Podstawy fotografii

Podstawy fotografii

Podstawy fotografii – znajdziesz tutaj zebrane w listę najważniejsze posty i krótką listę terminów. Warto się z tym zapoznać, a przede wszystkim zrozumieć aby fotografia była zdecydowanie przyjemniejszym doświadczeniem. Podstawy teorii fotografii na start i nieco technicznych zagadnień.

Jest jedna rzecz, której nie zastąpi nic innego.


Przeczytaj instrukcję Twojego aparatu !

P 20180918 144256 225x300 - Podstawy fotografii


W zasadzie zawsze możecie robić zdjęcia w trybie automatycznym. Aparat dobierze za was wszystkie wymagana parametry czyli ustawi ekspozycję najlepiej jak potrafi. Czasami, chociaż rzadziej niż częściej, może mu się nie udać. Canon posiada bardzo dużą bazę artykułów odnośnie obsługi ich aparatów TUTAJ a strona z instrukcjami jest TUTAJ.

Ekspozycja !

To jest absolut jeżeli chodzi o podstawy fotografii. W tak zwanym trójkącie ekspozycji zawiera się wszystko co musicie wiedzieć. Kompozycje zdjęcia, czyli to co i jak ująć w kadrze omówimy innym razem.

Ekspozycja = czas naświetlania + przysłona + ISO

Ekspozycja – jest to ilość światła padającego na materiał światłoczuły (np. film lub sensor elektroniczny – matryca) konieczna dla prawidłowego zrobienia zdjęcia. Wartość ekspozycji decyduje o tym czy zdjęcie będzie zbyt jasne czy zbyt ciemne.

Pomiar ekspozycji zapewnia nam wbudowany w aparat światłomierz. Idealna ekspozycja oznacza wartość zerową “0”. Wartość dodatnia np. +1 oznacza że zdjęcie będzie jasne, +3 bardzo jasne i dużo prześwietleń. Wartość ujemna -1 sprawi, że zdjęcie będzie ciemniejsze ale bardzo jasne elementy mogą być idealnie ujęte.

Podstawy fotografii – lista

Najważniejsze co trzeba zrozumieć na początku to :

 • Co to jest ekspozycja ? – poprawne naświetlenie zdjęcia aby było jasne i wyraźne
 • Co to apertura / przysłona ? – Przysłona to regulowany otwór w aparacie który otwarty wpusczcza więcej światła do matrycy a przymknięta ogranicza ilość tego światła. Dodatkowo określa ile przestrzeni na zdjęciu będzie ostre i wyraźne.
 • Czas naświetlania – ile czasu robić zdjęcie ? To jak długo światło pada na matrycę / film / kliszę określa czas naświetlania. Dłuższy sprawia rozmycie poruszających się obiektów i dokładne naświetlenie stałych. Więcej informacji również tutaj.
 • Co to ISO – czułość matrycy która może pomagać w nocy, zdjęcie będzie jaśniejsze ale wysokie wartości mogą wprowadzać szum do zdjęcia – ziarnisty wygląd i kolorowe kropki

Dodatkowo warto rzucić okiem na :

Wasza wiedza powinna pozwalać zrozumienie poniższego podczas robienia zdjęcia.

 • Szeroko otwarta przysłona wpuszcza więcej światła i spłyca głębię ostrości. Pozwala na rozdmuchane, rozmyte tło uwypuklając temat zdjęcia na pierwszym planie. Jak poniżej, tło nie rozprasza naszej uwagi.
 • Czas naświetlania – niski – pozwala na uzyskanie ostrego zdjęcia i uchwycić moment. Tutaj “udało” się w miarę ostre zdjęcie z czasem 1/25. Był to najniższy czas na jaki sobie pozwoliłem.
 • Niskie wartości ISO pozwalają uzyskać więcej detali w zdjęciu i mniej ziarna spowodowanego szumem elektrycznym na matrycy światłoczułej. Tutaj ISO o wartości 800 powoduje widoczny szum.
 • Zdjęcie poprawione w programach do obróbki zdjęć.

Anna Wójcik Gotyk 56 809x1024 - Podstawy fotografii

Post produkcja czyli obróbka zdjęć

Część dla ambitniejszych, naprawdę pomaga wycisnąć ze zdjęcia jeszcze więcej. W zasadzie każdy program do obróbki zdjęć pozwala na manipulację podstawowymi parametrami jak przykładowo :

 • Ekspozycja czyli ogólna jasność zdjęcia
 • Prześwietlenia – czyli jasne strefy zdjęcia
 • Cienie – ciemniejsze elementy kadru
 • Nasycenie, odcień i jasność kolorów
 • Wyostrzanie

I wiele innych. Jakiego programu używacie to zależy od was, na początek polecam używanie czegoś darmowego. Większość producentów aparatów dostarcza program do obróbki wraz z aparatem fotograficznym, zacznijcie od używania tego co macie. Wszystkie inne programy działają analogicznie, różnią się dodatkowymi możliwościami.

Na początku sprowadza to się do przesuwania odpowiednich suwaków, poniżej przykładowe zdjęcia interfejsu.

 

Warsztat

Czyli praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka nie zostanie zastąpiona niczym innym. Zamiast czytać i oglądać kolejny kurs o podstawach fotografii na YT po prostu weź aparat w dłoń i idź rób zdjęcia. Bardzo ważna jest analiza zdjęć i ustawień aparatu, przede wszystkim trzech parametrów ekspozycji : przysłony, czasu naświetlania i ISO. Na podstawie parametrów i tego co staramy się sfotografować nauczycie się ustawiać te parametry ręcznie. Osobiście muszę stwierdzić, że trybów automatycznych, których mam kilka, nie używam już nigdy. Wszystko ustawiam manualnie. Problem, że czasem można zapomnieć i strzelać zdjęcia bez sprawdzenia jak aparat zmierzył ekspozycję i czy zdjęcie nie będzie za ciemne lub za jasne.

Przykład prostego zabiegu w post produkcji poniżej.

Podsumowanie

Podstawy fotografii tutaj opisane to raczej wytyczne niż konkretne opisy wszystkich elementów. Powinno to wam pomóc wybrać i przefiltrować najważniejsze tematy. To jest to co mi osobiści pomogło rozwinąć i lepiej zrozumieć swój aparat i to jak robić zdjęcia. Podstawy fotografii nie są skomplikowane, wystarczy zrozumieć kilka podstawowych zagadnień jak przede wszystkim ekspozycję.

 

Jeden komentarz Dodaj własny

 1. Michu pisze:

  Fajna kompilacja 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *