Kadrowanie zdjęcia w fotografii
Kadrowanie zdjęcia czyli proporcje fotografii
Kadrowanie zdjęcia czyli o tym jak proporcje fotografii wpływają na postrzeganie kadru. Kadrujemy fotografię aby lepiej ująć i podkreślić scenę zdjęcia. To co lepiej wygląda to już stricte nasze osobiste odczucia, jak z resztą większość fotografii.
Zastanówmy się jak kadrowanie zdjęcia wpływa na odbiór fotografii. Porównajmy poniżej różne proporcje i efekt jaki dzięki temu uzyskamy.To trochę jak z samochodami, silnik ten sam, wnętrze się zgadza ale jednak rozmiar i proporcje też mają znaczenie 😉
Popularne proporcje zdjęć
Najczęściej spotykanych proporcji fotografii jest kilka. Od kadru filmowego aż po rozmiary idealne na Instagrama. Warto znać popularne proporcje aby wiedzieć, że format 4:3 idealnie pasuje do telewizorów i monitorów ale to już zależy gdzie będzie nasze zdjęcie najczęściej się pojawiać.
Kadrowanie zdjęcia:
- 5:4 – Wykorzystywany przez kamery dużego formatu i aktualnie Instagrama.
- 3:2 – Klasyczna pełna klatka oraz apsc. Jest najczęściej spotykany format zapoczątkowany przez Oskara Barnack-a ale kompozycja bardzo zbliżona do
- 1.1618:1 – Liczba φ (fi), złoty podział
- 4:3 – Kamery mikro 4/3, kompaktowe, dużo monitorów i telewizorów również go używa.
- 1:1 – Kwadrat czyli klasyczna kompozycja, to po prostu warto czuć
- 16:9 – Proporcje znane ze srebrnego ekranu kina.
- 3:1 – Panoramy i pejzaże oraz sporo głosów, że to bardzo przyjemne dla oka proporcje.
Format 3:2 jak i zasada trójpodziału są bardzo zbliżone do liczby Fi, może dlatego są tak popularne ? Takie wymiary zawsze towarzyszyły ludziom i może dlatego są takie powszechne. Aby przyciągnąć oko widza warto spróbować użyć mniej standardowych proporcji i lub ogniskowych.
Proporcje fotografii – pejzaż i portret
Poniżej przykładowe kadrowanie zdjęcia krajobrazu. W tym przypadku zimowy pejzaż Parku Oliwskiego w technice HDR. Zostanie pytanie, które z tego wybrać i co dokładnie wykadrować, wyciąć, usunąć ze zdjęcia.
Kadrowanie potrafi nam mocno zmienić wymiary zdjęcia zatem musimy się zastanowić jak to wszystko powinno wyglądać i skupić się na tle. Zawsze możemy kadrować najszerzej jak się da zachowując proporcje, ja zmieniłem nieco rozmiar kadru. Proporcje są w nagłówkach. Galerie na końcu wpisu pozwolą na łatwe przejrzenie różnic w zdjęciach, paluchem na telefonie albo w galerii na komputerze.
Wycinanie zdjęć tak jak na zdjęciu poniżej.
Oryginalne zdjęcie Parku Oliwskiego możecie śmiało ściągnąć a potem sami spróbować wykadrować zdjęcie zgodnie z waszymi upodobaniami.
Kadrowanie zdjęcia – Park Oliwski – zima – Oryginał
3:2 – klasyka
16:9 – film
5:4 – instagram
1:1 – kwadrat
3:1 – panorama
Park Oliwski – zima – galeria różnych kadrów
Kadrowanie zdjęć – Portret
Jak kadrowanie zdjęć wpływa na portret ? Różne proporcje fotografii dla portretu. Dodatkowo zdjęcie portretowe więc kadrowanie będzie wyglądać nieco inaczej. Sami zobaczcie co z tego wyszło a w wyniku co jest ciekawsze w odbiorze. Najważniejsze to jak wygląda kadr i co przez to chcemy przedstawić oraz przekazać widzowi. Rozmiary również nieco zmienione, zachowane proporcje kadru.