Najlepszy prezent dla fotografia to czas i miejsce
porady

Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln

Najlepszy prezent dla fotografa to bardzo prosta rzecz ! To nie jest drogi obiektyw, kolejna książka fotograficzna czy nowy statyw albo oprogramowanie. Nie musimy za niego płacić pieniędzmi. Najlepszym prezentem dla fotografa to coś co może podarować każdy i praktycznie zawsze. Jest darmowy i wystarczy tylko trochę czasu aby go przygotować.

CZAS

Czas to jest najlepszy prezent dla fotografa. Chociaż czasem mając wolną chwilę wybierzemy inne rzeczy jakie uznamy za ważniejsze do zrobienia. Nasz najlepszy prezent dla fotografa będzie jeszcze lepszy jeżeli dodatkowo sprawimy, że będziemy w odpowiednim miejscu. W końcu nasza osoba z aparatem musi być gdzieś gdzie znajdują się rzeczy jakie chciałaby fotografować. Mając do dyspozycji wolny czas, sami sobie świetnie poradzimy ale fajnie by było mieć towarzystwo. Zawsze można nam dodatkowo pomóc nie dając nam wyboru czyli po prostu tak jak wyprowadzić psa 😉 Na święta zabierzcie nas w miejsce gdzie możemy fotografować ! Możecie kupić bilet lub dolać do baku 😉 Wtedy nie będzie wymówek 🙂

Sam, bardzo chciałbym taki dostać 😛

Najlepszy prezent dla fotografia to czas 1024x683 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln

Jak przygotować najlepszy prezent dla fotografia

Najprościej wystarczy wyjść z nim na spacer. Ale dajmy znać, żeby zabrać aparat i nie będziemy narzekać na brak atencji kiedy ktoś będzie kicał i hasał robiąc zdjęcia liści albo trawy 😉 W zasadzie trochę bardziej jak wyprowadzić na spacer 😉 Zapewni to nam (fotografom) potrzebny czas i miejsce. Zazwyczaj osoby mające fotografię za hobby pracują klasycznie od 9 do 17 i mają bardzo mało czasu żeby poświęcić się robieniu zdjęć. Profesjonaliści pracujący w zawodzie robią zdjęcia dla klienta. Jest to zupełnie co innego niż fotografowanie tego co lubimy, czasem się to pokrywa ale nigdy nie tak często jakbyśmy tego sobie życzyli. 

W zasadzie czas to najlepszy prezent dla każdego komu brakuje możliwości aby zająć się swoim hobby.

Robiąc taki prezent dla kogoś kto lubi fotografować po prostu znajdźmy czas i wybierzmy się gdzieś gdzie będą mogli fotografować to co lubią i co ich interesuje. 

Najlepszy prezent dla fotografia do 100 pln 821x1024 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln
Andrew Neel – Unsplash

MIEJSCE

Każdy fotograf lubi coś innego. Po prostu zapytajmy się go co chciałby mieć okazję sfotografować. Jeżeli nie ma możliwości to na pewno będzie mile zaskoczony możliwością fotografowania czegoś nowego czego wcześniej nie robił. Zdecydowanie pozwoli to na rozwój jego kreatywności, na co niestety mamy bardzo mało czasu. Najlepszy prezent dla fotografia powinien składać się z czasu oraz miejsca. Pomysły na realizację takich prezentów poniżej.


Fotografia uliczna

Ktoś jest fanem fotografii ulicznej ? Najlepszy prezent dla fotografa ulicznego to wyjście z nim na spacer po mieście. Możemy zrobić  to rano kiedy miasto budzi się do życia albo wieczorem kiedy ulice oświetlone są ciepłym pomarańczowym światłem latarni. Świetnym pomysłem jest wybranie się na piwo gdzie będzie mógł zrobić nam nasz portret miejski przykładowo przy kolorowych neonach oświetlających różne knajpki na mieście. 

Wyzwanie fotograficzne 7 dni dzień czwarty fotografia uliczna i jedzenia 1 1024x768 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln
Nie działająca fontanna i gołębie. Czerń i biel zdecydowanie ma w sobie to coś. Szczególnie przy zdjęciach ulicy.

Krajobraz i turystyka

Jeżeli ktoś lubi fotografować krajobrazy zabierzmy go na wschód albo zachód słońca.  Dodatkowo możemy się wybrać na weekendowa wycieczkę,  na pewno w okolicy będą punkty widokowe, które warto odwiedzić.  Warto sprawdzić na mapie co możemy zwiedzić w okolicy.

Astrofotografia

W tym przypadku  problemem jest miasto. Więc najlepszy prezent dla fotografa to spróbować wyjechać na weekend gdzieś gdzie jest małe zanieczyszczenie światłem. Do tego będziemy potrzebowali czystego nieba. Niestety tutaj zostaje tylko i wyłącznie sprawdzenie pogody długoterminowej i trzymać kciuki oraz kontrolować pogodę w czasie pobytu na aplikacjach w telefonie. Domek za miastem będzie idealnym rozwiązaniem, duże miasto niestety nie pomoże w niczym. Taką fotografię można robić w mieście ale wymaga to kosztownego sprzętu i filtrów.  Dużo taniej i przyjemnie jest po prostu wyjechać.

Wyzwanie fotograficzne 7 dni dzień szysty zdjęcia w nocy 1 1024x683 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln

Natura

Wyjście na spacer do lasu aby fotografować naturę to bardzo prosty  pomysł.  Każdy fotograf powinien znaleźć coś dla siebie na pewno będzie miał okazję aby poćwiczyć swój fotograficzny wzrok i znaleźć interesujący go temat.Być może trafi się okazja do fotografowania zwierząt. 

Fotografia przyrodnicza Lasy Oliwskie Wiosna 2019 16x9 1024x576 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln

Portret

Najlepszy prezent dla fotografa portrecisty to po prostu zostanie jego modelem lub modelką.  Na pewno ma jakieś pomysły które chciałbym zrealizować.  Możemy mu w tym pomóc,  wystarczy dobrać stylizacje, wyszykować fryzurę i przeznaczyć na to trochę czasu. Dla nas to będzie świetna zabawa i ostatecznie zawsze ładne zdjęcia a nasz fotograf będzie mógł dać upust swojej kreatywności. Jeżeli to nasza druga połówka daje nam prezent to zawsze możemy potem iść na miasto na randkę. 

Najlepsze prezenty dla fotografa do 50 pln

Każdy z tych prezentów w tańszej wersji znajdziemy w cenie około 50 zł. Im więcej zapłacimy tym dostaniemy więcej albo w większym rozmiarze. Od 40 złotych możemy mieć przesyłkę gratis, na przykład na aledrogo i śmiało znajdziemy coś z każdej wymienionej rzeczy ;). Jeżeli mamy 100 złotych, to w zupełności nam wystarczy aby kupić porządną wersję wszystkiego co poniżej razem z ładnym zapakowaniem. Sami sprawdźcie ceny. Może być tanio może być drożej.

Wydruk zdjęć

Serio, mało, który fotograf drukuje swoje zdjęcia tak po prostu dla przyjemności.  Niestety.  Warto więc wybrać kilka jego ulubionych zdjęć i po prostu je dla niego wydrukować. Jako trofeum jego osiągnięć. Możemy to zrobić w formie małej książki fotograficznej jak na przykład  Pixbook  albo kilku większych wydrukach na papierze fotograficznym w formie obrazów. Zwykłe odbitki 10 x 15 cm luzem wrzucone do torby prezentowej też będą świetne. 

Cena :

  • Lista 100 odbitek to około 30 pln.
  • Książka fotograficzna to około 35 pln w górę. Format A4 na 28 fotografii to około 50 pln.

Aparat jednorazowy albo stary zenit kliszę

Zdjęcia aparat jednorazowym to jest dopiero coś. To jest dopiero wyzwanie i zabawa. Jedyne 22 zdjęcia. Lampa błyskowa, spust do robienia zdjęcia i żadnych ustawień. Cykanie a następnie wywołanie takich zdjęć to naprawdę frajda i będą wyglądać jak nic co dotychczas fotografowaliśmy. Styl filmu ma po prostu w sobie to coś. Dostaniemy taki aparat już za 25 pln. Taki dobry fotograf ? Zobaczymy jak sobie poradzi 😉

Alternatywą będzie stary aparat na kliszę jak np. Zenit. Będziemy musieli dobrze sprawdzić, czy wszystko działa jak należy ale aparat z obiektywem dostaniemy do 100 pln.

Cena :

  • Aparat jednorazowy to około 30 pln.
  • Stary aparat na film to około 100 pln + . Pamiętajcie żeby sprawdzić czy działa.

Stary obiektyw 50mm M42 z adapterem

Stary obiektyw 50/58mm z gwintem M42 wraz z odpowiednim adapterem możemy bez problemy używać z dzisiejszymi aparatami cyfrowymi z wymiennymi obiektywami. Bez problemy możemy coś znaleźć do 100 pln. Nie będą to najostrzejsze obiektywy na świecie ale pozwolą zobaczyć jak kiedyś wyglądały obiektywy. Wyostrzać oraz ustawiać ogniskową ponieważ te obiektywy nie mają autofokusa przez co wszystko trzeba robić ręcznie. Każdy obiektyw posiada swój własny unikatowy styl i problemy jakie ogólnie wpływają na zdjęcie.

Przykładowe obiektywy jakie możemy tanio dostać (wszystkie mają gwint M42) :

Blenda / Reflektor 5 w 1

Blenda  jedno z tych tańszych akcesoriów które powinno być w zestawie narzędzi każdego fotografa.  Jest niezastąpiona przy doświetlaniu portretów, zmiękczania i kształtowaniu światła przy fotografii produktowej jak i portretach. Każdy fotograf po prostu  powinien ją mieć. Rozmiary są bardzo różne, bardzo małe służące do fotografii przedmiotów albo mogą być bardzo duże do fotografowania ludzi i portretów. Zestawy są 3 albo 5 w 1. Warstwy srebrna, biała, przepuszczalna, złota i czarna. Tanie chińskie reflektory możemy znaleźć wszędzie. Warto dopłacić kilka złotych i mieć coś lepszego.

Cena :

Reflektor 5w1 – od 35 PLN w górę

modyfikatory światła dyfuzor lampa 2 1024x683 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln

Tło do zdjęć 

Tło do portretów osób możemy dostać najróżniejsze. Od imitacji desek przez pokład statku do  futurystyczne laboratorium.  wszystko co możemy wydrukować na winylowym tle może być potem użyć w fotografii. Tło do fotografii produktowej lub jedzenie jest bardzo tanie. Wystarczy takie 50 x 50 cm.  możemy dostać praktycznie wszędzie z dowolnie wybranym nadrukiem Mogą to być deski,  piasek na plaży,  płytki,  imitacja drewna albo cegły. Warto też wiedzieć jak uzyskać efekt bokeh bez tła.

Cena :

Podstawka do fotografii  produktowej  

Podstawa do fotografii produktowej  to coś na czym spoczywa nasz produkt. Uniwersalnym rozwiązaniem jest przykładowo duża deska z ciemnego, delikatnie lakierowanego drewna.  Na niej będziemy układać nasze kompozycje do fotografowania produktów.  Bardzo ważne aby podstawka była chropowata i miała fakturę. Nie powinno to być coś gładkiego co dobrze odbija światło gdyż refleksy i odbicia często sprawiają problemy. Wystarczy porządnie pomalowany bejcą kawał drewna.

Typy tła fotograficznego :

photo 1451085659669 f3564fa2249f?ixid=MXwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHw%3D&ixlib=rb 1.2 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln

Mini figurki do makrofotografii

Najlepszy prezent dla fotografa ojca. Małe ludziki będą dla naszego małego bombelka a i duże dziecko też się pobawi 🙂 Na pewno widzieliście zdjęcia małych ludzików, figurek które kontrastują ze zwykłymi przedmiotami wyolbrzymiając je. Małe zielone żołnierzyki będą idealne.  będziemy mogli ustawić na trawie plaży albo gdziekolwiek  i robisz zdjęcia na przykład na tle ogniska  symulującego bitwę. 

Swoją drogą jest to świetny pomysł na zdjęcie i sam go wykorzystam. Zaraz lecę do zabawkowego.

Cena :

Żołnierzyki do makrofotografii albo inne figurki zabawki – od kilku złotych w górę. Nawet dla fanów Cyberpunka

photo 1472457897821 70d3819a0e24?ixlib=rb 1.2 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln
https://unsplash.com/@danielkcheung

 Szara karta do balansu bieli

 Szara karta pozwoli nam ustawić balans bieli możemy to zawsze zrobić postprodukcji podczas obrabiania zdjęcia ale jedno zdjęcie z szarą kartą w kadrze pozwoli nam to załatwić jednym kliknięciem i będziemy mieli pewność że kolory są bardzo dobrze oddane.

Cena : Tania wersja na smyczy to około 10 pln. Większe to ceny od 10 – 50 pln.

Szklana kula,  pryzmat,  różne kryształy.

Poprzez odbite światło pomogą nam one uzyskać efekt flary na zdjęciu. Rozszczepiają światła i pozwalają uzyskać kolorowe efekty. Dodatkowo kula pozwoli nam robić ciekawe zdjęcia miasta oraz krajobrazy.

Ceny:

photo 1530005650741 08aa02c24ff8?ixid=MXwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHw%3D&ixlib=rb 1.2 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln
photo 1484757731665 1de938a58fae?ixid=MXwxMjA3fDB8MHxzZWFyY2h8MTd8fHByaXNtJTIwZ2xhc3N8ZW58MHx8MHw%3D&ixlib=rb 1.2 - Najlepszy prezent dla fotografa jest darmowy. Resztę kupisz do 100 pln

Zestaw do czyszczenia

Prawdopodobnie już taki posiadamy ale otrzymanie w ramach prezentu pozwoli nam na przypomnienie sobie o tym i aktualne znalezienie czasu żeby usiąść i wyczyścić nasz obiektyw oraz aparat.  Na pewno nikt nie będzie na to narzekał. 

Cena : Tanie zestawy do czyszczenia to koszt około 30 pln

Podsumowanie

Najlepszy prezent dla fotografa to ten dany od serca. Nasz pomysł wymaga jednak trochę czasu i może być trudniejszy do zrealizowania niż po prostu kupienie jakiegoś sprzętu. Jednakże z drugiej strony jego wartość będzie zdecydowanie większa niż jakiegokolwiek obiektywu. Wystarczy nam po prostu godzinny spacer aby mieć z tego chociaż jedno zdjęcia , które nas zadowoli. Tylko jedno albo aż jedno.

Wesołych świat, smacznego zająca, wesołego karpia i grubego Mikołaja 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !