najlepsze kursy fotograficzne kanały youtube
porady,  recenzja,  YT

Najlepsze kursy fotograficzne ?

Najlepsze kursy fotograficzne

W tym wpisie znajdziesz najlepsze kursy fotograficzne. W zasadzie są to kanały na Youtube, te są najciekawsze, moim zdaniem. Większość znanych, dużych kanałów ale jest kilka mniejszych. Warto rzucić okiem kiedy poszukujemy inspiracji, wiedzy albo po prostu chcemy nauczyć się czegoś nowego.

e832b90d2cf6063ecd0b470de7444e90fe76e7d71ab3144091f4c1 1280 learning 300x198 - Najlepsze kursy fotograficzne ?

Zazwyczaj jest prościej kiedy ktoś nam coś tłumaczy, fakt, mentor lub nauczyciel mogą pomóc. Nawet bardzo. Trzeba jednak większość i tak robić samemu, jakoś trzeba sobie radzić. Całe szczęście w internecie jest bardzo dużo profesjonalnych materiałów traktujących o fotografii. Jest się z czego uczyć, o ile nie jesteśmy leniwi. Na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Tutaj lista stricte anglojęzyczna. Czemu ? Po prostu to co znalazłem mi odpowiadało i było zrobione bardzo profesjonalnie i przyjemnie się z tego czerpie wiedzę. słucha.

Jak szukać materiałów do nauki

Najlepsze kursy fotograficzne lub filmy z których sam się uczyłem, są krótkie. Polecam szukać filmów o długości w okolicach 5 minut. Im dłuższy film tym więcej leją wody, prawie jak na kolokwium ;). Takie moje małe spostrzeżenie. Krótki film na pewno będzie dużo bardziej naszpikowany merytoryką i tym co nas interesuje. Tutaj odsyłam na sam dół – “Bonus”. To o czym mówię realizuje Adorama w serii “OnSet”.

najlepsze kursy fotograficzne kanaly youtube 1024x946 - Najlepsze kursy fotograficzne ?

Najlepsze kursy fotograficzne na Youtube :

Adorama

Szczególnie seria OnSet. Każdy epizod to sesja z dokładnym ukazaniem studia. Prowadzi Daniel Norton (Nowy York), filmy naszpikowane merytoryką i przykładami. Mój numer jeden, moja ulubiona seria.
Zawsze oglądam kiedy mam zamiar zacząć marudzić, że się nie da.
Do tego seria “Take and make great photography” – Gavin Hoey. Bardzo dokładnie opisuje proces myślowy za zdjęciem i jak to uzyskać.

Mike Brownie

U niego na kanale zaczynałem się uczyć teorii i czerpać inspirację. Sentyment. Mike zajął się fotografią dopiero na emeryturze… można ? Można … W trakcie rozwoju kanału widać jak chudnie 😉

Jeff Rojas (Nowy York)

Fotograf z NY, bardzo krótkie i treściwe filmy. Mało photoshopa, co liczę na plus. Minimalistyczne podejście. Tutaj zainspirował mnie do kupienia tamrona 90mm makro 😉 Skoro on może, i to na starszym aparacie niż mój, też APSC… to ja też mogę ! No ewentualnie potrzebuje jeszcze tylko statywu na lampę i lampy… i studia …. 😉 Używał / używa Canon 7D Mk II

The art of photography – Ted Forbes

Lubi opowiadać o fotografi, sporo teorii, tutoriali i poradników nieco mniej, ciekawe mieli swego czasu “prace domowe” i inspirację na zdjęcia.

eb31b20c2bf4003ecd0b470de7444e90fe76e7d71ab3144096f6c9 1280 youtube 300x300 - Najlepsze kursy fotograficzne ?

Inne kursy fotograficzne i kanały o jakich warto wspomnieć, ale nie są moimi ulubionymi :

 • Tony & Chelsea Northrup
  Duży kanał, ostatnio bardzo urósł w subskrypcjach, mają kursy do kupienia, jak większość. Dużo testów sprzętu. Nie byłby to mój pierwszy wybór.
 • Froknowsphoto – Jared Polin
  Epickie afro. Nieco irytuje mnie, nie wiem czemu… mam wrażenie jaky kozaczył za bardzo. Można zobaczyć krytykę zdjęć innych fotografów albo pochwałę za ciekawe zdjęcie tanim aparatem.
 • Phlearn – Aaron Nace
  Bardzo dużo poradników i kursów do photoshopa, ja nie używam więc mi się przydaje nieco mniej. Inspiracji bardzo dużo.
 • Photigy – Alex Koloskov
  W takim studiu co tam mają to faktycznie jest łatwiej ale są też przykłady jak niskim kosztem i nakładem można uzyskać zamierzone efekty. Np. fotografia produktowa. Najważniejsze tło.

Podsumowanie

Czy to wszystkie najlepsze kursy fotograficzne. Nie. Zapewne Tobie może podobać się co innego. Youtube sam podpowie Tobie kolejne filmiki do obejrzenia.

Dużo tego wyszło, całe szczęście, że już oglądam mniej a więcej zdjęć robię. Samo oglądanie was nie nauczy robić zdjęć. W plenerze czy to studiu. W praktyce zawsze to będzie nie do końca tak jak “na filmach”. Do tego
trzeba po prostu wiedzy i doświadczenia. Wiadomo, pełna klatka i zestaw obiektywów we własnym studio pomaga ale my tutaj staramy się jak najniższym kosztem.

Miłego przyswajania wiedzy i powodzenia w nauce 😉

Bonus

dla tych co mówią, że w nocy się nie da, był o tym post… :

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !