Adapter do obiektywu m42
porady,  recenzja

Adapter do obiektywu m42 – jaki wybrać ?

Adapter do obiektywu to świetna inwestycja. Jaki adapter do retro obiektywu wybrać ? Najlepszy adapter jest metalowy i posiada potwierdzenie ostrości. Adaptery do obiektywu to świetna opcja do zabawy ze starymi szkłami. Nie musimy kupować starego aparatu na kliszę i wywoływać zdjęć z filmu. Adapter pozwoli połączyć cyfrowy aparat ze retro obiektywem dzięki czemu zyskamy zupełnie nową jakość zdjęć. Adapter bez problemów potwierdza ostrość. Jest sygnał “bip” oraz miga dioda. Adaptery są bardzo różne i jest ich cała gama.

Krótko o adapterach

W tym wpisie opiszę adaptery M42 do Canona oraz adapter Exacta. Solidnie wykonany, relatywnie tani i pozwala nam montować wszystkie stare obiektywy gdzie możemy znaleźć takie perełki jak Carl Zeiss Jena Tessar 50mm f2.8, Helios i wiele wiele innych. Pamiętajmy tylko, że konkretny adapter jest do konkretnego gwintu.

Adapter M42 EOS prime tool 1024x819 - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Jakie są rodzje gwintów ?

Zawsze sprawdź czy obiektyw jaki kupujesz będzie pasował do obiektywu. Sprawdź 3 razy a potem jeszcze 4ty 🙂 Tutaj jest cała lista wszystkich możliwych gwintów. Naliczyłem ich 120. Część z nich może być kompatybilna jak np. Canon EF i EF-S. Do gwintu EF-S zamontujemy bez problemu obiektywy pełno klatkowe z mocowaniem EF.

Jakie jest najbardziej popularne mocowanie ?

M42 to najbardziej popularne mocowanie w łatwo dostępnych starych obiektywach. Adapter do obiektywu M42 będzie dlatego bardzo tanim zakupem. Pełna tabelka jest poniżej. Możemy znaleźć bardzo wiele, przede wszystkich, rosyjskiego szkła. Do tego jest np. Carl Zeiss Jena Tessar niemieckiej produkcji czy japoński Fujinon. Szukajcie a znajdziecie. Odwiedzając Jarmark Dominikański w Gdańsku albo pchli targ na wakacjach na pewno znajdziecie jakieś stare aparaty albo obiektywy.

P 20171107 2012571 768x1024 - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Kupując adapter M42 będziesz mieć opcję wypróbowania wielu różnych szkieł. Szkła innych popularnych mocowań gdzie często możemy dostać aparaty na jarmarkach to np. Praktika / Exacta / Altix / Belmira i etc. Adapterów do konkretnych mocowań musisz niestety poszukać. w

Jaki stary obiektyw kupić ?

Przykładowe obiektywy z mocowaniem M42 jakie możemy znaleźć znajdziecie w linku. Poniżej jest cała lista obejmująca chyba wszystkie możliwe bagnety. Jak widzisz najwięcej obiektywów jest do dyspozycji z mocowaniem Canona. Pamiętaj, że nie obiektywy mikro 4/3 nie będą pasować do matryc APSC oraz pełnej klatki bo będą za małe.

Nazwa mocowaniaIlość dostępnych obiektywów
Canon1790
Nikon1365
M421159
Pentax K1155
Micro 4/3962
Ilość obiektywów dostępna w zależności od typu bagnetu.
Mocowanie obiektywow i ilosc dostepnym szkiel - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Adaptery – budowa

Jak widzisz wszystko jest metalowe i bardzo solidne wykonane. Wszystko sztywno siedzi w adapterze a ten z kolei w aparacie. Spasowanie elementów jest precyzyjne. Adaptery mogą być plastikowe o najprostszej konstrukcji. Metalowe. metalowe z układem odpowiadającym za potwierdzenie ostrości albo szerokiej budowy tak jak przedstawiony na zdjęciu filtr Viltrox.

photo 1575477178014 d4c9d886b9a7?ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&ixlib=rb 1.2 - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Czy adaptery posiadają potwierdzenie autofokusa ?

Tak, adapter ten posiada potwierdzenie systemu autofokusa. Wbudowane w adapter miedziane złącza pozwalają przenieść sygnał do aparatu a ten go z kolei jest w stanie zinterpretować. Podczas ustawiania ostrości kręcąc pierścieniem ostrości usłyszymy sygnał potwierdzenia ostrości w środkowym punkcie. W Canonie dodatkowo zapali się na czerwono środkowy elementy w wizjerze. Zasada jest ta sama jak przy adapterze M42, który również opisywałem. Jest to ta sama produkcja i wykonanie. Pancerne i konkretne a do tego działa.

Czy adapter do obiektywu posiada elektronikę ?

Lepsze adaptery oczywiście tak, posiadają elektronikę. Jest potrzebne minimum czyli złącza przesyłające sygnał. W razie problemów trzeba je tylko przeczyścić. Widzicie ją poniżej, to te miedziane kwadraty – styki.

Exacta adapter 1024x819 - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Są też najtańsze wersje gdzie po prostu przykręcamy obiektyw do specjalnego gwintu – przejściówki. Nic więcej. Dodatkowo nie są one metalowe ale plastikowe. To jest najtańsza opcja jaką możemy dostać.

Adaptery m42 EOS do obiektywu Helios 1024x683 - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Jak zaprogramować dandelion / adapter do obiektywu ?

Do kupionego adaptera otrzymasz instrukcję także bez strachu. Wszystko będzie tam napisane. Programowanie adaptera pozwala na ustawienie zakresów przysłony oraz ogniskowych dla naszego manualnego obiektywu. Dzięki temu podczas korzystania ze starego obiektywu nie będziemy mogli ustawić złych wartości w aparacie (poza zakresem możliwości obiektywu). Przykładowo możemy dla obiektywy F3.5 ustawić przysłonę F1.4 i światłomierz może inaczej odczytać ekspozycję, programowanie dandeliona – adaptera uniemożliwia ustawienie złych wartości.

Adapter do obiektywu exacta metalowy 1024x819 - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Czy adapter działa z live view ?

Podgląd na ekranie aparatu działa ale po naciśnięciu spustu migawki zobaczymy błąd i niestety trzeba będzie robić zdjęcie jeszcze raz. Należy wyłączyć podgląd zdjęcia i po prostu pstryknać zdjęcie patrząc przez wizjer albo skorzystać ze statywu. Można robić to ręcznie ale nie będzie to idealny efekt ponieważ po wykadrowaniu, na czas robienia zdjęcia musimy wyłączyć podgląd. Obrotowy ekran niestety nie będzie przez nas w pełni wykorzystany.

Adapter Exacta / Exa

Adapter do obiektywu Exacta (nazwa aparatu) działa na tej samej zasadzie co M42, główna różnica jak widzisz to w zasadzie ta sama konstrukcja przystosowana do konkretnego bagnetu.

Adapter do obiektywu exacta canon instrukccja obslugi 1024x683 - Adapter do obiektywu m42 - jaki wybrać ?

Adaptery typu Speed booster

Adapter do obiektywu typu “speed booster” ma za zadanie “przyśpieszyć” obiektyw. Dzięki nim możemy uzyskać płytszą głębię ostrości. Używając adapter typu speed booster obiektyw 50mm, który na matrycy APSC będzie miał około 75mm ogniskowej będziemy mogli “cofnąć” do oryginalnych kątów widzenia tak jakby był na pełnej klatce.

Przykładowo adaptery są zaprojektowany specjalnie do mocowania micro 4/3 albo dla kamer black magic. Zamontowany pomiędzy kamerą Blackmagic Pocket Cinema Camera (BMPCC) a obiektywem Nikon pozwala uzyskać wartość przysłony f/0.74. Zmniejsza to zoom – crop kamery BMPCC z 3.02x do 1.75x. Zyskujemy na szybkości oraz jasności.

Problemem jest duża cena takiego adaptera. Musisz się zastanowić czy się To opłaca, czasem może pomóc przede wszystkim przy ciasnych kadrach. Z drugiej strony taniej będzie kupić obiektyw jak np. 24mm F2.8 ale to będzie nieco ciemniejsze szkło niż 50mm F1.8. Tutaj nie pomogę bo Ty musisz wiedzieć co i dlaczego potrzebujesz.

Koszta

Średnie ceny za adaptery i linki :

AdapterCechy szczególneCenaLink
M42 – CanonCzarny, duraluminium, tani, bez potwierdzenia ostrości10 plnAdapter M42 Canon EOS plastik
M42 – CanonCzarny, metalowy (duraluminium), potwierdzenie ostrości40 plnAdapter M42 Canon EOS metalowy czarny
M42 – CanonSrebrny, chromowany mosiądz, potwierdzenie ostrości, programowanie obiektywu, brak blokady109 plnAdapter M42 EOS Srebro program metal
Speedboster Canon EF-EF-MPrzyśpiesza obiektyw, kąt widzenia, drogi, metal, ostrość<1000 plnSpeed booster Canon EF-EFM
Przykładowe adaptery i ceny

Podsumowanie

Adapter do obiektywu oraz stare szkło to może być zestaw jaki doda nam frajdy z fotografii. Testowanie szkieł, szukanie okazji na tanie szkło może być fajne. Dodatkowo każdy z tych obiektywów produkuje inny obrazek i posiada swój własny styl. Śmiało możemy też szukać szkieł o dłuższej ogniskowej jak np. Jupitery albo Tessar czy Helios 85mm, które mają ogniskowe w okolicach 100 mm.

Cena podstawowych wersji jest bardzo niska. Za 40 PLN możemy śmiało zainwestować w adapter. Obiektywy to już inna bajka. Tutaj trzeba będzie się wykazać cierpliwością i faktycznie poszukać. Warto liczyć się z tym, że trzeba będzie przeczyścić taki obiektyw chociaż jest do kupienia wiele w bardzo dobrym stanie. Nie będziesz żałować.

Daj znać czy używasz podobnych szkieł. Galeria z kilku jest w trakcie składania 😉

2 komentarze

  • hering

    Autorze, przeczytałeś choć raz te wypociny?
    Co to za papka. Zmiana ogniskowej z 50 na 75, bo mniejsza matryca? Co za bzdury. Zwiększenie szybkości i jasności? Kolejne banialuki. Do tego byki językowe.

  • Piotr

    Witam

    Przesyłam zdjecia obiektywów i prosze o porade jakie mam kupić najlepiej link do aukcji. Chce mocowanie M 42 ale obiektywy mam wiekowe. Jeden obiektyw z dwóch ma gwint 29,5 mm. Mógłbym przesłac zdjęcia obiektywów ale tu nie ma możliwośći. Dziękuje za pomoc. Piotr

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !