wiosenna sesja zdjęciowa ela
porady,  jak fotografować,  przepis na zdjęcie,  zdjęcia

Wiosenna sesja zdjęciowa – porady

Wiosenna sesja zdjęciowa – porady

W końcu przyszła wiosna, wyszło słońce a więc wiosenna sesja zdjęciowa w parku była idealnym pomysłem. Dużo słońca, mniej problemów z ekspozycją ! Jeej ! Zdecydowanie słońce pomogło.  Z drugiej strony bywało jego nieco za dużo. Problemy z przysłoną, oczekiwaną głębią ostrości, flary w obiektywie. Poniżej moje przemyślenia aby Tobie było łatwiej. I całe szczęście, że w Gdańsku mamy taki ładny park 😉

Przykład efektu flary, na dole widać delikatny pomarańczowy odblask światła. Osłona przeciwsłoneczna zdecydowanie pomogła 😉

2 683x1024 - Wiosenna sesja zdjęciowa - porady

Problemy i rozwiązania

Poniżej zestawienie problemów jakie doskwierały mi podczas sesji i moje rozwiązanie.

Mocne światło słoneczne – autofokus ma problemy z wyostrzeniem.

Brak ostrości.

Przymknij przysłonę do około F4 – F5.6. Powinno to pomóc systemowi autofokusa. Dodatkowo łatwiej będzie wykonać re kompozycję zdjęcia przez większą głębię ostrości i jest to często okolica gdzie obiektywy są najostrzejsze.
Flary słoneczne na zdjęciu.Osłona przeciwsłoneczna dla obiektywu – tulipan.

Nie robić zdjęcia pod słońce lub źródła światła. Światło powinno padać na modela, Ty jako fotograf powinniśmy mieć je za sobą. Więcej o tym jest tutaj.

Osobiście nie narzekam, mogą dodać zdjęciu uroku. Trzeba tylko uważać.

Światło i rysy twarzy.Aby twarz wyglądała bardziej naturalnie.

Suwak prześwietlenia na minus. Suwak z cieniami na plus. To tyle co może pomóc, dodatkowo ręczne rozjaśnienie elementów i przyciemnienie innych (dodge and burn).

Ostre światło i gdzie jest miękkie.W cieniu albo pod zadaszeniem. Możecie poszukać altanki, gęstego drzewa gdzie liście i gałęzie będą działały jako wielki softboks. Tutaj model ustawiony pod słońce może mieć problem z rażącym słońcem i mrużyć oczy.

Wiosenna sesja zdjęciowa z Elą

Wszystkie wykonywane obiektywem Tamron 90mm . Przysłona to F4 – F5.6. Ekspozycja zazwyczaj w okolicach -0.5 EV.

Poniżej pomysły na zdjęcia i proces myślowy stojący za nimi. Tematem była sesja w stylu gotycko – alternatywnym. Poniżej zdjęcie w dość znacznym cieniu. Pomysłem był styl punkowy na zdjęcie, ściana, graffiti i skóra. Cienie rozjaśnione niemalże do końca, ekspozycji specjalnie nie zwiększałem aby mieć ciemniejszą kompozycję.

7 721x1024 - Wiosenna sesja zdjęciowa - porady

 

Poniżej moje ulubione zdjęcie z całej sesji. Dużo dramatyzmu, cieni i gry świateł. Gałęzie niestety rzucają bardzo dużo cieni i trochę ciężko walczy się z tym w postprodukcji. Kompresja perspektywy przy obiektywie Tamron 90mm przy matrycy APSC 1.6 to ekwiwalent 144mm na pełnej klatce. Zdjęcie to crop. Przyznam się, że górna część z drzewami nieco przeszkadza.

wiosenna sesja zdjeciowa ela 604x1024 - Wiosenna sesja zdjęciowa - porady

Poniżej zdjęcie w ogrodzie botanicznym w Parku Oliwskim. Plusem są liście i gałęzie tworzące miększe światło. Dalej występują cienie i dramatyzm zdjęcia aczkolwiek już sama modelka oświetlona jest bardziej równomiernie. Stoi w zasadzie pod światło. Pamiętaj, że takie rzeczy wychodzą po prostu w post produkcji, tutaj praktyka się przyda albo doświetlanie lampą błyskową w celu eliminacji cieni. W tej sesji się na tym nie skupiałem. Chodziło przede wszystkim o oddanie kolorów i stylu ubioru.

3 683x1024 - Wiosenna sesja zdjęciowa - porady

 

Wiosenna sesja zdjęciowa – Park Oliwski

Tutaj pozostałe zdjęcie z sesji 😉 Więcej stylizacji szukajcie na np. Altercore.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !