Jak robić zdjęcia na koncertach ? 1 jasny obiektyw !
Jak robić zdjęcia na koncertach ? Żeby robić zdjęcia na koncertach wystarczy mieć aparat i jasny obiektyw jak np. 50mm F1.8 i dużo światła na scenie, co zazwyczaj nie jest problemem. Obiektyw możesz kupić używany, są naprawdę tanie bo są najbardziej popularne. Moim zdaniem każdy fotograf, amator czy nie, powinien mieć w swojej szklarni obiektyw stałoogniskowy o przysłonie 1.8 albo jaśniejszy i cieszyć się efektem Bokeh wraz z płytką głębią ostrości !
Dla inspiracji zobacz poniższe kadry. Zastanów się, które z nich możesz powtórzyć. To nic złego papugować, uczysz się ! Pomyśl, które będąpasowały do Twojego stylu, czemu się Tobie podobają i czy będzie możliwość zrobienia czegoś podobnego.
Spis treści
Czym fotografować koncert ?
Rozwińmy odpowiedź na to pytanie. Są podstawowe rzeczy jakie musimy mieć. W zasadzie wystarczy nam tylko telefon – coś co będziemy mogło fotografować. Nowe, flagowe modele komórek robią zdjęcia naprawdę dobrej jakości. Dodają różnorakie efekty jednym kliknięciem oraz od razu pozwalają udostępnić zdjęcia w sieci. Zwykła lustrzanka nie ma takich opcji a do tego dochodzi potrzeba obróbka (ale nie musisz). Po co więc sobie zawracać głowę dedykowanym aparatem ? OPTYKA !
Jaki obiektyw do fotografowania koncertów ?
Obiektyw do fotografowania koncertów powinien być przede wszystkim JASNY jak np 50mm f 1.8, albo 35 lub 24mm F2.8 też da radę (na apsc). Płytka głębia ostrości przy w pełni otwartej przysłonie pozwoli nam podkreślić temat zdjęcia – wokalistę, muzyka, gitarzystę i dodać do tego efekt bokeh – te rozmyte kulki światła 🙂
Efekty w telefonie nie zastąpią pięknego plastycznego zdjęcia z płytką głębią ostrości, to nie będzie to samo. Pytanie czy zdjęcie z telefonu będzie dla Ciebie wystarczająco satysfakcjonujące 🙂 Do tego szum na zdjęciu z telefonu może być bardzo duży i przy słabym oświetleniu telefon słabo wypadnie. Wszystko zależy od telefonu i światła.
Pamiętaj, że obiektyw 50mm na pełnej klatce będzie miał szerszy kąt widzenia niż na matrycy apsc. Dla Canona 50mm na matrycy APSC będzie wyglądało jak około 80mm na pełnej klatce. Może to być zbyt wąski zakres.
Jaki aparat do fotografowania koncertów będzie najlepszy ?
Jak robić zdjęcia na koncertach ? Po prostu fotografuj aparatenm, który masz. Ten, który masz masz w domu będzie najlepszy. Serio. Jeżeli nie robisz tego profesjonalnie zainwestuj najpierw w jasny obiektyw jak 50mm. Pełna klatka, zazwyczaj, będzie miała dużo większy zakres dynamiczny w porównaniu do matrycy APSC czy mikro 4/3. Aparat z pełną klatką niestety kosztuje dużo, najtańsza opcja na chwilę obecną to Sony A7 II albo Canon RP za około 4000. Podstawa to po prostu aparat i jasny obiektyw. Taki zestaw możemy dostać w sieci już od 500 pln, używany oczywiście. Dostaniemy za to lustrzankę APSC oraz do tego obiektyw. Na początek, świetna opcja.
Co sprawdzić PRZED fotografowaniem koncertu ?
Miejsce
Warto się wybrać przed koncertem i zobaczyć gdzie będziesz fotografował.
To jak robić zdjęcia na koncertach bedzie mocno dyktowało miejsce gdzie będzie koncert jest bardzo ważne. Dzięki temu będziesz wiedział jaki obiektyw albo obiektywy musisz ze sobą zabrać. W ciasnym, kameralnym małym klubie zdecydowanie pomoże Tobie obiektyw taki jak Sigma 18-35 F1.8, inne ogniskowe, jak np. 35 czy 50 mm będą za ciasne, za długie. Nie uchwycisz całości sceny, strasznie frustrujące.
Zwróć uwagę na to gdzie jest scena, gdzie będą stali ludzi, jak zbudowana i skonstruowana jest widownia. Czy będą miejsca gdzie fotografować można z góry albo z dołu. Jak wygląda oświetlenie.
Po prostu wyobraź sobie scenerię klubu, pleneru w trakcie koncertu i pomyśl gdzie będą okazję do zdjęć i jakich zdjęć. Czy to będą ogólne ‘krajobrazu’ całej sceny czy moża ciasne kadry portretowe.
Światło
Tutaj nie zawsze będzie możliwość. Mniej nadzieję, że scena będzie oświetlać widownie. Jak widzisz na zdjęciach poniżej trochę tego brakowało. Dodatkowe lampy na widownię ,publikę byłyby super, tutaj niestety wszystko jest szare i nie oświetlone. Jak robić zdjęcia na koncertach w ciemności ? Nie da się, musisz mieć jakieś światło albo czekać na realizatora 😉
Światło w tym przypadku jest bardzo ostre, nie jest to nic złego, to nie ma być portret z miękkim światłem ale pełna dynamika scena z koncertu rockowego ! Inna muzyka to oczywiście inna sceneria i otoczenia. Obróbka oczywiście będzie dopasowana do klimatu zdjęć oraz muzyki 🙂
Wyczyść obiektyw !
Do koncertów często używamy w pełni otwartej przysłony, dzięki temu pyłki, brud czy inne zanieczyszczenia na obiektyw / matrycy nie są widoczne. Warto jednak kultywować w sobie ten nawyk bo kto jak dba ten tak ma ! Zawsze dla zasady czyść obiektyw, z obu stron, do perfekcji.
Aparat
Czemu aparat opisuje na końcu ? Bo moim zdaniem jest najmniej ważny. Standardowo pełna klatka zawsze będzie najlepsze ale aparaty pokroju NIkona D850 czy Sony A7R IV kosztują kosmiczne pieniądze. Do tego super jasny obiektyw to kolejne tysiące. Efekt na dużo tańszym sprzęcie nie jest aż tak drastycznie gorszy a jest zdecydowania tańszy. Pamiętaj o naładowaniu baterii i warto mieć dodatkowo jedną w zapasie. Najlepszy aparat to wygodny aparat
Postprodukcja – retusz – obróbka
Tutaj nic się nie zmienia specjalnie. Możesz wykorzystać presety co bardzo przyśpieszy zadanie ale najpierw oczywiście obrobić ręcznie kilka zdjęć aby wiedzieć co wyjdzie najlepiej. Standardowo przy słabym zakresie dynamicznym i koncertowym oświetleniu będziemy musieli :
- Zmniejszyć prześwietlenia i biele
- Podnieść cienie
- Dodać odszumianie wygładzając kadr
- Zmniejszenie czerni aby usunąć dodatkowo szum, który na ciemnych elementach będzie widoczny
- Wyostrzanie odpowiednich krawędzi i elementów zdjęcia (suwaki z maskowaniem)
- Mój ukochany suwak – Clarity – przejrzystość !
Do tego oczywiście w Affinity Photo czy innym fotoszopie będzie mogli tworzyć dowolne efekty. Szkoda tylko, że nie można w prosty sposób zastosować tego do wszystkich zdjęć jak np. efekt flary.
Jak znaleźć światło na koncercie ?
W teorii tutaj każdy aparat da radę ponieważ scena będzie bardzo dobrze oświetlona. Więc odpowiedź na pytanie Jak robić zdjęcia na koncertach to po prostu ” fotografuj tam gdzie jest jasno”. Pamiętaj, żeby znaleźć też źródła światła dookoła całej scenerii. Fotografowanie koncertów to nie tylko fotografia sceny ale też backstage`u, grilla, baru czy sklepiku z płytami i koszulkami zespołu.
Warto wykorzystać lampy, telefony komórkowe i inne elementy jakie “świecą”. Niestety ale światła będzie mało, musisz nastawić się, że nie będzie lekko 🙂
Podsumownie
Jak widzisz to jak robić zdjęcia na koncertach zależy od Ciebie. Możesz się skupić na wielu rzeczach, publice, tłumie pod sceną, zespole, portretach ludzi pijących piwo i śmiejących siędo rozpuku. Musisz szukać miejsca i perspektyw aby kadry były jak najbardziej oryginalne. Sprzęt też ma znaczenie ale pamiętaj, że warto zacząć od obiektywu i polubieniem się z wyższym ISO. Osobiście lubię fotografię koncertów bo można uzyskać świetne zdjęcia, pełne życia, energii i akcji. Ostrość zjeżdża na dalszy plan. Ważniejsze jest CO jest na zdjęciu niż to JAK jest na zdjęciu 🙂
Powodzenia !
– Piotr
4 komentarze
hering
Autorze tekstu, przeczytaj artykuł przed publikacją i popraw błędy.
…tutaj niestety wszystko jest szare i nie oświetlone…
Jakie? Nieoświetlone!
O interpunkcji też pamiętaj.
hering
Opis swojej osoby też popraw.
Przecinek przed “a”.
…Tworzę zdjęcie produktowe…
Tylko jedno?
…fotografuje Gdańsk…
Kto fotografuje? Jeśli ty, to zgubiłeś ogonek w e.
Piotr
Dziękuję za uwagi Hering, postaram się lepiej sprawdzać tekst.
Krasnal Adamu
Wszystko w porządku, poza tym przekonaniem, że scena zawsze jest dobrze oświetlona.