Filtr hoya prond 1000 filtr ND-4
porady,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  recenzja

Filtr Hoya ProND1000 58mm

Filtr Hoya ProND

Filtr Hoya ProND1000 58mm pozwala wydłużyć czas naświetlania aż dziesięciokrotnie !! Dzięki temu uzyskamy efekt rozmycia morskich fal podczas fotografowania wschodu słońca na plaży i rozmyjemy nurt rzeki i płynącą wod. Czasami przymknięcie przysłony ani zmniejszenie ISO po prostu może nie wystarczyć z powodu zbyt dużej ilości światła. Choć szybko poruszające się obiekty zazwyczaj nie stanowią problemu.

Czy warto ? Według mnie tak. Można pokusić się o bardziej uniwersalne filtry jak ND8 czy może ND64. Filtr jaki wybierzemy zależny będzie tylko od czasu naświetlania jaki chcemy uzyskać w trakcie fotografowania i od ilości słońca / pogody.

HOYA

HOYA to japońska międzynarodowa korporacja wytwarzająca produkty optyczne dla branży medyczno – technicznej. My jako fotografowie znajdujemy się w tej drugiej części. Biorąc pod uwagę medyczne zastosowania produktów, HOYA musi spełniać najwyższe standardy jakościowe. Firma działa od 1941 roku więc możemy założyć, że skoro jeszcze nie splajtowali, to wiedzą jak to się robi.

Tania chińska alternatywa

Hoya to po prostu marka. Możemy pokusić się o tańsze chińskie alternatywy takie jak jak KnightX. Dobre odwzorowanie kolorów i cena do jakości jest super. Możecie zobaczyć jak wyszły zdjęcia.

Budowa

Filtry HOYA ProND to filtry nakręcane na obiektyw. W porównaniu do filtrów kwadratowych jak Cokin, których możemy używać z odpowiednim holderem to te są nieco mniej uniwersalne. Jakość wykonania z aluminium i precyzja są bardzo dobre.

Oczywiście najlepiej kupić filtr pod obiektyw o najszerszym gwincie. Wtedy przy wykorzystaniu pierścieni redukcji będziemy mogli przykręcić filtr do obiektywów o mniejszym, węższym gwincie. Zdecydowanie zapewnia to większą uniwersalność.

polaryzator kołowy fotograficzny filtr polaryzacja 1 of 5 1024x634 - Filtr Hoya ProND1000 58mm
Przykład pierścieni redukcyjnych z gwintu 58 mm na 49. Musiałem użyć dwóch ponieważ innych po prostu nie było.

Filtr jest dość szeroki i porządny, nie martwię się o to, aby go przykręcać i czy rozpadnie mi się w dłoni. Czuć, że to kawał porządnej optyki i materiałów. Całe szczęście jeszcze nie udało mi się go zarysować 😉 Ze specyfikacji wynika, że powinien być dość odporny ale wolę nie sprawdzać.

Byłem dość zdziwiony, że obiektyw na pełną klatkę Tamron 90 mm oraz mój kitowy zoom dla APSC Canon 18-55 EF-S posiadają tę samą szerokość gwintu czyli 58 mm.

Dziesięciokrotnie dłuższy czas naświetlania

Filtr kupiony tylko i wyłącznie z myślą o długim czasie naświetlania. Bardzo długim. Takim rzędu 5 sekund i dłużej aż do nawet kilku minut. Wszystko po to, żeby uzyskać to idealne rozmycie ruchomych elementów. Zdjęcia poniżej. Dodatkowo opis jak robić zdjęcia z długim czasem ekspozycji część I oraz część II.

Jest to jedna z tych rzeczy, które są zdecydowanie są wymagane przy fotografii artystycznej. Często takową uzyskujemy wykorzystując długi czas naświetlania w celu rozmycia ruchomych elementów – chodzący ludzie albo płynąca woda lub chmury.

tabela czasu naświetlania filtrów ND 1024x791 - Filtr Hoya ProND1000 58mm

Podsumowanie

Według mnie zdecydowanie warto. Tym bardziej, że jeden filtr będzie nam pasował do kilku obiektywów. Aluminiowa obudowa zapewni trwałość i brak rdzy. Możliwość uzyskania efektu jaki oferuje bardzo długi czas naświetlania zdecydowanie może odświeżyć naszą fotograficzną pasję oraz pomóc uzyskać efekty jakie chcemy osiągnąć.

Zdjęcia w wykonaniu canon apsc + Filtr HOYA Pro ND1000 58mm poniżej. Czasy i przysłona w galerii po kliknięciu na zdjęcie.

#Hoya #ProND1000 #58mm

Filtr Hoya ProND1000

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !