Luminar Accent AI 2.0

dnia

Luminar Accent AI 2.0

Luminar Accent AI to narzędzie pozwalające na automatyczną “obróbkę” zdjęcia. Sztuczna inteligencja zawarta w algorytmach wykorzystuje kilkanaście różnych filtrów aby osiągnąć efekt końcowy. Firma Skylum poleca wykorzystanie narzędzia Accent AI jako pierwszego kroku podczas ręcznej obróbki. Dopiero po zastosowaniu tego filtra możemy dalej korzystać z modułów takich jak “develop” i precyzyjniej obrabiać zdjęcie.

Filtr Accent AI automatycznie zmodyfikuje podstawowe kwestie fotografii takie jak ekspozycja, cienie, prześwietlenia, nasycenie kolorów. Również zajmie się za nas detalami czy wyostrzaniem.

Oficjalne informacje o nowej wersji Luminara i narzędziu Accent AI TUTAJ

Zdjęcia z wydarzenia Majówka z Twierdzą Wisłoujście 2019. robione moim ulubionym obiektywem 50 mm.

Przykład PRZED i PO, zauważcie jak ładnie poprawione zostało niebo – detale i kolory.

Luminar accent ai drzewo jesienne wartość filtru 100 1024x555 - Luminar Accent AI 2.0

Jak działa Accent AI 2.0 ?

Algorytmy zostały zaprojektowane przez analizę milionów zdjęć przez co sieć neuronowa rozpoznała jak wyglądają fotografię. Właściwości cieni, elementów, postacie ludzi. Na tej postawie, przy ocenie zdjęć referencyjnych i poprawnie technicznych ten filtr jest w stanie zmodyfikować nasze zdjęcia aby parametry odpowiadały tym standardom. Idealnie, super i bomba.

Elementy fotografii

Filtr Accent AI 2.0 potrafi stwierdzić czego brakuje elementom fotografii i odpowiednio poprawić zdjęcie. Z osobistych odczuć mam wrażenie, że algorytmy stosowane są do całości zdjęcia i jeżeli mamy odpowiednią ekspozycję zdjęcia to różnica jest mała lub subtelna. Różnice możecie zobaczyć poniżej.

Obróbk zdjęcia vs luminar AI 2 przykład 3 1024x442 - Luminar Accent AI 2.0
Zdjęcie obrobione ręcznie po lewej oraz Accent AI po prawej. Tutaj ewidentnie widać, że elementy są ciemniejsze niż chciałem.

Wykrywanie ludzi

W opisowym zdjęciu na oficjalnej stronie pokazane jest jak algorytmy same rozjaśniają twarz modela – nawet w okularach. Robi wrażenie. Jako sceptyk marketingowy to na pewno zdjęcie to jest specjalnie dobrane aby po prostu robiło efekt podczas korzystania z narzędzie. Efekt WOW przy innych fotografiach może być mniej efektowny.

Obróbk zdjęcia vs luminar AI 2 przykład Twierdza wisłoujście 1024x494 - Luminar Accent AI 2.0
Po lewej ręczna obróbka zdjęcia , po prawej Accent AI. Moim zdaniem zdjęcia zdecydowanie zbyt ciemne.

Podsumowanie

Filtr Accent AI w Luminarze robi robotę. Tak jak funkcja automatycznego ustawiania suwaków w Lightroomie ( Ctrl + U ) jest dobrą bazą do rozpoczęcie obróbki zdjęcia tak filtr Accent AI może być pierwszym krokiem na liście filtrów z jakich korzystamy podczas post produkcji naszych zdjęć. Połączenie inteligentnych algorytmów do wykrywania ludzi, modyfikowania koloru, temperatury barw oraz inteligentnego nieba to naprawdę imponujące narzędzie.

Najważniejsza rzecz w fotografii czyli kompozycja i kadrowanie dalej będzie zawsze zależna od nas. Techniczne aspekty to też, ostatecznie, nasze subiektywne odczucia. Ktoś lubi zdjęcia prześwietlone a ktoś nieco ciemniejsze. Accent AI oferuje po prostu pewien standard poprawności.

Obróbk zdjęcia vs luminar AI 2 przykład 1 1024x404 - Luminar Accent AI 2.0
Po lewej ręczna obróbka a po prawej tylko jeden suwak Accent AI

Dodatkowo firma Skylum jest odpowiedzialna za narzędzie o nazwie PhotoLemur, które również wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznej obróbki wielu zdjęć. Braku doświadczenia w tym zakresie nie można firmie zarzucić.

Porównaniu Accent AI oraz PhotoLemur opiszę w przyszłości.

Więcej o programie Luminar znajdziecie TUTAJ

Accent AI – wschód słońca – zdjęcia przed i po

Zdjęcie wschodu słońca i wykorzystanie tylko filtru accent ai i jego efekty. Wartości suwaków na zdjęciach oraz w opisie. Różnice bardzo subtelne. Postaram się znaleźć lepsze przykłady 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *