Minusy fotografii cyfrowej 15 argumentów przeciwko !
Minusy fotografii cyfrowej na pewno się jakieś znajdą. Możecie przeczytać wpis o tym czemu fotografia jest fajna. Tam podałem Tobie 18 argumentów czemu warto się nią zainteresować. Ten wpis to będzie o tym czemu jedna nie warto. Może to być zimny kubeł wody dla tych co myślą, że bardzo szybko są w stanie uzyskać tysiące lajeczek i obserwujących na instagramku i będą robić super fotki po trzech dniach nauki.
Trzymam kciuki żeby wam się udało ale to nie jest jednak takie proste.
Traktuj ten wpis z przymrużeniem oka 😉
Przede wszystkim będziesz musiał nauczyć się kilku rzeczy. Przykładowo, to jak uzyskać poprawną ekspozycję jest kluczowe. Oczywiście możesz złapać za aparat i cykać fotki jak leci, ale niekoniecznie będzie to najlepsze rozwiązanie. Tak jak z jazdą samochodem. Najpierw prawko a potem jeździć. Moglibyśmy zrobić to na odwrót ale nie wróżył bym rewelacji bez znajomości przepisów i zasad.
Spis treści
Co może być problematyczne w fotografii ?
W tym wpisie przyczepiam się do wszystkiego do czego tylko mogę i co mnie kiedyś wkurzyło. Co będziemy potrzebować
Większość z tych argumentów to nie są tylko minusy fotografii cyfrowej ale ogólnie fotografii. To po prostu problemy z jakimi się spotkasz gdy będzie ci zależeć na tym żeby twoje zdjęcia były jak najlepsze. Kolejność tutaj nie ma znaczenia. Nie wszystkie te punkty mogą dla Ciebie być minusem albo brzmieć negatywnie. Minusem nie będzie potrzeba wstawania rano jeżeli nie masz zamiaru fotografować wschodów słońca, zawsze możesz poczekać do zachodu 😉
Koszty sprzętu
Największe minusy fotografii cyfrowej oscylują w około pieniędzy i kosztów. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych argumentów więc ku chwale hejtu wrzuciłem od razu na początek. Jeżeli przejdziesz przez punkt pierwszy i punkt drugi (o obiektywach) to dalej będzie z górki.
“Sprzęt nie ma znaczenia” powiedział fotograf z najnowszą pełną klatką i obiektywem za łącznie 15 000 pln 😉
Aparat kosztuje miliony monet.
Tak to prawda. Aparat fotograficzny potrafi kosztować bardzo bardzo dużo. Oczywiście nie musimy kupować pełnej klatki z obiektywem Lką od Canona. Ceny to pełen zakres. Od starych modeli za kilka tysięcy do najnowszej generacji za 5, 10, 15 czy nawet 20 tysięcy złotych. Bez obiektywu.
Nowe aparaty, z wymiennymi obiektywami, dedykowane dla początkujących fotografów to koszt około 2000-2500 zł. Aparaty mikro 4/3 nie odbiegają daleko w cenie.
Najtańsza pełna klatka aktualnie kosztuje około 5000 zł. Jest to Canon RP. To cena bez obiektywu, bez karty pamięci, bez statywu i akcesoriów. Ewentualnie z pełnych klatek tani jest Sony A7 II ale jest już wiekowy i nikomu nie polecam.
Pełna klatka
Z drugiej strony postęp technologiczny sprawił że mniejsze matryce są tak samo dobre. Jeżeli chcemy zajmować się fotografią tylko dla siebie to w zupełność wystarczy nam coś mniejszego. Do zastosowań profesjonalnych potrzebujemy konkretnego aparatu. Tak jak z samochodem. Czasem potrzebny jest kombi, czasem wystarczy maluch.
Tutaj ranking DXOMark z aparatami jakie posiadają najlepsze parametry, według ich badań. Ma to się nijak do prostoty i przyjemności w korzystaniu z aparatu. Im wyżej na tej liście tym drożej.
Używany sprzęt
Jeżeli dokładnie wiemy co nas interesuje to niestety musimy kupić używany sprzęt aby wyrobić się w budżecie. Szczęście w nieszczęściu bo zazwyczaj fotografowie bardzo dbają o swoje aparaty i sprzęt więc będziemy mogli kupić coś w naprawdę dobrym stanie. Z drugiej strony nie będzie to aż tak tanie jak byśmy chcieli. Często widzimy obniżki cen jeżeli jest premiera nowszych modeli. Zdaję sobie sprawę że nie musisz lubić kupować używanych rzeczy i będziesz musiał kupić nowy.
Przyjęło się uważać, że tylko pełna klatka zapewni nam najlepsza jakość zdjęcia. Coś w tym jest ale to nie do końca prawda. Powołując się na badania firmy DXOMark, śmiało możemy stwierdzić że najlepsze parametry mają właśnie aparaty pełno klatkowe.
Akcesoria kosztują tyle co aparat
Kolejne minusy fotografii cyfrowej to każde z tych akcesoriów jakie może nas zawieść albo trzeba na nie wydać pieniądze. Po co komu tyle złomu ?
Sam aparat z obiektywem to nic. Trzeba mieć do tego jakieś minimum w postaci karty pamięci. Bo po co sprzedawać razem w zestawie ? Lista rzeczy jakie możemy dobrać do zestawu wymieniając się za ciężko zarobione banknoty NBP jest poniżej. Nie musimy mieć wszystkiego i nie od razu ale zdecydowanie ułatwia to życie.
Lista sprzętu do kupienia
Lista całego sprzętu jaki mogę polecić i nazbierałem przez lata jest TUTAJ.
- karta pamięci
- plecak albo torba
- zapasowa bateria
- lampa błyskowa
- parasolki albo inne soft boksy abyśmy mieli jak zmiękczyć światło
- statyw a nawet taki w wersji mini
- kolejny obiektywy do portretów 50mm
- blendy i reflektory do portretów
- zestaw do czyszczenia
- tło do zdjęć produktowych , portretów , czegokolwiek, zestaw ze statywami do jego powieszenia
- lampa ze światłem stałym
- zdalny wyzwalacz do lampy i aparatu
- książki do nauki
- albumy do czerpania inspiracji (papier lepszy niż internet)
- filtry aby uzyskać długi czasu naświetlania
- filtr gwiazdkowy do kreatywnych zdjęć na zimą albo wieczorem
- filtr UV do ochrony szkła
- akcesoria do zdjęć – kapelusze albo drewniane deski do krojenia
- książki i albumy fotograficzne z wydrukami naszych zdjęć
Obiektywy
Problem w zasadzie jestem sam co z aparatem. Szkło potrafi być bardzo drogie ale na szczęście są tańsze alternatywy. Dużym minusem jest to że używane obiektywy nadal bardzo dobrze trzymają cenę. Praktycznie się nie psują a do tego kupimy bardzo zadbane. Kto z nas by nie dbał o obiektyw za kilka tysięcy złotych.
Plusem jest to że dobry obiektyw ze słabym aparatem da Tobie lepsze rezultaty niż tani, słaby obiektyw z dobrym aparatem. Lepiej zainwestować w szkło niż w aparat.
Jeden by rządzić wszystkimi
Tutaj sprawa jest jako tako załatwiona ponieważ Możesz kupić tylko jeden obiektyw jak na przykład 24-70mm f2.8 dla pełnych klatek lub 18-55mm dla matryc apsc (mniejszych). Taki zakres ogniskowych powinien zaspokoić większość twoich potrzeb. Większość czyli nie wszystkie.
Mamy też do wyboru 18-135mm F3.5 dedykowany obiektyw dla matryc apsc Canona, jednak nie jest on taki jasny i potrzebuję więcej światła.
Niestety nie ma jednego obiektywu który nadawałby się do wszystkiego. No może sigma 18-35mm dedykowana dla APSC. Zazwyczaj trzeba będzie kupić co najmniej dwa. Jeden “uniwersalny” na co dzień i coś do zadań specjalnych jak np. zwykłe 50mm do portretów albo 100mm do makrofotografii.
Brak odpowiedniego obiektywu
Okazjonalnie możesz po prostu nie mieć zasięgu i nic z tym nie zrobisz. Minusy fotografii cyfrowej to brak obiektywów. Chcąc fotografować ptaki musisz mieć obiektyw, który je wystarczająco przybliży. Warto pomyśleć o kupnie matrycy apsc albo 4/3 i do tego teleobiektywu od pełnej klatki. Kwestia kosztów i jakości. Szerokie zdjęcia panoramiczne to mniejszy problem bo zawsze możesz połączyć kilka zdjęć w jedno a do tego będziesz musiał użyć programu graficznego jak Affinity Photo.
Zmiana obiektywów
Jeżeli posiadasz kilka obiektywów to kiedyś na pewno będziesz je zmienić podczas robienia zdjęć. Będzie wiało, będzie padał deszcz, będzie mroźno. Nie będzie to przyjemne.
Przykład: Szeroki obiektyw 10-18mm wykorzystuję podczas robienia pojedynczych zdjęć. Dodatkowo korzystam z 50 mm i robię zdjęcia które następnie łączę w dużą panoramę. Obiektyw stało ogniskowy zapewni mi lepszą ostrość i jakość zdjęć.
Różne ogniskowe na różnych aparatach
To jest całkiem duży minus fotografii cyfrowej. Żeby połapać się w tych ogniskowych trzeba troszkę poczytać.
Może mamy jakieś obiektywy i chcielibyśmy ich używać na naszym aparacie. Może mamy dostęp do tanich obiektywów pełnej klatki posiadając aparat APSC / u4/3.
Jeżeli zamontujemy obiektyw pełno klatkowy do aparatu z mniejszą matrycą to dostaniemy darmowe i automatyczne przybliżenie i zakres ogniskowych oraz zmieni się pole widzenia.
Ekwiwalent ogniskowej
Dlatego też obiektyw 18-55mm odpowiada mniej więcej temu samemu zakresowi co 24-70. Dla matryc apsc trzeba przemożyć to razy około 1.5 a dla mikro 4/3 razy 2. Ten sam obiektyw na różnych aparatach będzie miał inne ogniskowe.
Obiektyw pełno klatkowy [mm] | Obiektyw APSC | Mnożnik | Wartość [mm] |
24-70 | x 1 | 24-70 dla pełnej klatki | |
18-35 | Widać winietę bo obiektyw jest za mały. | ||
90mm | x 1.5 | 135mm dla apsc | |
24-70 | x 1.5 | 32-105 dla aparatu APSC | |
18-35 | x 1.5 | ~ 27-52 dla Mikro 4/3 | |
24-70 | x 2 | 48-140 dla aparatu Mikro 4/3 |
Po prostu pamiętajcie, że jak macie zakładać obiektyw dedykowany do większej matrycy do aparatu z mniejszą matrycą, to będzie on działał trochę inaczej. Długi temat, opiszę go innym razem, albo wyślijcie mi maila. Zrobię ładną tabelkę. Do ogarnięcia ale minus bo same problemy.
Kolejny minus fotografii cyfrowej – obiektyw 50mm na aparacie pełnej klatki pozwoli wam uchwycić kadr w całości, ale ten sam obiektyw na aparacie APSC uchwycie tylko środek bo będzie miał 75mm zamiast 50. Kąt widzenia aparatu się zmniejszy.
Zarabianie kasy i praca
Nasycenie rynku
Minusy fotografii cyfrowej zdecydowanie widać w komercyjnym rynku.
Rynek jest teraz strasznie nasycony a do tego fotografem albo modelką nazywa się każdy kto ma aparat i konta na insta. Nawet taki w telefonie. Wystarczy spojrzeć na Instagrama. Kiedyś to były czasy teraz już nie mam czasów. Niektórzy ludzie są tak zainteresowani tym doświadczeniem i tak bardzo chcą ich publikacji, że oddają swoją pracę za grosze – duża liczba fotografów-amatorów pracujących za darmo przy tworzeniu portfolio. Ostatecznie amatorzy nigdy nie osiągną najlepszych rezultatów. Jeśli cena jest odpowiednia, nadal dostaną pracę. Do tego niskie ceny, konkurencja, a jak nie masz portfolio zaczynasz od zera. Dodatkowo trzeba to portfolio gdzieś zrobić. Konto na Instagramie to minimum. Wypada mieć własną stronę internetową. Nauczyć się fotoszopa czy innego Affinity i etc. Na sam koniec ogarniać i użerać się z klientami. Dużo roboty, a jak z kasą ? To już twój problem żeby tobie się zgadzała.
Jak Tobie zależy to będziesz próbować 🙂
Wiwat wolny rynek ! Wiwat Milton Friedman !
Brak kreatywności
Większość klientów nie chce Twojej kreatywnej wizji. Ma swoją własną albo wymyślił ją dyrektor kreatywny. Ty jesteś tylko tutaj dlatego, że masz aparat i klikasz na nim guziki. Twoim obowiązkiem będzie zrobienie takich zdjęć jakich ktoś od Ciebie będzie wymagał albo pokaże Tobie w internecie. Jedyna różnica to produkt w scenerii albo coś innego. Ciężko znaleźć klienta co da Tobie wolną rękę.
Niski próg wejścia i prestiżu
Teraz każdy ma aparat i każdy może robić zdjęcia. Nie ma w tym nic niezwykłego.
Wypada znaleźć swoją niszę
Każdy jak mantrę powtarza, że trzeba znaleźć swoją niszę. Nie tyczy się to tylko fotografii ale wszystkiego czym chcesz się zajmować. Dużo łatwiej będzie nam się wyróżnić jeżeli będziemy fotografować, przykładowo, tylko i wyłącznie wróble, tylko i wyłącznie o wschodzie słońca. Być ekspertem od wróbli, brzmi nieźle.
W teorii łatwiej będzie nam się wybić takimi zdjęciami niż powtarzaniem tych samych kadrów z najpopularniejszych górskich szlaków jak na przykład zdjęcia Morskiego Oka. No ile można. Każdy to już widział 1000000 razy. Ciężko będzie zrobić to samo ale inaczej. Minusy fotografii cyfrowej w tym przypadku to każdy pomysł jak jest już “zajęty”.
Przede wszystkim chodzi o to żeby nie pstrykać aparatem na prawo i lewo tylko mieć w tym wszystkim jakiś cel.
Ciemność
Robienie zdjęć w nocy albo wieczorem kiedy jest ciemno potrafi być bardzo frustrujące. Auto fokus może nie działać, może źle trafiać, będzie trzeba zwiększyć ISO i zdjęcia będą pełne szumu więc będą po prostu brzydko wyglądać. Do trzeba będzie szukać jakiegoś dobrze oświetlonego miejsca. Oczywiście możemy z tymi problemami walczyć i uda nam się je przezwyciężyć, jednak najprostszym remedium na te problemy to pełna klatka z super jasnym obiektywem.
Ciężko zrobić coś nowego
Serwis Shutterstock, w swoim tytule, chwali się że posiada 300 milionów zdjęć. Wyobraźmy sobie jak bardzo dużo tego już jest. Musimy naprawdę zrobić coś nowego żeby się wyróżnić. Większość rzeczy które przyjdą nam do głowy prawie na pewno już ktoś zrobił
Wrócisz bez zdjęcia
Czasem możemy się przygotować. Zrobić wszystko co jest wymagane a i tak nie uda nam się zrobić zdjęcia. Jakieś zdjęcie zrobimy ale to nie będzie to o czym myśleliśmy. Czasem problemem może być za mało chmur i niebo podczas zachodu nie będzie wystarczająco czerwone. Możesz wyjść i spróbować sił w makrofotografii śniegu ale nie będzie wystarczającego mrozu aby ładnie odstawały pojedyncze płatki śniegu. Stracisz czas i będziesz zirytowany. Z drugiej strony jeden z najbardziej znanych cytatów fotograficznych i ich nauki…
Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.
Ansel Adams
Ludziom się nie spodoba
Jako fotograf będziesz oceniać swoje zdjęcia od strony technicznej. Brak prześwietleń, cienie są w porządku, odpowiednia ekspozycja na twarzy, ostrość ustawiona na oku i ogólnie ładny portret.
Następnie osoba którą portretujesz stwierdzisz że te zdjęcia jednak jej się nie podobają. I co wtedy ? No nic, bo klient zawsze ma rację. Minusy fotografii cyfrowej to oczekiwania. Oczywiście Ty możesz uważać inaczej. Musisz pamiętać że to twój interes żeby klient wyglądał jak najlepiej, czuł się dobrze i podobał się sam sobie. Wtedy są największe szanse że będzie zadowolony ze swojego zdjęcia.
Przy każdym innym rodzaju fotografii jest ten sam problem. Tobie może się podobać ale reszcie już nie musi. Ilość włożonej pracy ma tutaj mało do gadania, liczą się efekty ( i lajeczki na fejsie 😛 ).
Będziesz się garbić przed komputerem
Minusy fotografii cyfrowej to godziny spędzone przez komputerem. Unikam tego jak zarazy i staram się robić jak najmniej – proces jest powolny, nudny i powtarzalny. No może nie koniecznie zawsze nudny. Niektórzy fotografowie spędzają więcej czasu przed ekranem komputera niż za aparatem. Przynajmniej dla mnie to nie jest do końca to, na co się zapisałem. Staram się aby zrobić jak najwięcej w aparacie.
Z drugiej strony aby poprawić zdjęcie z dobrego do świetnego, trzeba będzie spędzić kilka chwil przed komputerem.
Tutaj polecam krajobrazy. Dobrze zrobiona fotografia krajobrazu wymaga bardzo mało poprawek. zazwyczaj po prostu wystarczy ją “wywołać”.
Fotoszop
Kolejne minusy fotografii cyfrowej to wszystko to czego musimy się nauczyć. To wymaga czasu i energii. Wszyscy wiemy jak działa Photoshop. Czasem po prostu nie ma opcji że wygrasz i zdjęcie z Photoshopa będzie wyglądać lepiej. Zostaje znaleźć bardziej epickie światło i miejsce tak aby nasze zdjęcie prosto z aparatu przebiło fotoszopa. Widziałem i wiem, że się da ale to nie jest takie hop hyc 😉
Wymaga czasu
Pierwszego dnia wstajesz rano, jedziesz gdzieś. Czas zrobić zdjęcia, potem wrócić. Zgrywasz zdjęcia, przeglądasz, wybierasz najlepsze. Otwierasz fotki w swoim programie i je obrabiasz. Zostawiasz wszystko, śpisz i patrzysz na nie kolejnego dnia. Zastanawiasz się kto mógł odwalić tak beznadziejną robotę. Wybierasz te, które się najbardziej Tobie podobają, poprawiasz je raz jeszcze. Miejmy nadzieję że co najmniej jedno będzie napawać Ciebie radością. Wrzucasz je na telefon, żeby na spokojnie w przerwie pochwalić się na insta i dostać tylko 4 lajki w tym od mamy, taty, znajomych i ciotki, która Ciebie lubi 😉
Właśnie minęły co najmniej 2 dni.
Oczywiście to ile czasu poświęcić na obróbkę siedzenie przed komputerem zależy tylko od ciebie.
„Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi”
Ansel Adams
Zdjęcie musi opowiadać historię
Kolejną oklepaną rzeczą którą zawsze usłyszysz jest “ zdjęcie musi opowiadać jakąś historię”.
Zawsze powinniśmy przykładać się do wszystkiego co robimy, z tym się zgodzę zawsze. Postaraj się, aby zdjęcie które robisz miało jakiś cel. Trzeba zaciągnąć szare komórki do roboty i sprawić aby zdjęcie było tak bardzo interesujące jak tylko się da. Tylko teraz jak można zrobić zdjęcie zwykłej kamienicy które będzie interesujące ? Perspektywa ? Tło ? Kolory ?
Nikt nie odróżni dobrego od złego zdjęcia
Trochę jak z winem. Dobre wino to takie które Tobie smakuje. Tak samo jest z fotografią. Czy dobre zdjęcie to takie które spełnia warunki techniczne czy po prostu się ludziom podoba? Sam się czasem dziwią kiedy klientom podobają się zdjęcia które moim zdaniem nie są najlepsze. Kwestia gustu, z tym nie wygrasz. Najważniejsze, że wybrali coś co lubią.
Ciężki plecak
Plecak ze sprzętem albo torba fotograficzna będzie trochę ważyć. Minimum co będziesz musiał zabrać ze sobą to aparat z obiektywem. Ewentualnie akcesoria takie jak statyw, kilka obiektywów, lampa błyskowa, reflektor, zapasowe baterie, powerbank, filtry i inne duperelki. Dodatkowo wypada przechowywać aparat w dedykowanym pokrowcu albo małej torbie. Przecież nie wrzucisz go luzem do plecaka.
Brak weny i inspiracji
Brak weny potrafi być frustrujący, trzeba to po prostu przeżyć. Polecam przespać. Sam mam kilka pomysłów na zdjęcia ale nie motywuje mnie to tak jak przypadkowe pomysły. Najważniejsze to robić zdjęcia wtedy kiedy mamy na to ochotę. Jeżeli nie musimy to nie powinniśmy się do tego zmuszać. Jeżeli mamy na tym zarabiać to niestety nie ma lekko, trzeba iść pomimo wszystko. Czasem po prostu poczekajmy aż wena nas znajdzie albo będzie dobra okazja.
Fotografia cyfrowa nie jest artystyczna, to po prostu klikanie.
Te minusy fotografii cyfrowej to okazjonalne słuchanie “prawdziwych artystów”, którzy uważają, że “prawdziwa” fotografia to jest tylko na filmie. Każdy potrafi kliknąć spust aparatu sto razy i wybrać jedno ładne zdjęcie. Statycznie coś z takiej ilości po prostu musi wyjść. Prawdziwi artyści klikają tylko raz i zawsze mają perfekcyjny rezultat. Jesteś pozerem i tyle. Kup se analoga i zainwestuj w ciemnie 😀 Iksde..
Od takich ludzi się bardzo szybko oddalamy przeciwnie do kierunku ich ruchu. W skrócie, bierz nogi za pas i spieprzaj 🙂
Podsumowanie
Jeżeli chcesz zająć się fotografią tylko i wyłącznie dla siebie. Jako hobby i nie myślisz o zarabianiu pieniędzy, to te minusy fotografii cyfrowej nie powinny Ciebie odstraszyć.
Jeżeli chcesz być profesjonalistą to powinieneś się nad tym zastanowić. Może jakaś szkoła ? Droga może być dłuższa i bardziej kręta niż się Tobie wydaje. Może się zdarzyć że po prostu będziesz robił świetne zdjęcia które każdy będzie chciał mieć.
Niestety nikt Tobie tego nie powie, musisz zacząć i zobaczyć co z tego wyjdzie.
Pamiętaj, że lepiej spróbować i wiedzieć że to nie jest dla ciebie niż trwać w niepewności. Wtedy bez problemów będziesz mógł zająć się czymś innym co będzie Tobie bardziej odpowiadać albo będziesz myśleć o nowym obiektywie.
Powodzenia 😉