luminar vs lightroom porównanie surowego pliku RAW
porady,  recenzja,  tutorial

Luminar vs Lightroom – aktualizacja

  Luminar vs Lightroom

Luminar vs Lightroom to początek wpisów poświęconych programowi Luminar, który to 18 Grudnia 2018 otrzymał swoją kolejną odsłonę w wersji “Luminar 3”. Będzie zarządzanie bilbiotekami i katalogami zdjęć ! Nareszcie ! W końcu będę mógł na stałe pozbyć się Lightrooma ;), który jest po prostu wolny ale to pewnie brak pamięci ram i starszy procesor ;/ Luminar to jedyna alternatywa jaką widzę dla siebie względem popularnego Adobe Lightroom.

Linki do innych wpisów i agregacja czyli więcej odnośnie Luminara :

Wpis jest o tym czy warto… jak i krótkim wstępem do większej ilości wpisów odnośnie Luminara. Co nam daje Luminar ? Czy najnowsze aktualizację są tego warte ? Może jednak Lightroom jest starym dobrym sprawdzonym sposobem ? Główne aspekty na jakich się skupię to funkcjonalność i narzędzia. Rozwinięte odpowiedzi na powyższe i poniższe pytania, dalej we wpisie.

  • Czy oba programy zapewniają nam te same funkcjonalności przy obróbce zdjęć ? TAK !
  • Który z tych programów zapewnia większe możliwości edycji ? Luminar (nie liczę tutaj photoshopa).
  • Co jest lepsze w zarządzaniu zdjęciami  ? Na chwilę obecną Lightroom ale Luminar też ma wszystkie możliwości.
  • Czy lepiej płacić subskrypcję czy jednorazową kwotę za Luminara lub Lightrooma w zestawie z fotoszopem ? Najlepiej mieć obie opcję ale gdy brak kasy zawsze wybieramy opcje najtańszą.

Przypatrzmy się temu bliżej.

Luminar – problemy młodego wieku – wydajność

Tutaj problemy jakie możecie napotkać podczas korzystania z najnowszego Luminara 3. Żeby nie było, że to wszystko takie cudowne i kolorowe. Każda aplikacja z wielką aktualizacją cierpi na choroby młodzieńcze. Główne problemy jakie możecie mieć z Luminarem, znajdują się poniżej

Problemy wydajnościowe, wolne działanie, za mało RAMU, wykorzystanie procesora na 100% i etc.

Warto zaopatrzyć się, jak i w innych przypadkach : Dysk SSD, pamięć RAM, szybki procesor i karta graficzna. Mniej więcej w takiej kolejności.

Najnowsze problemy Luminara na oficjalnym forum : warto poczytać TUTAJ.

Luminar vs Lightroom – podstawy obróbki

Dla uproszczenia, biorąc pod uwagę jak wiele różnych filtrów, suwaków i narzędzi posiada Luminar w porównaniu do Lightrooma, zrobiłem zestaw identyczny jak w Lightroomie. Luminar ma tego bardzo, bardzo dużo. Każdy filtr posiada opcję pędzla, gdzie dany efekt możemy zastosować tylko do pewnego elemetu fotografii.

Można by nawet pójść o krok dalej i powiedzieć, że Luminar to same suwaki, które zmieniają nam zdjęcie ale jednak wykorzystanie pędzla, zmiany elementów zdjęć (technika “dodge and burn”) to klasyka obróbki zdjęć.

Przytaczając słowa Ansela Adamsa :


You don’t take a photograph, you make it.
-Ansel Adams

Zobaczcie na porównanie paneli w obu programach, które zapewniają te same funkcje.

Moim zdaniem to najważniejsza różnica w obu programach to to jak moduł podstawowy wpływa na jakość zdjęcia. Chodzi mi tu o podstawową funkcjonalność czyli : zmiana temperatury (balans bieli), odcień, ekspozycja, rozjaśnianie prześwietleń, podnoszenie cieni, czerń, biel. Do tego można dodać clarity (przejrzystość), nasycenie kolorów (saturation i vibrance)

Tutaj porównanie jak bardzo rozjaśnienie cieni wpływa na zdjęcie. Plik, oczywiście, RAW CR2, Canon 1200D, 50mm, F5.6. Różnica jest w tym jak wyglądają cienie po ich rozjaśnieniu.

luminar vs lightroom przykład 5 stopni ev ekspozycji plik RAW Canon 1200D CR2 1024x502 - Luminar vs Lightroom - aktualizacja

Luminar vs Lightroom – możliwości edycji

Powyżej macie już zdjęcie ze wszystkimi możliwymi filtrami, jak widzicie opis każdego z filtrów jest prosty i przyjemny. Program naprawdę jest łatwy w obsłudze i możemy się kreatywnie wyżyć korzystając z poszczególnych narzędzi. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć swój ulubiony styl przez eksperymentowanie a potem po prostu zapisać dane ustawienia stylu fotografii. W Lightroomie również można dojść do podobnych efektów ale po prosty droga będzie dłuższa i mniej narzędzii do wykorzystania (moim zdaniem).

Opis naważniejszych filtrów i ich przykłady znajdziecie na stronie Luminara TUTAJ oraz konkretne porównanie możliwości do Lightrooma TUTAJ.

Sam korzystam z paneli podobnych jak w Lightroomie. Podstawy, panel HSL, clarity, struktura, wyostrzanie, usuwanie szumu i etc. Wszystko zawiera w sobie możliwość stosowania pędzla czyli nasze ulubione “Dodge and burn”.

Brakuje mi tu trochę automatycznego stosowania korekcji obiektywu gdzie Lightroom wypoziomuje mi zdjęcie, pozbędzie się winietowania i nieco “odegnie” obraz. Zawsze można zrobić to samemu, ręcznie.

Lubię moje zdjęcia ciepłe i “jesienne” z dużą ilością Bokeh ! 😉 Mój zestaw filtrów jaki używam jest pokazany poniżej – żółte nazwy bo filtry są oznaczone jako ulubione. Nie wszystkiego używam za każdym razem, jest to po prostu baza. Co innego do krajobrazów a co innego do portretów. Nie wszystko na raz ! Pamiętajcie o umiarze 😉

W tej kwestii Luminar pozwala na zapisywanie zestawu filtrów – “obszarów roboczych” (workspace). Pozwala to na ładowanie filtrów do odpowiedniej fotografii przy pomocy jednego kliknięcia.

luminar vs lightroom porównanie narzędzi 1024x632 - Luminar vs Lightroom - aktualizacja

Poniżej coś dla leniwych ! Luminar pozwala, tak jak i Lightroom, na wykorzystanie predefiniowanych ustawień i na określaniu mocy danego filtru od 0 do 100 %. Zawsze możecie poszukać po sieci swoich ulubionych i je używać do swoich zdjeć.

Luminar vs Lightroom – zarządzanie zdjęciami

Tutaj Lightroom zdecydowanie wypada lepiej. Rozbudowany system zarządzania katalogami zdjeć z poziomu aplikacji po czym od razu możemy przejsć do modułu ciemni (develop) i zacząć natychmiastową obróbkę.

Zmiany w wielu plikach na raz też są bardze łatwe jak synchronizacja ustawień między zdjęciami. To jest największa zaleta i siła Lightrooma. Luminar też tutaj zaczął go dogadniać. Różnice prezentują się następująco.

luminar presety presets przykładowy zrzut ekranu 1024x549 - Luminar vs Lightroom - aktualizacja

Co się bardziej opłaca ? Luminar vs Lightroom

  • Luminar : jednorazowo 69 euro  ~ 300 PLN, 5 instalacji na różnych komputerach np. na stacjonarnym i laptopie. Na oficjalnej stronie, często są zniżki i dają gratisy jak PDFy, video i presety. Do końca 2019 roku darmowe aktualizacje.
  • Lightroom 6 : jednorazowo OD 430 PLN, 1 instalacja (Link do ceneo dla porównania ile można zaoszczędzić w zależności od sklepu ( Lightroom link )
  • Lightroom CC : około 50 złotych co miesiąc, dodatkowo wersja na androida i photoshop. Wersja subskrypcji i miesięcznej opłaty za korzystanie z najnowsze wersji LINK do Ligthroom, w cenie roku subskrypcji możemy mieć wersję standalone.

Dla początkujących, którzy nie wiedzą czy będą chcieli się bawić w obróbkę zdjęć korzystałbym z darmowego oprogramowania, zazwyczaj dostaniecie coś razem z aparatem. Po prostu nie warto płacić, skoro i tak nie skorzystacie, macie 30 dni za darmo do przetestowania.

Luminar zarządzanie zdjęciami przykład interfejsu 1024x686 - Luminar vs Lightroom - aktualizacja

Dlaczego chcę używać Luminara ?

Zalety :

  • Zestawy filtrów do pracy nad różnymi zdjęciami
  • Pędzel dla każego dostępnego fitlra a nie jak w przypadku Lightrooma tylko dla całego zdjęcia
  • Pozwala na edycję zdjęcia wykorzystując warstwy
  • Zapewnia elementy, które normalnie miałbym tylko w Photoshopie np. healing brush, content aware fill, retusz
  • Sympatyczniej wyglądające presety
  • Dla zdjeć, których nie chce obrabiać pojedyńczo i ręcznie (robie tak tylko z moimi i klienta ulubionymi) mam opcję na szybkie i bezpieczne podkręcenie zdjęć  -AI Enchance filter.
  • Mam tutaj wszystko z czego korzystam w Lightroomie i więcej.

Minusy :

  • Edycja wielu zdjęć może być problematyczna  – zaraz wychodzi aktualizacja więc to opiszę.
  • Brak zarządzania meta danymi dla zdjęć.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie Luminar vs Lightroom nie jest oczywista. Lightroom jest dużo bardziej dojrzałym oprogramowaniem wykorzystywanym, w zasadzie nie oszukujmy się, przez wszystkich. Luminar zaczyna zdobywać ten rynek dość mocno (aktualizację na system MacOS wyprzedzają te na systemy Windows). Biorąc pod uwagę jak szybko Luminar się rozwija, co dodatkowo oferuj jest to bardzo dobra, i tańsza alternatywa.

Nie zapominajmy, że złej baletnicy… więc zdjęcia robi się w aparacie a post produkcja to powinien być dodatek. Osobiście radziłbym przetestować oba rozwiązania ale sam chce się przesiąść na Luminara już na stałe. Argumenty są wymienione powyżej. Po prostu mam dużo więcej narzędzie i dużo bardziej elastyczne możliwości tutaj niż w Lightroomie. Do którego swoją drogą przywykłem, ale człowiek uczy się całe życie więc nie ma co narzekać. Lepiej znać dwa programy do obróbki zdjęć niż jeden 😉

Wasze komentarze i przemyślenia dodawajcie poniżej !

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !