Białe zdjęcie – co to jest ? 8 odpowiedzi
Białe zdjęcie to określenie bardzo jasnych fotografii z angielskiego “high key photography”. Głównym tematem jest rozdmuchana sceneria, może to być portret albo jakiekolwiek inne zdjęcia. Pomimo bardzo jasnej ekspozycji dalej widać wszystkie niezbędne detale. Jest to jeden z prostszych zabiegów artystycznych jaki możemy wykorzystać aby dodać nieco polotu i finezji do naszej fotografii. Jest to też jedna z metod na szukanie własnego stylu w fotografii. W najprostszych słowach : Aby uzyskać białe zdjęcie delikatnie prześwietl fotografię. Wykorzystaj dłuższy czas naświetlania albo otwórz przysłonę aby wpadło więcej światła. Jak zrobić białe zdjęcie ? Po zrobionym zdjęciu zawsze warto popatrzeć na ekran aparatu i sprawdzić prześwietlenia i czernie, poprawić ekspozycję aby skompensować…
Jak zrobić ruchome zdjęcie – kinografika na 3 sposoby
Jak zrobić ruchome zdjęcie ? Możemy wykorzystać fotografię albo wideo. Jest bardzo dużo programów jakie pozwalają na uzyskanie efektu ruchomego elementu na obrazie. Ewentualnie będziemy “zamrażać” część ruchu wideo. Brzmi podobnie ale to jednak zupełnie co innego. Możemy “poruszyć zdjęcie” albo z drugiej strony “zatrzymać” nagrane wideo. Poniżej przedstawię wam trzy bardzo różne programy jakie możemy wykorzystać. Pojęcia takie jak: ruchome zdjęcia, kinografika czy animowana fotografia to dla mnie jedno i to samo. Poniżej opiszę trzy bardzo różne programy : Corel Photo Mirage – program dedykowane do animacji zdjęć, pisałem już jak zrobić animowane zdjęcie Ashampoo Cinemagraph – służy do tworzenia zapętlonych animacji, prosty i wydajny. DaVinci Resolve – pełne…
Makrofotografia poradnik i 7 pomysłów
Makrofotografia definicja : Typ fotografii, w której fotografowany obiekt zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony. Makrofotografia dla początkujących. Co to jest ? To jest najszersza i najprostsza definicja. Bardzo ogólna. Jak widzisz można pod to podciągnąć bardzo dużo. Zazwyczaj makrofotografia kojarzy nam się z ekstremalnymi zbliżeniami, zwykle bardzo małych obiektów i organizmów żywych, takich jak owady, w których rozmiar obiektu na fotografii jest znacznie większy niż naturalna wielkość (chociaż makrofotografia odnosi się również do sztuki robienia bardzo dużych zdjęć). Możemy też się spotkać z określeniami takimi jak Makrofotografia, fotografia makro , foto makrografia, makrografia. Jakie to zdjęcia makro i o co tu chodzi ? Dla mnie osobiście makrofotografia…
Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !
Podwójna ekspozycja w fotografii to jest ten efekt gdzie mamy jakieś zamyślone zdjęcie profilowe, jakiejś osoby a z jej głowy wystaje jakiś las albo inne górskie łańcuchy czy chmury. Klasyka rocka po prostu. Co to jest podwójna ekspozycja ? Podwójna ekspozycja to w skrócie nałożenie na siebie dwóch zdjęć. Pomyślicie sobie, “Ale chwila, chwila, drugie zdjęcie przykryje pierwsze ?”. Oczywiście macie rację, chodzi teraz o to, aby to drugie zdjęcie w taki sposób przykryło to pierwsze abyśmy uzyskali zamierzony efekt. Możecie próbować sił w aparacie, sprawdźcie tylko czy was ma taką opcję. W tym wpisie nauczycie się jak to robić w pierwszym lepszym programie graficznym jaki obsługuje warstwy. Dodatkowo wszystko…
Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !
Emocje w fotografii są jednym z najpotężniejszych, ale najtrudniejszych do opanowania elementów. W tym wpisie porozmawiamy o 12 technikach jakie pozwolą Tobie uzyskać emocje w fotografii i mocniejszą reakcję widza. Uchwycenie emocji i uczuć potrafi być trudne i skomplikowane. Naprawdę świetny obraz to taki, który oddaje nastrój i wciąga widza w scenę. Chcemy na takie zdjęcie patrzeć i je kontemplować. Jeśli zdjęcie opowiada historię i szarpie za serce, jest udane. Chodzi tu o coś więcej niż zwykła fotka kogoś spoglądającego w przestwór oceanu o zachodzie słońca. Omówimy: jak używać światła, lokalizacji, pogody, kolorów, ruchu, tematyki i kompozycji, aby tworzyć niezwykłe zdjęcia, które łączą się z widzem, wywołują emocje i uczucia,…
Długi czas naświetlania zdjęcia – 3 długie ekspozycje!
Długi czas naświetlania zdjęcia pozwala nam uzyskać wspaniale rozmytą wodę oraz rozciągnąć chmury na zdjęciu. W skrócie: zmniejsz ISO do minimum , przymknij przysłonę i ustaw czas naświetlania tak, aby uzyskać poprawną ekspozycję. Poczytaj podstawy żeby wiedzieć jak. Te efekty to jedne z najbardziej znanych zastosowań filtrów ND. Filtry szare / neutralne pozwalają na uzyskanie bardzo specyficznego wyglądu oraz efektów na zdjęciu. Rozmywa on ruchome elementy albo kompletnie je usuwa z kadru jak np. samochody lub tworzy duchy ludzi idących po ulicy. (Ten wpis to kompilacja trzech oddzielnych, teraz wszystko w jednym miejscu !) Poniżej moje ulubione możliwości i efekty jakie daje długi czas naświetlania i zastosowanie filtrów typu ND1000…
Jasna fotografia produktowa typu high key 7 kroków
Jasna fotografia produktowa lub po prostu biała, to przede wszystkim bardzo mocno oświetlona scena. Często łączy się z minimalistycznym stylem kompozycji. Przeważającą częścią kadru jest po prostu bardzo jasna albo zupełnie biała. Często stosuje się taki styl podczas sesji zdjęciowych kosmetyków, leków, biżuterii czy środków czyszczących. Wszystkie rzeczy jakie muszą prezentować sobą higienę, czystość i perfekcję np. idealną cerę. W tym przypadku są to kosmetyki Vero for nature. Zabieg białej fotografii (typu high key) również spotykamy w zdjęciach artystycznych. Przykładowo krajobrazy z bardzo jasnymi rozdmuchanymi elementami nieba mające nadać kontrast konkretnemu tematowi jak samotne drzewo pośrodku łąki czy statek na morzu. Co jest potrzebne ? Cytując klasyka : Więcej światła…
Filmowe zdjęcie ? Wystarczy 1 krok, aby je zrobić !
Jak zrobić filmowe zdjęcie ? Wystarczą krzywe. Zdjęcia filmowe kojarzą nam się zazwyczaj z pewnym konkretnym stylem obrazu. Po prostu wiemy i czujemy że to jest “to”. Często nie do końca zdajemy sobie sprawy dlaczego. Krzywe mogę przyjść do nas z pomocą, dzięki nim bardzo łatwo uzyskamy taki efekt. Jest to tylko jedna z możliwości. Dodatkowo metoda z edycją krzywych jest uniwersalna. Każdy program do obróbki grafiki posiada możliwość edycji krzywych. Nie spotkałem takiego, który tego nie ma. Filmowy styl Cienie i oświetlenie Zazwyczaj styl ten kojarzy się z dużym kontrastem i bardzo wybiórczo oświetloną sceną. Światło jest bardzo precyzyjnie umieszczone skupiając naszą uwagę na temacie sceny. Dodatkowo możemy zauważyć…
Affinity photo makro – szkic ołówkiem ze zdjęcia w 4 krokach
W affinity photo makro czy też akcje działają identycznie jak w fotoszopie. Włączamy nagrywanie, wykonujemy czynności po czym zapisujemy je aby wykorzystać w przyszłości. I można grać do woli. Poniżej przykład jak zrobić prostą akcję, które zamieni nasze zdjęcie w ołówkowy szkic. Wpis inspirowany filmem z konta AffinityRevolution, świetny kanał do nauki podstaw dla każdego kto zaczyna swoją przygodę z obróbką grafiki. Makro po ściągnięciu i zaimportowaniu jest gotowe do użycia. Jeżeli chcecie regulować natężenie efektu to polecam dodać na samą górę warstwę kontrastu albo ostrości i wtedy dwoma parametrami regulować wyrazistość krawędzi. Poniżej przykład wszystkich kroków jakie tworzą efekt ryciny. Po co nam szkic ? Taki filtr może przydać…
Pastelowe presety do lightrooma – cała wiedza i ponad 7 filtrów
Wstęp Pastelowe presety do lightrooma to jedne z tych klasycznych stylów oddające uczucie analogowej fotografii. Zdjęcia wyglądają na matowe, delikatnie retro, stylizowane na stare obiektywy, pokazują czas. Zazwyczaj podobają się większości ludzi. Zdecydowanie nie są bardzo ostrymi kadrami gdzie każdy szczegół jest widoczny. W tym wpisie zaczniemy od podstaw teorii. Dowiemy się co to jest preset, co to jest LUT czyli tablica kolorów i jaka jest różnica między nimi. Będziecie również wiedzieli jak zrobić własne kolorowe, pastelowe barwy. Jeżeli nie chcesz czytać to presety oraz tablice LUT znajdziesz w linku poniżej. Przykłady zdjęć PRZED i PO są na samym dole. Do pobrania – pastelowe presety do lightrooma Najprostszy sposób na…