Parowozownia Gniezno panorama zdjęcia panoramiczne
podróże,  porady,  zdjęcia

Parowozownia Gniezno. Gratka dla miłośników kolei !

Parowozownia Gniezno to hasło historyczne. Jedno z najstarszych miejsc w Polsce gdzie miłośnicy kolei mogą znaleźć prawie wszystko to co lubią najbardziej. Czemu prawie ? Wyjaśniam poniżej. Jest stara parowozownia, ruiny, wielki teren, działająca ręczna obrotnica i parowozy !! Nad wszystkim sprawuje pieczę Stowarzyszenie – Parowozownia Gniezno. Bardzo pozytywne, jak to sam siebie nazywam, świry kolejowe, których pasja pozwala nam podziwiać i czerpać z takich miejsc jak Parowozownia. Historia, opowieści i nauka, dla każdego coś dobrego.

P.S. Zdjęcia nie będą w żaden sposób artystyczne to po prostu wakacje z obiektywem. Najważniejsze, żeby obraz był ostry i jak najniższe iso 🙂 Nie chciało mi się potem siedzieć i tego obrabiać. W końcu wakacje !

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Parowozowni w Gnieźnie ?

2 godzinki 🙂

Urbex Parowozownia Gniezno

Tak ! Dla fanów urbexa to nie lada gratka. Godziny otwarcia są na stronie. Polecam wpaść w tygodniu kiedy jest mniej ludzi to jest szansa, że przewodnik będzie tylko dla nas i pokaże dodatkowe niedostępne miejsca. W końcu jeden zły krok i lądujesz w tunelu technicznym 2 metry niżej.

Parowozownia Gniezno podroze z obiektywem warto zobaczyc 25 1024x341 - Parowozownia Gniezno. Gratka dla miłośników kolei !

Czemu prawie ?

Prawie znaleźć wszystko, bo stan parowozowni, architektury oraz ilość maszyn prosiłaby się o dodatkowy czas i remont. Już wyjaśniam o co mi chodzi. Stowarzyszenie dzielnie walczy o środki na odnowę czego tylko się da i ogólnie dbanie o teren. Poczytajcie o nich na stronie stowarzyszenia. Ekipa ma mnóstwo pracy a stan dachów i wnętrz pozostawia trochę do życzenia.

Przyszłość parowozowni jest przedmiotem społecznej debaty w Gnieźnie, której zarzewiem stały się plany PKP dotyczące zmiany funkcji parowozowni na centrum handlowe. Opór lokalnej społeczności, nadzór konserwatora zabytków oraz brak środków na ten cel zapobiegły zniszczeniu dziedzictwa technicznego w lokomotywowni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Parowozownia_Gniezno

Niestety nikt z oficjali państwowych i miejskich nie za bardzo się do tego pali. Brakuje inwestora a najgorsze jest to, że jest to oficjalnie teren pkp a Stowarzyszenie go wynajmuje. Oczywiście pkp pewnie wolałoby sprzedać teren jakiemuś deweloperowi i postawić hotel niż fanom kolei, którzy mogliby tam rozkręcić mniejsze biznesy jak np. muzeum, zwiedzanie, restauracja. Tak jak w Kościerzynie. Szkoda, bo miejsce ma ogromny potencjał. Do tego dogadaj się z konserwatorem zabytków… masakra.

A tutaj ciekawostka z 2017…

To jedziemy po kolei zgodnie z trasą i przemiłą Panią Magdą, która nas oprowadzała.

Brama główna

Pomnik głosi, że Parowozownia Gniezno ma 100 lat. Dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę to ponad 100 lat, na początku była mała “szopa” od 1875 roku i nie chcieli z tym oficjalnie obnosić bo nie czuli, że jest czym. Niespodziewanie ponad 100 lat działania kolei i dopiero na upadek komunizmu wszystko zdechło. Koniec komuny uważa się za 4 czerwca 1989 roku kiedy PZPR przegrał wybory. Nie pokażę wam zdjęcia ale polecam się wybrać i zobaczyć, podróżowanie z aparatem to dla mnie najlepszy odpoczynek może Tobie też pomoże. Zobaczysz jak rozrosła się stara ‘szopa’ do ilości ponad 3500 ludzi w czasach świetności. Wszyscy znamy Gniezno bo niby tam był chrzest Polski w 966 a o tym, że Gniezno koleją stało to już nikt nie wie. Szkoda 🙁

Parowozownia Gniezno podroze z obiektywem warto zobaczyc 10 1024x683 - Parowozownia Gniezno. Gratka dla miłośników kolei !

Architektura

Dźwig w pełni odrestaurowany i działający dzięki Stowarzyszeniu Parowozowni Gniezno. Może nie widać i faktycznie chromowany ten dźwig nie jest ale jak się kręci to się kręci 🙂 Niestety nie miałem jak podejść, żeby zrobić go w pełnej okazałości i nie było czasu. Czasem trzeba cierpieć i kadr nie będzie idealny.

Parowozownia Gniezno podroze z obiektywem warto zobaczyc 28 1024x683 - Parowozownia Gniezno. Gratka dla miłośników kolei !

Ogólnie budynki są w słabym stanie. Stropy i dziurawe dachy to najgorsza część. Niestety naprawa wymagałaby czasu i pieniędzy. Przede wszystkim trzeba by zabrać teren pkp, żeby ktoś mógł tam zainwestować w prywatny biznes. Wtedy oczywiście da się wszystko. Wiem, nic nowego nie odkrywam.

Poniżej widok na dyspozytornię starej parowozowni w Gnieźnie.

Parowozownia Gniezno podroze z obiektywem warto zobaczyc 29 1024x683 - Parowozownia Gniezno. Gratka dla miłośników kolei !

Obrotnica

Odrestaurowana i wciąż działająca dzięki stowarzyszeni. Niby nic ale można przyjść, pokręcić. Dla kolejowych maniaków to sztos, brakowałoby tylko lokomotywy na środku. Podobno kozaki w pojedynkę dają radę 🙂 Tutaj bardzo mało fortunny kadr. Powinienem wejść na tory, żeby nie było widać krzaków. Nie pomyślałem o kadrze zupełnie, moja wina. Będę musiał pojechać jeszcze raz i zrobić więcej zdjęć 🙂

Parowozownia Gniezno podroze z obiektywem warto zobaczyc 30 1024x683 - Parowozownia Gniezno. Gratka dla miłośników kolei !

Hala wystawowa

Parowozownia Gniezno posiada wydzieloną część gdzie znajdują się odrestaurowane artefakty. W tle widać odmalowane i wciąż odrestaurowywane parowozy. Dwa działają. Do kupienia standardowe gadżety. Książki, kartki, bilety, breloczki i etc. Zdecydowanie brakowało mi koszulek. Zawsze staram się zaopatrywać w takich miejscach w cokolwiek żeby pomóc przy rozwoju. Do parowozów można wejść i pomazać gałki, pokrętła i rurki. Pełen wypas 😉

Tutaj kadr mało fortunny ale niestety 18mm wcale nie jest tak szerokie jak się wydaje. Do tego ISO 320 to była granica. Ekspozycja na+2.5 i już widać dramat w kolorach i szum na wskroś ;/ Nie można mieć wszystkiego, może mi ktoś kiedyś na gwiazdkę podrzuci pełną klatkę 🙂

Robotnicza motywacja z PRLu

Serio…. nie wiem kto pisał te teksty bo wszystkie brzmią tak samo. Chyba mieli takiego jednego cwaniaka co to układał bo gdzie nie spojrzeć jest to samo. Rozbawiły mnie i zdecydowanie potrzebuję z nimi koszulkę 🙂

Pod tym pierwszym zdjęciem dodałbym ***** ***.

Hala wachlarzowa ? Koncertowa !

Zazwyczaj zamknięta ale poprosiliśmy ładnie i zobaczyliśmy kilka starych pamiątek walających się po dookoła. Swoją drogą świetne miejsce dla artystów i kapel. Parowozownia świetnie się nadaje do nagrywania teledysków. Klimat starego betonu, rdza i ogólna faktura matowości doda świetnych efektów. Światło przebijające przez okna też świetnie wygląda. Może można się dogadać 🙂

Sesje fotograficzne zespołów rockowych byłyby ekstra.

Razem mogło stacjonować, o ile mnie pamięć nie myli aż 50-100 parowozów. W zasadzie cały okoliczny tabor tam spał.

Parowozownia Gniezno podroze z obiektywem warto zobaczyc 23 1024x683 - Parowozownia Gniezno. Gratka dla miłośników kolei !

Panorama

Niestety nie z drona 🙁 może się kiedyś dorobię. Zdjęcia panoramiczne udało mi się zrobić z wiaduktu obok. Nie widać wszystkie ale z ładnie wyszły linie torowisk ginące na horyzoncie. Idealna kompozycja uciekającego punktu i pokazują wielkość terenu.

Parowozownia Gniezno ? Czy warto odwiedzić ?

Tak ! Każdemu polecam ! Parowozownia Gniezno to miejsce gdzie można poznać bardzo ciekawe historie. Ludzi, Polski i ogólnie życia jak się toczyło, jak to jest teraz i czemu kolejarze znali się wszyscy 🙂 Daje znam spojrzenie na to jak to wszystko żyło, było, toczyło się przez 100 LAT !! To bardzo dużo czasu i nauki, żeby wyciągnąć wnioski jakie możemy wykorzystać aby nam żyło się lepiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !