radiowy wyzwalacz migawki yongnuo RF-605C
jak fotografować,  porady,  recenzja

Radiowy wyzwalacz migawki Yongnuo RF-605C

Radiowy wyzwalacz migawki Yongnuo RF-605C – recenzja

Jeden z najlepszych zakupów ostatnimi czasy. Chciałbyś samemu sobie zrobić sesję ? Autoportret ? Albo po prostu malować światłem… jedyna opcja to zdalny / radiowy wyzwalacz migawki i lamp. Ten opisany poniżej działa, dokładnie tak jak sobie wyobrażałem.

Robienie zdjęć z wężykiem też jest ok ale radiowy wyzwalacz migawki to po prostu coś co zapewnia, moim zdaniem, najważniejsze dwie rzeczy : Wygodę i elastyczność.

Jeżeli nie chcę sięTobie czytać to odpowiedzią, której szukasz jest TAK ! Warto kupić ! Poniżej wyjaśniam dlaczego i co mi osobiście się podoba najbardziej.

P 20180212 143355 768x1024 - Radiowy wyzwalacz migawki Yongnuo RF-605C

Ogólnie o wyzwalaczach

Za zadanie mamy przesłać sygnał radiowy / świetlny (jak pilot do telewizora) od jednego wyzwalacza do drugiego. Im tańszy tym mniej opcji, niektóre pozwalają sterować mocą lamp (zdalnie). Wyzwalacze zazwyczaj są montowane na gorącej stopce w aparacie, taki wyzwalacz zajmie nam miejsce wbudowanej lampy. Nie które posiadają gorącą stopkę (tak jak te poniżej).

Przykładowo :

Pierwszy wyzwalacz radiowy w dłoni -> drugi  radiowy odbiornik wyzwalę migawkę w aparacie -> również wyzwala lampę (lampa posiada wbudowany odbiornik) Model YN560 IV generacji.

Wyzwalacz na aparacie jest zazwyczaj podpięty do wejścia na wężyk spustowy. Zapewniona jest obsługa wielu kanałów. Ustawienia jako nadajnik / odbiornik.  Generalnie prosta rzecz. Zasięg też jest duży.

Radiowy wyzwalacz migawki – konfiguracja

Zestaw zdalnego wyzwalania Yongnuo wybrałem ze względu na lampę Yongnuo 650-IV. Lepiej kupić sprzęt tego samego producenta, większa pewność, że będzie działać. Lampa posiada wbudowany radiowy odbiornik do zdalnego wyzwalania. Kupując zestaw dwóch nadajniko – odbiorników zapewniło mi to idealny zestaw do samodzielnego zestawu oświetleniowego z pojedyńczym źródłem światła. Kable do podłączenia migawki aparatu są w zestawie.

P 20180212 143418 HDR 768x1024 - Radiowy wyzwalacz migawki Yongnuo RF-605C
Oba wyzwalacze ustawione na ten sam kanał numer A1. Lampa jako odbiornik RX, kanał A1. Wyzwalamy zestaw wraz z autofokusem (do połowy wciśnięty przycisk) przez wybrany wyzwalacz. Podświetlane wyświetlacze pomagają przy nocnych zdjęciach.

Autoportret – wszystko co potrzeba

Selfie lustrznką ? No bez jaj… tutaj to się nazywa “Autoportret”, brzmi profesjonalnie 🙂 . Dzięki takiemu zestawowi masz idealne warunki, aby samemu w domowym zaciszu zrobic sobię sesję, posprodukcję i grać kompozycją. Nie potrzebujemy nikogo do pomocy To Ty będziesz modelem / modelką !

Ale niestety, jak chcesz malować, musisz mieć farbki i pędzle. MINIMUM to :

Minusem jest konieczność posiadania sprzętu, jak wszędzie. Dobrze mieć też jakiś stawyw, może parasolkę, blendę. Kasa zawsze pomaga. Nic z tym nie zrobimy, czasem trzeba zapłacić, szczególnie za wygodę, według mnie warto bo dzięki temu niezależnie mogę samemu robić to do czego wcześniej potrzebowałbym pomocy.

Zawsze możecie ustawić aparat na 5cio sekundowy interwał i wtedy robić zdjęcie, wychodzi na to samo. Dobrze jest mieć podgląd zdjęcia podczas wykonywania np. na laptopie. Tutaj się oczywiście przyda oprogramowanie od Canona, EOS Utilities 2. Jeżeli posiadacie odwracalny ekranik, na którym możecie sprawdzić kompozycję to też super.  Ewentualnie ustawcie większą przysłonę, tak aby na pewno trafić i być w głębi ostrości 😉

PODSUMOWANIE

Warto ! Powyżej linki do Ceneo. Zestaw wyzwalaczy bardzo pomaga przy małych przestrzeniach kiedy nie zawsze jest wygodne nachylanie się nad aparatem, albo często musimy zmieniać kompozycję zdjęcia. Przykładowo, manipulacja na stole przedmiotami reklamowymi, nie musimy się wiecznie ustawiać za aparatem żeby zrobić zdjęcie. Oszczędność czasu.

Tutaj link gdzie możecie to kupić najtaniej.

P 20180212 143532 1024x768 - Radiowy wyzwalacz migawki Yongnuo RF-605C
Każdy z nadajniko-odbiorników jest zasilany dwoma bateriami AAA. Tutaj mamy możliwość zamontowania korzystając ze stopki oraz dodatkowo doposażenia o lampę nad nadajnikiem. Przy drugim nadajniku widać kabel spustowy podłączony do aparatu.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !