Fotografia przyrodnicza Lasy Oliwskie Wiosna 2019-24
porady,  jak fotografować,  wyzwanie,  zdjęcia

Fotografia w lesie oraz makrofotografia natury

Fotografia w lesie, w tym makrofotografia, to czysta przyjemność z robienia zdjęć. Obcowanie z naturą, świeże powietrze, ruch, a do tego aparat w dłoni. Tematów do fotografowania w lesie jest bardzo dużo. Poniżej moje ostatnie zdjęcia, robione wczesną wiosną – 30 Marca 2019 r. w Lasach Oliwskich.

Ewidentnie jeszcze się wszystko nie obudziło do życia ale teraz mam porównanie i wiem jak wygląda stan i kiedy wybrać się na wycieczkę kolejnym razem. Może znowu spotkam zające.

Gdzie robić zdjęcia w lesie

Wszędzie gdzie są drzewa, las i przyroda. Na pewno gdzieś w okolicy mamy park. Ewentualnie trzeba będzie wyjechać kawałek za miasto i zwiedzić okolicę. Może spotkamy wiewiórki 😉 Do fotografowania w lesie nadają się drzewa, krzewy, rzeki, strumienie, kamienie. szyszki , mech i w zasadzie wszystko co wpadnie nam w oko. Potem zostanie kwestia, aby uzyskać odpowiednią kompozycję.

Fotografia przyrodnicza Lasy Oliwskie Wiosna 2019 24 1024x502 - Fotografia w lesie oraz makrofotografia natury

Pomysły na zdjęcia w lesie

Co fotografować w lesie ? W zasadzie wszystko. Możemy również wykorzystać dowolne znane nam techniki :

  1. Drzewa
  2. Krajobrazy – panoramy
  3. Kwiaty i rośliny – makro obiektyw, różna perspektywa, szeroki kąt również
  4. Zwierzęta – o ile jakieś znajdziemy
  5. Owady – makro obiektyw
  6. Strumyki – długi czas naświetlania
  7. Wodospady / spiętrzenia na kamieniach – długi / krótki czas naświetlania dla efektu rozmycia
  8. Makrofotografia – kora, mech, w zasadzie wszystko co nam przyjdzie do głowy
Fotografia przyrodnicza makrofotografia tamron 90 Fioletowy Kwiat leśny HDR 1024x1024 - Fotografia w lesie oraz makrofotografia natury

Biorąc pod uwagę spokój, ilość czasu i to, że temat zdjęcia nam nie ucieka, możemy podejść do fotografowania na spokojnie. Z namaszczeniem wybierzmy temat, perspektywę i warto poświecić całą uwagę na kadrowaniu kompozycji oraz tego co zawierać będzie fotografia.

Dodatkowo pomysły i zdjęcia z serwisu Flick : zdjęcia w lesie.

Fotografia przyrodnicza Lasy Oliwskie Wiosna 2019 Brzoza 683x1024 - Fotografia w lesie oraz makrofotografia natury

Fotografia w lesie – sprzęt

Na spacer po lesie zabrałem :

Aparaty fotograficzne - zobacz ceny

Statyw – obowiązkowo, bez niego nie dałbym rady uzyskać poprawnej ekspozycji. Stabilizacja w obiektywach nie pomogłaby niestety na tyle ile bym chciał.

Zwykły zoom Canon 18-55 IS STM – coś co pozwoli na łatwiejszy wybór kadru a przede wszystkim szeroki kąt. Większość obiektywów ma opisane zdolności i możliwości makro obudowie.

Obiektyw Tamron 90 macro. – tutaj po prostu każdy obiektyw z opcją makro albo wystarczająco bliską możliwością łapania ostrości będzie idealnym wyborem. Najważniejsze to abyśmy zbliżyli się jak najbliżej naszego tematu, który fotografujemy.

Do tego woda, proteinowa przekąska, czapka, szalik, ciuchy jakie mogą ubrudzić czyli treki, spodnia Mki i stara kurtka turystyczna. Wszystko pięknie weszło w plecak.

Zdjęcia w lasie – galeria

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !