hyperfocalpro aplikacja dla fotografa
jak fotografować,  porady

Głębia ostrości i aplikacja dla fotografa

Głębia ostrości ! Jak ją policzyć oraz świetna aplikacja dla fotografa

Z tego wpisu dowiesz się, co to jest głębia ostrości i po co Tobie to wiedzieć. Głębia ostrości to długość odcinka w pewnej odległości od kamery, gdzie obraz na zdjęciu będzie wystarczająco ostry.

To “ostry” to nie znaczy, że dwa centymetry dalej będzie już rozmazany czy rozmyty (choć tak też może być, przykład na samym dole ze spinką).  Pamiętacie kiedy lupą za czasów dzieciaka wypalaliście wzorki w drewnie, drzewach, mrówkach… to ta lupa, soczewka idealnia paliła, skupiała promienie słoneczne w JEDNYM PUNKCIE. Trzeba było być dość dokładnym. Tutaj jest TO SAMO. Szkło jest w zasadzie identyczne jeżeli chodzi o możliwości skupiania światła. Zasady są te same.

To elektronika i budowa obiektywu z układem soczewek sprawia, że obraz posiada głebię ostrości. Po prostu odchylenia od ogniskowej na matrycy aparatu są na tyle małe, że obraz “wydaje się” ostry. Po prosty my nie widzimy różnicy (coś jak między 100 a 120 klatek na sekundę). Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać 😉

Ta wiedza może pomóc, gdy chcemy uzyskać ładny efekt bokeh w tle zdjęcia.

Po co nam głębia ostrości ?

Żebyś wiedział ile przestrzeni, odległości od Ciebie, fotografa robiącego zdjęcie będzie na zdjeciu wyraźne.

co to jest ogniskowa f przysłona apertura aparat 1024x523 - Głębia ostrości i aplikacja dla fotografa

Tutaj widzimy, że stojąc od modelki 3 metry, ustawiając przysłonę na f5.6, używając matrycy APSC i obiektywu 50mm nasza głębia ostrości wyniesie 72.3 cm. To znaczy, że modelka będzie idealnie ostra, to co jest przed nią (po bokach, przykładowa, jakaś rama zdjęcia) i za nią będzie rozmytę i nie odwróci uwagi od tematu zdjęcia.

Inne przykłady

Sesja

Podczas sesji obiektywem 50mm F1.8 chciałym uchwycić tylko część twarzy modelki w głębi ostrości. Przykładowo chciałbym aby tylko jej oczy , pojedyńcze oko było super ostre, wyraźne i dokładnie odzworowane. Poniższa aplikacja dla fotografów mi w tym pomoże, HyperFocalPro posiada też tabele gdzie szybciej odczytamy wynik. Jednak te kilka sekund na policzenie tego samemu nie sprawia problemów.

Koncert

Sesja koncertowa, jest ciemno, jak mam otworzyć przysłonę ? Przy odległości około 10 metrów odemnie stoi gitarzysta, 3 metry za nim jest peruksja. Chcę w głębi ostrości mieć perkusję i gitarzystę. Muszę ustawić głębie, która uchwyci ich obu. Ja bym kierował się tym co poniżej.

Środek głębi ostrości to 10.3 metry – gitarzysta. Odległość końcowa głębi ostrości, za gitarzystą to 13.424m. Damy radę, będzie trochę zapasu.

Screenshot 20180214 083707 576x1024 - Głębia ostrości i aplikacja dla fotografa

 

Jak to policzyć ? Aplikacja dla fotografa

Przecież to nie matma czy algebra, żeby to samemu liczyć. Dla chętnych do czytania Ciocia Wikipedia, tam macie wzory matematyczne, normalnie jak w szkole … Ale przecież to dwudziesty pierwszy wiek, od tego są aplikacje dla fotografa jak np. moja ulubiona HyperFocalPro. Jest to kalkulator głębi ostrości.

HyperFocalPro na Androida

Aplikacja pozwala na szybkie policzenie głębi ostrości. Dzięki temu często wiem, jak muszę ustawić przysłonę aby być pewym, że to co chcę znajdzie się w głębi ostrości. Będzie wyraźne na zdjęciu.

Wybierz aparat jaki używasz, obiektyw, przysłonę i OSZACUJ ODLEGŁOŚĆ. Albo skorzystaj z linijki.

Zobaczcie jak płytko można zejść z głębią ostrości. Dla obiektywu Tamron 90mm, przy minimalnej ogniskowej – odległości od obiektu 30cm i przysłonie F2.8 głębia ostrości to 1 mm ! No nie za dużo, mogę to potwierdzić zdjęciem poniżej.

Spinki mechanizm zegarek5 1024x683 - Głębia ostrości i aplikacja dla fotografa

Podsumowanie

Wyszło strasznie matematycznie ;/

Teraz wiesz co to głębia ostrości i poznałeś moją ulubioną aplikację dla fotografów jaką udało mi się znaleźć i z niej korzystać. Korzystam często bo wiem jak nisko mogę zejść z przysłoną, jedyny problem to kwestia odległości. Część wartości pamiętam. Dokładność szacowania odległości do tematu przyjdzie z doświadczeniem, ewentualnie zostaje linijke albo taśma do mierzenia 😉

Ciekawe są też aplikację obliczające czas złotej godziny, niebieskiej godziny , zmierzchy i etc. Sam wolę po prostu patrzeć na niebo i pogodę. O tym w kolejnym wpisie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !