jak zrobic timelapse statyw kamera
porady,  jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  YT

Timelapse ! Jak zrobić i co to jest ?

Timelapse ? Jak zrobić i co to jest ?

Timelapse czyli film stworzony z kolejno robionych zdjęć. Wyobraźcie sobie film zmontowany ze zdjęć robionych co pół sekundy i przyśpieszony do 24 klatek na sekundę lub innej prędkości. W zasadzie jest tym samym co animacja poklatkowa jak np. film Koralina.

Do zmontowania poniższego przykładu wykorzystałem DaVinci Resolve 15. Darmowy program do obróbki wideo, bardzo namiętnie używany przez światowej sławy twórców do kolorowania obrazów. O tym później.

Po co mi timelapse ?

Ponieważ fajnie to wygląda. Serio. Szczególnie nagrywanie wakacji nadaje się do tego idealnie. Nie jest to po prostu “filmik”. Nagramy coś na pamiątkę, można nagrać biwak, wieczór przy grillu a do tego podłożyć kawałek muzyki jak np. Benny Hill i mieć pamiątkę.

Zdecydowanie timelapse zajmie mniej miejsca na karcie pamięci i nie “zje” nam zbyt szybko baterii. Do tego obróbka powinna być nieco prostsza. Osobiście traktuję to jako kreatywną zabawę, której pierwsze efekty możecie krytykować poniżej 😉

jak zrobic timelapse statyw kamera 1 1024x768 - Timelapse ! Jak zrobić i co to jest ?

Nagraj timelapse telefonem …

Standardowo, spacer, wschód słońca, widok z okna… no w ostateczności rondo przy słabej pogodzie 😉 Całe szczęście są chociaż chmury. Wystarczy statyw albo położyć kamerkę, aparat, telefon na ławce. Jest 99.99% szansy, że Twój telefon ma tryb nagrywania timelapse -ów.

Do tego możemy łatwo wycinać GIFy albo krótkie sekwencje ukazujące konkretną scenę albo to co nasi znajoma właśnie robią po sławnych słowach “potrzymaj mi piwo”. Jeżeli brakuje wam kreatywnych pomysłów na wykorzystanie telefonu / aparatu. Polecam spróbować.

… albo aparatem

Timelapse trwa 10 sekund i “kosztował” migawkę 240 zdjęć. Jedno zdjęcie co 2 sekundy czyli 480 sekund (około) co daje jakieś 8 minut siedzenia przy statywie z książką. Yay ! Mój aparat nie ma takiej funkcji originalnie ale po zainstalowaniu oprogramowania “Magic Lantern” funkcja interwalometru jest dostępna w menu 🙂

Tutaj efekt ! Przykładowy timelapse z plików RAW edytowanych w Lightroom oraz Luminar 2018

Poniżej zdjęcia i timelapse wykonany przy pomocy Xiaomi 4k+, statywu Manfrotto PIXI EVO, obróbka w Luminar 2018 i złożone w DaVinci Resolve 15.

Moja inspiracja

Tutah jest moja inspiracja. Dani  – właściciel kanału na YT nagrał to zwykłym gimbalem i kamerką Xiaomi YI 4K. Sama kamerka, w porównaniu do gopro 5 / gopro 6 jest bardzo tania i w zestawie kamera + gimball + karta pamięci wychodzi około 2000 złotych.  Czy efekty są tego warte ? Według mnie ZDECYDOWANIE tak, mam zamiar robić tak samo dobre timelape -y 😉 Yey !

Niestety gimball jest tu dość kluczowy. Tłumaczę sobie zakup jako inwestycję w rozwój fotografii i wideograficznych umiejętności 😉 Do tego zostaje koloryzacja i przeróbka zdjęć. Fakt, robimy to raczej hurtowo ale nadal trzeba. Polecam oprogramowanie DaVinci Resolve, jest wersja darmowa i płatna – 300 zielonych baksów.

Ewentualnie zestawem do stabilizacji może być jakikolwiek stabilizator albo też glide cam / steady cam i nasz aparat.

Zestaw kamera + gimball możecie zobaczyć TUTAJ.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !