Luminar 2018. Jak podmienić niebo.
Luminar 2018 – jak podmienić niebo i darmowe tła
Jako fan programu do obróbki zdjęć Luminar 2018, dzisiaj krótki wpis o tym “Jak dodać lub też zupełnie zmienić niebo na zdjęciu ?”. Do tego darmowe tła. Luminar i jego możliwość dodawania warstw jest, moim zdaniem, idealnym wyborem kiedy nie lubimy fotoszopa. Albo też uważamy, że photoshop to za dużo. W końcu jesteśmy fotografami, chcemy jak najwięcej uzyskać na zdjęciu.
Inaczej po co się przejmować cykaniem fotek, każdy mógłby wszystko zmontować wirtualnej ciemni z gotowych grafik z sieci. Tutaj, chodzi o to, żeby isc i ZROBIĆ to zdjęcie. Oczywiście wiadomo. Lightroom, Luminar 2018 i inne to pomoc a nie zastępstwo.
Damowe tła do przeróbek
Dodatkowo na dole do wykorzystania przykładowe tła do waszych przeróbek. Moje własne fotografie.
Warstwy i jak to robi Luminar 2018
Hmm.. jak to się mawia. “Może to jej urok, może to Photoshop” 😉 Nie oszukujmy się, nie ma to jak dodać nieco detali. Poniżej efekt tego co udało mi się osiągnąć w programie Luminar 2018 od MacPhun. Pracy na jakieś 10 minut. Zależy jak bardzo jest się wybrednym. Czerwone kwadraty to miejsca ,na których chcecie się skupić 😉
Oryginalne zdjęcie Trzech Koron
Zdjęcie z Dunajca, zrobione podczas spływu. Szału nie ma. Dość nudne. Niebo ładnie wyszło. Las nieco przyćmiony, to przez gorące i wilgotne powietrza.
Zdjęcie Trzech Koron oraz post produkcja w Luminarze
Tutaj zdjęcie uzyskane po post produkcji w programie Luminar 2018. Zastosowanie warst i mojego podstawowego procesu obróbki ( opisałem go TUTAJ) . Poniżej tylko opis tego jak dodać niebo, bez przynudzania.
Nieco dramatyzmu i od razu lepiej. Dynamika chmur też pomogła. MOIM zdaniem.
Process dodawania lub zmiany nieba na zdjęciu.
- Dodajemy nową warstwę ze zdjęciem. Tutaj inny przykład niż powyżej.
- Dodana druga warstwa – zdjęcie
- Pędzlem przeźroczystości (opacity 100%) malujemy niebo. Druga wartswa powinna się pokazać pod pociągnięciami pędzla.Cała warstwa jest wygaszona. Wybieramy pędzel “brush” zaczynamy malować po zdjęciu na poziomie nieba.
- Tutaj zamieniamy malowanie “Paint” na “Erase” gdzie poprawiamy linię drzew aby zdjęcie wyglądało bardziej naturalnie. Malujemy i modyfikujemy pędzel tak długo aż uzyskamy zadowalający efekt. Możemy oczywiście dodatkowo zastosować filtry i warstwy modyfikujące oryginalne zdjęcie. Będzie mogli o tym przeczytać później 😉
I co z tego …
Jak widzicie sprawa jest prosta. Miałem szczęście z posiadania takiego zdjęcia, aby móc dodać to niebo, ewentualnie troszkę je powiększyć i przeskalować. Tutaj idealnie wpasowało się nad Trzy Korony. Korzystając z tej samej zasady możemy dodawać wiele warstw, nie tylko ze zdjęciami ale też ze zwykłymi efektami i filtrami jakie zapewnia Luminar 2018.
Poniżej kilka moich zdjęć. Możecie używać do woli i bawcie się w przerabianie zdjęć. Na pewno kiedyś wam ta umiejętność może się przydać 😉
Pamiętajcie ! Chcemy uzyskać jak najbardziej naturalny efekt.