrne, białe też są ok.
 • Reflektor – wielokolorowy i uniwersalny, do tego ładnie się składa i jest sztywny (ale go nie pogniemy i nie ustawimy jak nam pasuje, a papier czy folię aluminiową już tak). Po taniości. Jakieś 25 pln.

Dodatkowy opis sprzętu z linkami do ceneo jest tutaj – sprzęt na start.

Obróbka

Post produkcja opisana jest w 7 krokach. Jasna fotografia produktowa jak każdy inna rodzaj fotografii, może skorzystać z podstawowych zabiegów jak wyostrzenie, usunięcie paprochów i etc. Główne założenie jest, że wszystko robimy tak aby zdjęcie było jak najjaśniejsze bez utraty detali.

Jasna fotografia produktowa obrobka w Affinity Photo i Lightroomie Vero maslo mango pure white 1024x936 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

Jak uzyskać efekt jasnego lub białego zdjęcia z wybranej fotografii. Możesz zastosować te punktu niezależnie od siebie. Wszystkie razem powinny pomóc uzyskać oczekiwany efekt bieli i jasności :

Czas potrzebny (aranżacja, zdjęcia, obróbka) 3 godziny i 30 minut/y

 1. Podnieś cienie i czernie

  Jasna fotografia produktowa ustawienia reflektow z kartki papierow duze cienie - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Rozjaśnij najciemniejsze elementy kadru. Powinny to być lekkie cienie. Chodzi o to aby spasować je z otaczającą bielą.

 2. Zmniejsz biele i jasne partię

  image 4 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Chcemy sprawić aby całe zdjęcie było wyraźne ale histogram chcemy jak najmocniej “ścisnąć”. Pozwoli to na zamienienie ciemnych elementów na jasne i białe. Sprawi to, że kontrast będzie delikatniejszy. Jasna fotografia produktowa ma być jasne, nie oznacza to, że nie może tam być trochę cieni.

 3. Malowanie i maskowanie

  Pen tool najlepszy sposob na wygodne wycinanie elementow. - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Zamaskuj albo po prostu pomaluj pędzlem z bielą albo odpowiednim odcieniem szarości elementy jakie odstają od reszty. Pamiętaj, aby zapisać kopię żeby w razie czego mieć do czego wrócić.

 4. Wytnij obiekt

  image 2 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Po prostu wytnij obiekt z tła. W Affinity Photo możesz wykorzystać narzędzie zaznaczania, inteligentnego zaznaczania albo narzędzie pióra “pen tool”. Oznacz krawędzie obiektu i zamień to na maskę. Reszta kadru będzie pusta a Ty wstawisz dowolne tło. Tutaj niestety wymagana jest manualna praca jeżeli nie otrzymaliśmy odpowiednia kadru prosto z aparatu.

 5. Desaturacja kolorów

  Jasna fotografia produktowa obrobka w Affinity Photo i Lightroomie Vero maslo mango pure white - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Spróbuj zmniejszyć nasycenie kolorów. Podkreśli to biel. Eksperymentuj z ekspozycją i z tym kiedy zdjęcie jest najbielsze i nie traci detali.
  Dodatkowo zmniejszenie kontrastu rozjaśni całą kompozycję.
  Ujemna przejrzystość może dodać efektu rozmycia i zakamuflować niedoskonałości maskowania albo kolorów.

 6. Korzystaj z krzywych

  image 3 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Krzywe dadzą ten sam efekt co powyżej ale nieco inaczej się go osiągnie. Tutaj nie ma zmiłuj i trzeba eksperymentować. Polecam spróbować obu metod.

 7. Balans bieli

  Jesienne kolory i fotografia produktowa efekt bokeh i makro 50mm PO 1 - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Jasna fotografia produktowa ma być jedna jednakże pamiętajcie, że biały to nie żółty i też potrafi mieć swoje odcienie. Przykładowo lampa błyskowa albo żarówki fotograficzne dają jasne, trochę niebieskawe światło. Domowe żarówki w żyrandolu ciepłe żółte. Musimy odpowiednio zmienić kolory aby to faktycznie przedstawiało to co sprzedajemy. Powyżej żółty odcień to kwestia słońca podczas jakiego robiono zdjęcie, dodatkowo ma oddawać nieco jesienny kolor. To już oczywiście kwestia osobistej koloryzacji fotografii.

 8. Zdjęcia telefonem

  menu w programie snapseed ilość opcji jest bardzo duża - Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków

  Śmiało możecie robić zdjęcia telefonem a potem je od razu poprawić i zrobić retusz. Jest tysiące aplikacji jakie nam w tym pomogą, przykład to darmowa apka o zdjęć dla każdego snapseed. Prosta w obsłudze posiada wszystko to co może być nam potrzebne i wygodnie zrobisz to na telefonie a potem od razu można wrzucić w sieć.

Galeria zdjęć

Kosmetyki i zdjęcia znajdziecie na : Vero for nature i Vero na www.

Podsumowanie

Jak widzicie, białą tudzież jasna fotografia produktowa to coś co śmiało możemy zrealizować w naszym “domowym studiu”. Nie będzie super łatwo ale dam radę. Najważniejsze to przygotować się za wczasu, czyli :

 1. Posprzątać miejsce gdzie będziemy fotografować.
 2. Zebrać potrzebne akcesoria – czyste kartki papieru czyli nasze reflektory doświetlające detale kompozycji.
 3. Zadbać o światło – ustawić lampy, okno, żarówki.
 4. Ustawić aranżację – tam gdzie jest światło.
 5. Robić zdjęcia.
 6. Obróbka wedle uznania 😉

To tylko tyle i aż tyle ale kiedy zadbamy o te szczegóły efekty naszej pracy na pewno będą bardzo udane.

Dajcie znać jak wam poszło na fejsie, insta albo tutaj, #jasnafotografiaproduktowa

Powodzenia i niech światło będzie z wami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !