Luminar accent ai drzewo jesienne wartość filtru 100
porady,  luminar,  recenzja

Luminar Accent AI 2.0

Luminar Accent AI 2.0

Luminar Accent AI to narzędzie pozwalające na automatyczną “obróbkę” zdjęcia. Sztuczna inteligencja zawarta w algorytmach wykorzystuje kilkanaście różnych filtrów aby osiągnąć efekt końcowy. Firma Skylum poleca wykorzystanie narzędzia Accent AI jako pierwszego kroku podczas ręcznej obróbki. Dopiero po zastosowaniu tego filtra możemy dalej korzystać z modułów takich jak “develop” i precyzyjniej obrabiać zdjęcie.

Filtr Accent AI automatycznie zmodyfikuje podstawowe kwestie fotografii takie jak ekspozycja, cienie, prześwietlenia, nasycenie kolorów. Również zajmie się za nas detalami czy wyostrzaniem.

Oficjalne informacje o nowej wersji Luminara i narzędziu Accent AI TUTAJ

Zdjęcia z wydarzenia Majówka z Twierdzą Wisłoujście 2019. robione moim ulubionym obiektywem 50 mm.

Przykład PRZED i PO, zauważcie jak ładnie poprawione zostało niebo – detale i kolory.

Luminar accent ai drzewo jesienne wartość filtru 100 1024x555 - Luminar Accent AI 2.0

Jak działa Accent AI 2.0 ?

Algorytmy zostały zaprojektowane przez analizę milionów zdjęć przez co sieć neuronowa rozpoznała jak wyglądają fotografię. Właściwości cieni, elementów, postacie ludzi. Na tej postawie, przy ocenie zdjęć referencyjnych i poprawnie technicznych ten filtr jest w stanie zmodyfikować nasze zdjęcia aby parametry odpowiadały tym standardom. Idealnie, super i bomba.

Elementy fotografii

Filtr Accent AI 2.0 potrafi stwierdzić czego brakuje elementom fotografii i odpowiednio poprawić zdjęcie. Z osobistych odczuć mam wrażenie, że algorytmy stosowane są do całości zdjęcia i jeżeli mamy odpowiednią ekspozycję zdjęcia to różnica jest mała lub subtelna. Różnice możecie zobaczyć poniżej.

Obróbk zdjęcia vs luminar AI 2 przykład 3 1024x442 - Luminar Accent AI 2.0
Zdjęcie obrobione ręcznie po lewej oraz Accent AI po prawej. Tutaj ewidentnie widać, że elementy są ciemniejsze niż chciałem.

Wykrywanie ludzi

W opisowym zdjęciu na oficjalnej stronie pokazane jest jak algorytmy same rozjaśniają twarz modela – nawet w okularach. Robi wrażenie. Jako sceptyk marketingowy to na pewno zdjęcie to jest specjalnie dobrane aby po prostu robiło efekt podczas korzystania z narzędzie. Efekt WOW przy innych fotografiach może być mniej efektowny.

Obróbk zdjęcia vs luminar AI 2 przykład Twierdza wisłoujście 1024x494 - Luminar Accent AI 2.0
Po lewej ręczna obróbka zdjęcia , po prawej Accent AI. Moim zdaniem zdjęcia zdecydowanie zbyt ciemne.

Podsumowanie

Filtr Accent AI w Luminarze robi robotę. Tak jak funkcja automatycznego ustawiania suwaków w Lightroomie ( Ctrl + U ) jest dobrą bazą do rozpoczęcie obróbki zdjęcia tak filtr Accent AI może być pierwszym krokiem na liście filtrów z jakich korzystamy podczas post produkcji naszych zdjęć. Połączenie inteligentnych algorytmów do wykrywania ludzi, modyfikowania koloru, temperatury barw oraz inteligentnego nieba to naprawdę imponujące narzędzie.

Najważniejsza rzecz w fotografii czyli kompozycja i kadrowanie dalej będzie zawsze zależna od nas. Techniczne aspekty to też, ostatecznie, nasze subiektywne odczucia. Ktoś lubi zdjęcia prześwietlone a ktoś nieco ciemniejsze. Accent AI oferuje po prostu pewien standard poprawności.

Obróbk zdjęcia vs luminar AI 2 przykład 1 1024x404 - Luminar Accent AI 2.0
Po lewej ręczna obróbka a po prawej tylko jeden suwak Accent AI

Dodatkowo firma Skylum jest odpowiedzialna za narzędzie o nazwie PhotoLemur, które również wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznej obróbki wielu zdjęć. Braku doświadczenia w tym zakresie nie można firmie zarzucić.

Porównaniu Accent AI oraz PhotoLemur opiszę w przyszłości.

Więcej o programie Luminar znajdziecie TUTAJ

Accent AI – wschód słońca – zdjęcia przed i po

Zdjęcie wschodu słońca i wykorzystanie tylko filtru accent ai i jego efekty. Wartości suwaków na zdjęciach oraz w opisie. Różnice bardzo subtelne. Postaram się znaleźć lepsze przykłady 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !