Jak zrobić w fotografii
porady

Jak zrobić w fotografii czyli pytania i odpowiedzi

Jak zrobić w fotografii czyli F.A.Q.

Zbiór popularnych pytań w stylu jak zrobić w fotografii “coś” Możliwie najkrótsze i najprostrze odpowiedzi. Ta lista to tylko luźne przemyślenia na szybko, czasem zabawne, czasem poważne, czasem mniej. Konkretne pytania możecie zadawać w komentarzach, postaram się odpowiedzieć na wszystkie.

Najważniejsza jest praktyka !

A oto pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania fotograficzne.

 1. Fotografia od czego zacząć ? Zacznij robić zdjęcia i baw się ustawieniami. Następnie przyjdzie na czas przeczytania instrukcji aparatu jaki masz. Czy to w telefonie, czy to instrukcja w sieci w PDFie.
 2. Jak zacząć fotografować ? Po prostu weź aparat i idź na spacer robić zdjęcia. Pierwsze będą tragiczne ale nawet Ansel Adams zaczynał od zera.
 3. Najlepszy obiektyw portretowy bokeh ? Cokolwiek co otwiera się szeroko. Idealnie by było mieć coś co ma F1.4 – F.2.0, jeżeli nie masz użyj tego co masz pod ręką. Pamiętaj, żeby tło ze światełkami było daleko za modelem a Ty bądź naj najbliżej tematu zdjęcia (osoby).
 4. Jak zrobić zdjęcie w nocy ? Użyj trybu automatycznego, znajdź jasno oświetlone miejsce. Statyw może się przydać. Z ręki minimalny czas naświetlania potrzebny do zrobienia “nieporuszonego” zdjęcia człowiekowi to  około 1/125 sekundy. Warto mieć jasny obiektyw jak np. Canon 50 MM F1.8 , zabierz ten o jak namniejszym F.
 5. Lampy zewnętrzne lub lampa błyskowa ? Bardzo przydatne, nie używam poza studiem. Najlepiej kupić manualną najtańszą (z wbudowanym zdalnym wyzwalaniem jak np. Yongunuo 560 IV) a potem piąć się na droższe. Pewnie i tak zostaniecie z manualnymi. Zawsze staram się wykorzystać światło zastane. Dorobię się softboksu to opiszę jak idzie 😉
 1. Ela BokehPhotosPL34 pp 1024x683 - Jak zrobić w fotografii czyli pytania i odpowiedziAlbumy fotograficzne ? Tak ! Czy robisz zdjęcia lub robisz odbitki od innych zdecydowanie polecam. Świetna pamiątke i można dać komuś na pamiątkę na tablicę korkową lub lodówkę. 11/10.
 2. Fotografia artystyczna ? Polecam zacząć od fotografii ulicznej i próby uchwycenia surowego życia ludzi. Zawsze możecie kogoś poprosić o pozowanie. Czarno białe zdjęcia dodają uroku.
 3. Konkurs fotograficzny portret ? Tak, jeżeli masz okazję, zawsze bierz udział w konkursie. Polecam GuruShots, ludzie głosują na najlepsze zdjęcia – darmowy feedback odnośnie poziomu umiejętnego uchwycenia tematu.
 4. Sesje zdjęciowe ? Po prostu poproś kogoś i stylizację ubioru i umów się z nim na zdjęcie. Tak zwana sesja TFP – time for prints. Ty masz modela lub modelkę a oni mają swoje zdjęcie a Ty masz warsztat i portfolio. Warto, zawsze warto.
 5. Nauka fotografii ? Możecie wybrać się do szkoły, ja wolałem polibudę i bardziej pewną możliwość sensownej pracy. Fotografii zawsze możecie się nauczyć w czasie wolnym lub na kursach. Poza tym teorii nauczysz się szybko, to praktyka jest najgorsza bo wymaga czasu i skupienia ( jak wszystko inne zresztą).
 6. Najlepsze aparaty fotograficzne – poradnik ? Nie ma, najlepsze = najdroższe. Na pierwszy aparat kup najtańszy jaki polecają a potem po roku, dwóch będziesz dokładniej wiedział na co Ciebie stać i co i po co potrzebujesz.
 7. Dobry fotograf w trójmieście ? Zapraszam 😉 Zobaczcie czy podobają się Tobie ich zdjęcia 😉
 8. Jak to są dobre lustrzanki ? Każda jak umiesz z niej korzystać. Im droższa tym w teorii lepsza.
 9. Jaki budżet i ile pieniędzy potrzeba na fotografię ? Koszty jakie musisz dodać to : aparat z jakimś obiektywem,  karta pamięci, torba. Max 3000 PLN w zależnośći od marki aparatu. Można dużo taniej. Taki zestaw bez problemy do kupienia na allegro albo na promocjach. Zobacz przykład TUTAJ.
 10. Jak dobrze fotografować ? Myśleć przed zrobieniem każdego zdjęcia i zastanowić się nad kadrem i tym co chcemy i w jaki sposób na nim przedstawić.
 11. Jak dobrze ustawić się od zdjęcie ? Najpierw pod kątem 45 stopni z profilu, potem na wprost aparatu, potem pod kątem 45 stopni z drugiego profilu. Portret Rembrandt – owski.

AutoportretKowboj 1 1024x683 - Jak zrobić w fotografii czyli pytania i odpowiedzi

 1. Jak fajnie zrobić zdjęcie ? Polecam w jakiś zabawny sposób ustawić modela i przede wszystkim go rozbawić. Uśmiechnięta i śmiejąca się osoba ma zawsze fajne zdjęcia.
 2. Jak fotografować ? Przemyślanie.
 3. Jak fotografować giwazdy nocą ? Wyjechać za miasto bo zanieczyszczenie nieba światłem może nam popsuć plany. Ustawić aparat na minimum 30 sekund na dużej przysłonie jak F8 i zrobić zdjęcie. Zobaczyć rezult i robić tak długo aż się uda 😉 Powiedziałbym, że tak samo jak księżyc, jak niżej.
 4. Jak fotografować ksieżyc nocą ? Użyć statywu, ustawić ekspozycję i ostrość na księżyc używając przybliżenia w aparacie i ręcznego ustawiania ostrości. Powinniśmy widzieć krawędzie jego kraterów już przy użyciu 90 milimetrowego obiektywu (który na moim Canonie daje mi 145 mm). Księżyc nie będzie wielki ale to minimum jakie można dorwać. Inaczej trzeba kupić dłuuugi obiektyw.
 5. Jak fotografować z lampą ? Lampa ma nam doświetlić wybrane elementy kadru np. modela albo tło za modelem jeżeli chcemy uzyskać tylko sylwetkę. Zawsze warto odbić światło lampy albo zmiękczyć je w inny sposób aby nie było takie ostre.
 6. Jak można ładnie robić zdjęcie ? Jak będzie ostre i wyraźne to już jest to ponad połowa roboty.
 7. Jak ładnie zrobić sobie zdjęcie ? Opcja selfie będzie jak znalazł, warto eksperymentować i zapoznać się z suwakami i opcjami jakie zapewnia nam nasz telefon. Warto też po prostu kogoś poprosić… o tym nikt nie pamięta już nigdy …
 8. Jak nauczyć się fotografii ? 1. Robić zdjęcia 2. Przeczytać instrukcję aparatu. 3. Przeczytać jakieś książki. 4. Patrz punkt 1. 5. Wyjdź i rób zdjęcia !! Teraz !
 9. Jak otworzyć studio fotograficzne ? Kup aparat, kup przenośne źródło światła i lampę, mniej samochód. Już możesz jeździć i robić portrety. Koszt to maksymalnie 4000 PLN żeby mieć zestaw + stronę w sieci i parę groszy na reklamę. Można taniej.
 10. Jak robić zdjęcia iphonem ? Szczerze według mnie iphone robi tak ładne zdjęcia, że do fotografii krajobrazu potrzebowałbym statywu i nic więcej. Try automatyczny jest bardzo dobry, tryb manualny to już kwestia testowania zdjęć w plenerze. Praktyka, praktyka i praktyka.
 11. Jak robić artystyczne zdjęcia ? Czarno białe zdjęcia zapewniają zdecydowanie artystyczne odczucie. Możesz zacząć od fotografowania ludzi, emocji, problemów. Duży ładunek emocjonalny, płacz, piękno, symetria. Wszystko się nada.

Piotr Kowalski sesja Anna Wójcik10 1 1024x683 - Jak zrobić w fotografii czyli pytania i odpowiedzi

 1. Jak robić ciekawe zdjęcia ? Spójrz na to inaczej. Nie tak jak naturalnie patrzy każdy człowiek, spróbuj z dołu, z boku, spod spodu. Zapewnij inną perspektywę, nawet nie naturalną. Poszukaj cieni i światła.
 2. Jak robić idealne zdjęcia cyfrowe ? Używaj trybu auto, najlepiej fotografuj po południu, kiedy światło jest korzystniejsze. Tryb AUTO ponieważ aparat czardzo często wie lepiej. Zmniejsz moc lampy jak możesz.
 3. Jak robić zdjęcia na imprezach ? Użyj drugiej kurtyny przy fleszu i osłab moc lampy. Pozwoli to na uchwycenie ruchu ludzi a światło lampy powinno ich zamrozić.
 4. Jak zrobić zdjęcia na plaży ? Tak jak wszędzie indziej, uważałbym trzy razy bardziej na piasek, obiektyw i aparat.
 5. Jak robić zdjęcia portretowe ? Skoro musisz pytać to śmiało rób je w trybie auto, pamiętaj, żeby osoba, której robisz portret czuła się komfortowo przed obiektywem i Tobą samym. Postaraj się aby kolory nie były przekłamane.
 6. Jak robić zdjęcia w ciemnych pomieszczaniach ? Kup jasny obiektyw np. 50mm F1.2, F1.4, F1.8, na którą wersję Ciebie stać, postaraj się fotografować to co jest oświetlone. Dobry aparat, jasny obiektyw, wysokie ISO, post produkcja.
 7. Jak robić zdjęcia w domu ? Znajdź interesujący temat i pstrykaj. Spróbuj użyć statywu, sobie zdjęcia możesz zrobić z opóźnieniem. Klikasz a potem masz 2-5-10 sekund na ustawienie się do zdjęcia. Czasochłonne, zaiste, ale da radę zrobić sobie samemu portret. Będziesz mieć pewność, że wyszło tak jak chcesz.
 8. Jak robić zdjęcia w ruchu ? Jeżeli coś się szybko rusza jak np. ptaki to tutaj musimy mieć idealny system autofokusa w aparacie jak np. Canon 7D Mark II, który jest genialny i najtańszy z takich systemów. Podobny system ma jedynie Canon 1DX a on kosztuje bardzo dużo ;(
 9. Jak robić zdjęcia ptakom w ruchu ? To samo co wyżej, do tego potrzebowalibyśmy na tyle długiego obiektywu aby to wszystko uchwycić w kadrze. Długość obiektywu w okolicy np. 70-200 mm czyli 135-300 na APSC.
 10. Jak robić zdjęcia lampą wbudowaną w aparacie ? Kupić koniecznie dufyzor albo zrobić samemu z np. papieru śniadaniowego oraz zmniejszyć jej moc aby nie była za mocna i tło nie wyszło czarne.
 11. Jak robić zdjęcia lampą zewnętrzną ? Odbić ją od sufitu albo ściany gdy robimy zdjęcia w pomieszczeniu. Ustawić ją na statywie pod kątem 45 stopni od naszego modela i dodać najlepiej jakąś tanią parasolkę. Światło Rembrandt-a
 12. Jak samemu zrobić tło fotograficzne ? Kupić szare prześcieradło i dwa statywy albo mieć inny sposób, żeby je gdzieś powiesić. Można je zmoczyć i mocno pognieść, aby dodało faktury do tła.
 13. Jak się nazywa aparat z którego wychodzą zdjęcia ? Polaroid. Teraz popularne są aparaty “Instax”. Mniejszy format.
 14. Jak ustawiać ISO ? Zrób kilka zdjęć z różnym poziomem ISO i sprawdź na którym widać szum i ziarno. Stosuj maksymalnie poziom niżej. Osobiście stosuję maksymalnie połowę zakresu możliwości aparatu.
 15. Co oznaczają literki PASM ? Tryby służące zmiany jednego parametru ekspozycji i dopasowaniu reszty przez aparat automatycznie. P-program – zmienia ekspozycję ogólną, A – zmieniamy przyłonę ręcznie, aparat dopasuje resztę, S – zmieniamy czas naświetlania, M manualn – wszystko ustawiamy sami (najlepszy tryb).
 16. Jak robić zdjęcia w trybach PASM ? Wybieramy parametr jaki nas interesuje, np. czas migawki – S i ustawiamy na 1/500. Wiemy wtedy, że zdjęcie zawsze będzie nieporuszone (zależy jak szybkie obiekty fotografujemy). Nie przejmujemy się resztą ustawień, po prosty robimy zdjęcia.

Magic lantern 1 1024x768 - Jak zrobić w fotografii czyli pytania i odpowiedzi

 1. Jak ustawić lampy w studiu fotograficznym ? Wygodnie, żeby nie przeszkadzały. Jak mamy jedną  to pod kątem około 45 stopni z boku modela, ewentualnie można ją podnieść NAD głowę modela. Jak mamy dwie to drugą dostawiamy symetrycznie. To na początek.
 2. Jak ustawić lustrzankę Nikon lub Nanon ? Tak jak wszystkie inne. Przeczytać instrukcję, najlepiej dwa razy.
 3. Jak zarabiać na fotografii ? Jak będę zbijał kokosy to się podzielę. Żeby zarabiać to trzeba w tym być dobrym, skoro pytasz to znaczy, że prawdopodobnie jeszcze Tobie brakuje.
 4. Jak wyostrzyć rozmazane zdjęcie ? W Lightroomie bądź innym programie do obróbki grafiki lub zdjęć szukamy suwaka “ostrość” (sharpness) i ustawiamy go w skali od 0 do 100 na około 80. Następnie warto sprawdzić czy pomaga nam suwak “maskowanie” (masking).
 5. Jak założyć firmę fotograficzną ? W jeden dzień. Księgowa może to zrobić za was, będzie trzeba tylko podpisać 2-3 papiery i więcej was w urzędzie nie będą musieli oglądać. Prostsze niż myślisz.
 6. Jak zacząć przygodę z fotografią ? Weź w rękę cokolwiek co robi zdjęcia i zacznij je robić. Rób zdjęcia wszystkiego o czym tylko pomyślisz, ale zastanów się chwilkę przed naciśnięciem spustu. Tutaj niestety słabo działa zasada, zrobię 100 zdjęć może jedno wyjdzie. Kiepskie proporcje.
 7. Jak zostać zawowodwym fotografem ? Być bardzo dobrym w tym czym się specjalizujesz. Czy to portrety czy to krajobrazy. Szkoła może pomóc zapoznać się z rynkiem. Jak zaczniesz z tego zarabiać to będziesz w połowie drogi. Jak będziesz się tylko z tego utrzymywać to brawo dla Ciebie.
 8. Jak zrobić super fotkę ? Moim zdaniem najłatwiej to uchwycić w kadrze coś czego na codzien nikt nie zauważy. Tak jak z pokemonami. Są super jak są rzadkie.
 9. Jak zrobić fajne zdjęcia w plenerze ? Proponuję siedzenie nad rzeką, poatrzenie się w ognisko, na leśnej wędrówce. Warto kogoś poprosić o pozowanie.
 10. Jak zrobić fajny efekt na zdjęciu ? Efekt flary ! Róbcie zdjęcie z lampą i pod słońce, wtedy być może uda wam się uchwycić promienie słońca i efekt flary, widzieliście to  w kinie.

flara 1024x683 - Jak zrobić w fotografii czyli pytania i odpowiedzi

 1. Jaka jest lustrzanka dla początkujących ? Najtańsza wam wystarczy. Potem dodatkowo jeden lub dwa obiektywy.
 2. Jak obrobić zdjęcia ? Ja korzystam z profesjonalnego oprogramowania, która sprawia, że obróbka zdjęć jest po prostu łatwa, przyjemna i szybka – Lightroom, Luminar 2018, Portrait Pro.
 3. Na jakim tle robić zdjęcia ? Kiedy dużo świateł mamy w tle, wyjdą nam ładne świetlne kółeczka albo korzystać z szarego tła fotograficznego. Ewentualnie czarne tło też jest niczego sobie.
 4. Jak zrobić zdjęcie z kolorowym elementem ? Najłatwiej korzystając z odpowiednich programów do obróbki zdjęcia. Patrz punkt 55 i wpis TUTAJ.
 5. Najlepsza książka o fotografii ? Każda czyli ta do której zajrzysz i którą możesz aktualnie przeczytać.
 6. Najlepszy fotograf ? Ansel Adams.
 7. Co to naświetlanie zdjecia ? Czas w jakim światło wpada przez obiektyw do wnętrza aparatu aby zrobić zdjęcie. Może to być 1/100 sekundy albo całe 2 sekundy. Czas zależy od tego jak jest ciemno i co chcemy uzyskać.
 8. Nocna fotografia ? Jedna z trudniejszych form, warto mieć jasny obiektyw i szukać i szukać i szukać oświetlonego kadru i sceny. Pełna klatka i jasny obiektyw jest tego warte.
 9. Jaki obiektyw do zdjęć nocnych ? Jak najjaśniejszy. cokolwiek co ma 50mm i przysłonę F1.2 – F2.0 będzie ok. Jaśniejsze obiektywy będą nieporównywalnie droższe ;(.
 10. Od czego zacząćfotografowanie ? Od robienia zdjęć.
 11. Jak zrobić oryginalne zdjęcia ? Uchwyć coś co jest originalne i nikt tego nie ma albo nie widział z tej perspektywy.
 12. Jak się robi zdjęcie portret anfas ? Z profilu, po prostu z boku.
 13. Portret artystyczny ? Tak samo jak wszystkie inne, trzeba mieć wizję, warto popatrzeć na inne zdjęcie np. portrety gwiazd Hollywood, gangsterskie fotografie lat 50tych.

Anna Wójcik Gotyk 56 809x1024 - Jak zrobić w fotografii czyli pytania i odpowiedzi

 1. Jak robić portrety ? Spróbuj powtórzyć styl zdjęć, które już się Tobie podobają.
 2. Jak działa przysłona w fotografii ? Zwiększa i zmniejsza ilość wpadającego światła co przekłada się na to ile rzeczy jest na zdjęciu ostre i wyraźne.
 3. Ile trwa sesja fotograficzna ? Zależy od klienta jakie ma pomysły albo fotografa co chce uzyskać.
 4. Ile zdjęć z sesji fotograficznej ? Osobiście z maksymalnie 250 zostaje ich około 10.
 5. Ile trwa sesja fotograficzna w plenerze ? Mi to zajmuje około dwóch godzin.
 6. Ile trwa sesja fotograficzna w stuiu ? Zależy od klienta, mi to zajmuje około godziny do dwóch.
 7. Jak kupić statyw do aparatu ? Powinien być wytrzymały, aparat zmienisz, obiektyw zmienisz ale statyw będzie ten sam, póki się nie rozpadnie.
 8. Jak zrobić zdjęcia krajobrazu ? Ustawienia aparatu : ostrość na nieskończoność,ISO 100 albo niżej, przysłona minimum F8.0 i czas tak długi jak nam potrzeba. Aparat koniecznie na statywie, chyba, że mamy bardzo dużo słońca i damy radę robić to z ręki. Opis czasów naświetlania TUTAJ.
 9. Jak najlepiej zacząć ? Po prostu zacznij, pytania i odpowiedzi pojawią się samę, pamiętaj o determinacji w dążeniu do celu.

Jeżeli brakuje czegoś co chcecie wiedzieć jak zrobić w fotografii to pytajcie w komentarzach.

Powodzenia w nauce fotografii 😉

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !