jak robić zdjęcia w nocy nocą park oliwski bokehphotos bokeh
porady,  jak fotografować

Jak robić zdjęcia w nocy ?

Jak robić zdjęcia w nocy ?

Odpowiedź na pytanie “Jak robić zdjęcia w nocy?”, w teorii, jest proste. Jedno z najpopularniejszych pytań. Krótka odpowiedź to: “ustaw aparat na tryb automatyczny“. Aparat zrobi co może. Jeżeli to za mało, aparat nie da rady, zwiększy czas naświetlania – zdjęcie jest poruszone, rozmyte, nie ostre. Trzeba użyć statywu albo opanować do perfekcji bezruch i robić zdjęcia na bezdechu. Tak jak strzelają amerykańscy snajperzy.


Jeżeli fotografujemy ludzi to na 99.9% zdjęcie wyjdzie nie ostre bo oni będą się ruszać. Przyjmij, że zdjęcie robione “z ręki” wymaga minimum 1/125s aby mieć spore szanse na to , że będzie wyraźne (nie mówię tutaj o super ostrości jak z filmów).


Dodatkowo opis sesji i porady jak robić zdjęcia w nocy znajdziesz tutaj  : Tamron 90mm, sesja z Elżbietą – nocny portret.

Główny problem tego jak robić zdjęcia w nocy to…

… brak światła ! W ciemną noc w lesie nie zrobimy żadnego zdjęcia, musimy mieć chociaż trochę światła, choćby z lampy obok. Duże ISO sprawi, że zdjęcie będzie zaszumione i nie do końca wyraźne ;( Ewentualnie będziemy musieli dłużej trzymać nieporuszony apart w ręcę, czasem się nie da…

Żródła światła w nocy

Kolejna odpowiedź na pytanie jak robić zdjęcia w nocy to : “znajdując naturalne źródła światła”. Nie musimy płacić za dodatkowy sprzęt a zdjęcie będzie wyglądało dużo bardziej naturalnie. Mniej problemu w post produkcji, statyw polecam mimo wszystko.

Autofokus ustawiony na pomiar punktowy nie zwiększy nam światła ale podpowie kiedy temat zdjęcia jest dobrze naświetlony, nawet jeżeli dookoła jest ciemno lub zbyt jasno, ułatwia to robienie zdjęć.

3109780579 a5981e5e01 shopping gallery - Jak robić zdjęcia w nocy ?
Photo by New York Public Library

OliwaIluminacja I 5 1024x683 - Jak robić zdjęcia w nocy ?

Lista miejsc gdzie szukać światła w nocy

Poniżej główny i najważniejszy punkt tego wpisu.

  • Ekspozycje sklepowe – wielkie szyby z miękkim światłem, prawie jak zestaw studiowy – softbox + lampy za kilka tysięcy złotych a nas to nic nie kosztuje. Poszukajcie na dole przy galeriach handlowych.
  • Lampy miejskie – na deptakach, alejkach, parkach.
  • Dworce i perony – dworce PKP są szczególnie dobrze oświetlone.
  • Miejskie tunele, przejścia podziemne – trzeba tylko dobrać głębie ostrości albo tło do kompozycji i modela.
  • Lampa w parku nad ławką – to się nie może nie udać. Chyba, że zje nas ISO :(, mój Canon 1200D nie domaga, Portret będzie po prostu ciemny ale zawsze coś, można płynąć z takim stylem, ISO 3200 to już za dużo, max ISO 1600 ale to widać. Wszystko zależy od ilości światła. ISO 1600 z jakimkolwiek światłem będzie wyglądać lepiej niż ISO 1600 w kompletnej ciemności.  Potem tylko wyostrzanie i suwak luminance na około 75.
  • Przejeżdżające samochody ! – jeżeli robicie zdjęcie czemuś lub komuś i obok znajduje się ulica to poczekajcie na przejeżdżający samochód, ruszenie ze świateł. Zawsze to kilka lumenów światła więcej.
  • Ozdoby świąteczne i lampeczki – przykład sesji : ELA i ANIA

Ela BokehPhotosPL43 683x1024 - Jak robić zdjęcia w nocy ?

Dalej problem jest technologiczny. Nasz aparat po prostu nie ogarnia kiedy jest ciemno. To znaczy, że matryca, sensor na który pada światło i odczytywane są z niego informację, nie potrafi wyciągnąć z tego informacji. Tak jak nasze oczy w ciemną noc. Nowoczesne aparaty, czy to cyfrówki czy to lustrzanki radzą sobie i tak całkiem nieźle.

Kwestia naszych upodobań i wymagań, czy nas to ich “radzenie sobie” satysfakcjonuje.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie jak robić zdjęcia w nocy, mam nadzieję, powinna teraz być dla Ciebie oczywista. Światło, światło i światło. A potem więcej światła. Spróbuj spacerować ulicą i szukać miejsc, które są dobrze oświetlone, jako proste ćwiczenie fotograficzne.  Noś ze sobą latarkę 😉 Na sesji będzie Tobie dużo łatwiej zlokalizować takie miejsca i wykorzystać ich potencjał.

Poniżej coś dla tych co uważają, że sprzęt rozwiąże ich problemy.

e831b3072dfd053ecd0b470de7444e90fe76e7d410b0134492f6c0 1280 money - Jak robić zdjęcia w nocy ?

Sprzęt liczy się tylko dla profesjonalistów

Jako amatorzy, początkujący, najpierw nauczmy się pracować ze światłem a dopiero POTEM myślmy o lepszym sprzęcie, obiektywie i innych cudach. Bądźmy świadomy wyboru i tego, że więcej już nie da rady zrobić z tego co mamy.

Odpowiedzią na pytanie jak robić zdjęcia w nocy NIE JEST kupowanie sprzętu. Znaczy, trochę jest ale to dopiero wtedy kiedy absulutnie wiemy, że to wina sprzętu. Pamiętajcie, że zawsze możecie go najpierw wypożyczyć i sprawdzić samemu !

Tak, sprzęt może pomóc. Niestety. Jeżeli chcemy pstrykać zdjęcia chodząc po nocy a potem mieć możliwości posprodukcji to nastawmy się na koszta.Sam aparat to nie wszystko, pomóc może obiektyw. Canon 50mm na pewno pomoże. Jasny obiektyw to podstawa.

Albo stary, jasny obiektyw M42 taki jak HELIOS  z adapterem M42 -> EF. Cenowo, adapter + obiektyw wyjdzie wam podobnie co nowy, nie śmigany Canon 50mm 1.8 STM.

Czemu aparaty są takie drogie

To po to żeby was odstraszyć, jak ju będziecie przekonani to i tak je kupicie 😉 A jak nie , to znaczy, że nie musicie i jednak możecie wycisnąć coś z waszego aktualnego sprzętu.

Bo są dobre, mają tysiące funkcji i sami byście ich sobie nie zbudowali. A do tego naprawdę pomagają. Koszta samych aparatów mogą być duże, bardzo duże. Przykładowo :

Canon 5D mark III – trzecia generacje najlepszej ? lustrzanki Canona, generacja czwarta jest nieco za droga.

Sony A7R II – przykładowe zdjęcia poniżej od znanego Francuskiego Fotografa Serge Ramelli.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !