Zdjęcia pod światło
porady,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie

Zdjęcia pod światło i jak je zrobić.

Jak zrobić zdjęcia pod światło ?

Czy w ogóle da się zrobić zdjęcia pod światło ? Pewnie, że tak ! Uniknięcie prześwietlenia nie musi być zmorą. Oto mój sposób… Pomiar ekspozycji ustawiamy na punktowy, czyli spot metering. Pozwoli on ustawić ekspozycję dla konkretnego tematu, jaki nas interesuje. Przy takim zdjęciu pozostała część planu zdjęcia może odbiegać od ekspozycji tematu. Pozwoli to na wyszczególnienie tego co chcemy przedstawić.

Najłatwiejszy sposób

Ustawić aparat do zdjęcia bez słońca w kadrze a następnie wykadrować. Po prostu wybrać punkt w cieniu gdzie autofokus nie ma problemu ustawienia ostrości. Przytrzymać do połowy wciśnięty spust aparatu. Wykadrować zdjęcie raz jeszcze. Ustawienia nie będą zmienione a uchwycimy słońce bez większych problemów. Oczywiście kwestia kadru zależna jest od nas a ekspozycja i jasność zdjęcia będzie do sprawdzenia.

Delegacja163 1024x286 - Zdjęcia pod światło i jak je zrobić.

Tutaj fokus ustawiałem poniżej linii horyzontu na teren parkingu, następnie uniosłem aparat wyżej aby złapać “cały kadr” i widok.

Jak robić zdjęcia pod światło, w punktach:

  1. Wybierz temat, jaki chcemy przestawić na fotografii.
  2. Ustawić tryb pomiaru ekspozycji na punktowy-spot metering.
  3. Zmniejszyć ekspozycję np. o -1 EV.
  4. Ustawić autofokus na wybrany temat.
  5. Wykadrować.

I gotowe. Dodatkowe kwestie to wykorzystanie szarej karty, ale o tym w innym poście. Dużo pracy możemy włożyć w post produkcję. Osobiście wolę, żeby jak najwięcej uzyskać na oryginalnym zdjęciu. W końcu to fotografia, a nie grafika komputerowa;)

Alternatywy-gdy warunki oświetlenia są takie same

  1. Zrobienie przykładowego zdjęcia, z którego jesteśmy zadowoleni.
  2. Ustawić balans bieli wykorzystując dane zdjęcie.
  3. Pstrykać i się nie przejmować;D

Ręczne zmniejszenie ekspozycji

  1. Przymknięcie przysłony
  2. Zmniejszenie ekspozycji w aparacie o 1 EV

Flara

Jak uzyskać flarę ? Po prostu zrobić zdjęcie przy słońcu wpadającym do obiektywu, na zdjęciu poniżej widać drobny efekt flary. Najlepiej flara wygląda przy obiektywach, które mają wiele elementów. Każda soczewka pozostawia po sobie ślad na zdjęciu, osobiście uważam, że im “dłuższy” i “więcej” punktów flary tym jest ładniej 😉 Sami wiecej, jak w filmach. W skrócie moim zdaniem najważniejsze to zmniejszenie ekspozycji. Czy to przez ustawienie EV 0 -1, czas naświetlania lub przysłonę. Trudno będzie zrobić idealne zdjęcie za pierwszym razem. Jak zawsze trzeba pstryknąć jedno zdjęcie, aby zobaczyć co nam wyjdzie. Zazwyczaj trzeba po prostu skalibrować wszystkie ustawienia i zrobić kilka przykładowych zdjęć.

Pieniny Tatry 2016 09 11 00346 1 1024x683 - Zdjęcia pod światło i jak je zrobić.
Zdjęcia pod światło, słońce. Przysłona F18, podczas ustawiania ekspozycji słońce było poza kadrem. Po ustawieniu przez aparat ekspozycji (do połowy wciśnięty spust) wykadrowałem i wcisnąłem spust do końca. Duża przysłona, około f18-22, pozwoliła na uzyskanie efektu “gwiazdy” na słońcu. Ciemniejsze elementy zdjęcia zawsze możemy rozjaśnić w post produkcji a jasne przyciemnić.

 

Spacer CzarnySzlak 2016 10 15 00341 683x1024 - Zdjęcia pod światło i jak je zrobić.
Tutaj przykład przysłony F22, zdjęcie pod światło oraz flara od soczewek obiektywu. Jak widać nie trzeba przysłaniać słońca drzewem lub inną przeszkodą, aby uzyskać efekt flary. Zdjęcie nie jest ciekawe aczkolwiek wspaniale przedstawia efekty jakie możemy uzyskać. Próbujcie Bokeh 😉 !

Podsumowanie

Zdjęcia pod światło nie są najłatwiejszą rzeczą. Nasz autofokus, jaki on by nie był, będzie miał trudności. Canon słynie z dobrych systemów autofokusa, np. dual pixel AF. Tutaj ewentualnie po prostu będziecie musieli się nauczyć co to jest ekspozycja i jak ustawić to ręcznie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !