
Jak wyostrzyć zdjęcie – Luminar 3
Jak wyostrzyć zdjęcie na przykładzie Luminar 3
Jak wyostrzyć zdjęcie to kwestia naszego indywidualnego podejścia a poniżej znajdziecie opis filtrów w programie Luminar 3 jakie pomogą nam uzyskać ostrość. Podobne narzędzia są dostępne również w innych programach do obróbki. W Luminarze jest ich aż kilka. Apropo wyostrzania pamiętajcie, że niektórzy wolą nieco mniej ostre zdjęcie, niektórym fotografiom po prostu pasuje delikatne rozmycie, aczkolwiek dla zasady lubimy ostry wyraźny obraz.
Jak wyostrzyć zdjęcie na przykładzie Luminar 3
Luminar zapewnia aż kilka różnych filtrów, tudzież narzędzi do wyostrzania obrazu. ale o tym jak wyostrzyć zdjęcie trzeba wiedzieć co te filtry robią i jak dokładnie działają. Najlepiej sprawdzić to empirycznie i samemu, suwakami sprawdzić ich działanie.
Poniżej przykład na czarno białym zdjęciu z dużą ilością detali i tekstur. Specjalnie czarno białe ponieważ moim zdaniem lepiej widać efekty poszczególnych narzędzi.
Tutaj oryginalny opis filtrów : Luminar – filtry . prosto ze strony producenta.
Suwaki wyglądają podobnie jak na zdjęciu poniżej. Zacznijmy od podstawowych :

1. Podstawowe wyostrzanie – sharpening
Ilość wyostrzania – amount – jak bardzo i jak mocno mamy wyostrzyć zdjęcie. Kolejne wartości z tego filtru / kategorii będą wzmacniać albo modyfikować efekt.
Jeżeli paramy się post produkcją i obróbką zdjęć warto przeczytać artykuł o wyostrzaniu zdjęć na Wikipedii TUTAJ.
Wyostrzanie zdjęć zazwyczaj bazuje na rozpoznawaniu różnicy między otaczającymi pixelami i zwiększaniu kontrastu pomiędzy nimi co często jest po prostu opcją “wyostrz”. Bardziej finezyjne programy pozwalają na precyzyjne dobranie opcje wyostrzania a opcje te to najczęściej:
Ilość – amount – próg – czyli minimalna różnica wartości między pikselami, które zostaną uznane za przeznaczone do wzmocnienia. Wyższa wartość sprawi, że wzmocnione zostaną mniejsze różnicę między pixelami.
Radius – promień – czyli ile pikseli od analizowanego będzie wzięte pod uwagę do uznania, czy mają być wzmocnione. Dostosowuje odległość od krawędzi i elementów w jakich zachodzi wyostrzanie przez co mniejsza wartość promienia wyostrza drobniejsze elementy w okolicach krawędzi.
Maskowanie – masking – Maskowanie ustawione na zero zastosuje wyostrzanie do całego obrazu przez co wyższy poziom maskowania zmieni elementy o wyższym kontraście pomijając elementy z mniejszą różnicą kontrastu.
2. Przejrzystość – clarity
Ilość – amount – Podkreśla tekstury i lokalny kontrast na zdjęciu czyli różnicę pomiędzy barwami obok siebie. Efekty bardziej widoczne pomiędzy mocno różniącymi się kolorami i jest podstawą jeżeli chcemy dodać efekt “WOW” do zdjęcia.

3. Usuwanie mgły – dehaze
Ilość – amount – usuwa mgłę, opary, dym i podobne efekty.

4. Wyostrzanie detali – details enhancer
Małe detale – small details – filtr wzmocni małe detale.
Średnie detale – medium details – filtr wzmocni średnie detale. “Średnie krechy”.
Duże detale – duże details – filtr wzmocni duże detale, grube i widoczne linie kontrastu.
Ochrona jasnych elementów – Highlight protection– Wartość określa ochronę jasnych elementów przed zbyt ostrym wyostrzeniem co może skutkować tworzeniem artefaktów czyli sztucznych elementów na zdjęciu o zbyt dużym kontraście (granulat).
Maskowanie – masking – określa ilość stref jakie zostaną wyostrzone, efektywnie zwiększa ilość detali na zdjęciu, większa wartość zamaskuje pomniejsze elementy.
5. Mikrostruktura – microstructure
Ilość – amount – Zwiększa ilość najdrobniejszych detali oraz tekstur podobnie jak suwak małych detali przy filtrze “details enhancer”. Dobre do portretów i “matowych zdjeć” ponieważ doda skórze struktury i faktury oraz podkreśli materiały ubrań przy zdjęciach modowych.
Zmiękczenie – softness – zwiększa ogólną “miękkość” zdjęcia.
6. Struktura – structure
Ilość – amount – Zwiększa ilość detali i tekstur. Podkręca kontrast i, jak większość filtrów wyostrzania dodaje efekt HDR przy odpowiedniej ilości. Możemy używać go jako prostego wyostrzania.
Zmiękczenie – softness – zwiększa “miękkość” zdjęcia.
Boost – doda zdjęciu detali oraz efekt HDR. Zdjęcie będzie wyglądać mniej realistycznie. Wskazuje o ile zostanie zwiększony kontrast między wybranymi pikselami
Podsumowanie
Ktoś powie, że to wszystko strasznie podobne i skoro nie widać różnicy to po co przepłacać na co ja mu odpowiem, że ma rację. Główna różnica to jakie możliwości dają konkretne filtry i precyzja z jaką możemy używać kilku suwaków aby wpłynąć na ostrość zdjęcia.
W ogólnym rozrachunku to jak wyostrzyć zdjęcie zależy od naszej kreatywności i tak, część filtrów w zasadzie robi to samo. Niektóre pozwalają na więcej kontroli jak np. detail enhancer , który rozdziela suwaki na małe / duże elementy. Proste jak po prostu “struktura” albo “przejrzystość” to pojedyncze suwaki, które mogą ale nie muszą nam wystarczyć.
Osobiście wolę mieć dwa suwaki niż jeden. Do tego zawsze dochodzi maskowanie i wyostrzanie poszczególnych elementów pędzlem.
Najlepsza nauka i “poczucie” tego jak działają poszczególne filtry to EKSPERYMENTOWANIE na własnych zdjęciach. Przykłady widzicie powyżej.

