Jak zrobić animowane zdjęcie - prosta kinografika i animacja krajobrazu
porady,  przepis na zdjęcie,  recenzja,  tutorial,  zdjęcia

Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Jak zrobić animowane zdjęcie czyli Photo Mirage w akcji

Jak zrobić animowane zdjęcie korzystając z programu Corel Photo Mirage. Pozwala on na proste animowanie zdjęcia poprzez dodawanie efektu ruchu do części fotografii. Tutaj opis, przykład i moje odczucia odnośnie oprogramowania. Przykładem może być zdjęcie krajobrazu i dodany ruch nieba (poniżej). Przykład butelki whisky i nalewającej do szklanki drinka – tutaj moglibyśmy dodać efekt ruchu wody. Zawsze chciałem to robić ale pamiętam, że po prostu było dla mnie to za drogie więc teraz nadażyła się idealna okazja aby to sprawdzić i stworzyć coś ciekawego 🙂

Program dostępny był na HumbleBundle w pakiecie z oprogramowaniem do obróbki zdjęć dostępny za 2$ – dwa dolary. Cudo, po prostu taniej się nie dało. Czekałem, czekałem i się w końcu doczekałem.

Tutaj cały proces tworzenia takiej animacji przyśpieszony ponad dwu krotnie.

photo mirage recenzja ekran startowy 1024x563 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Jak używać Photo Mirage ?

Stworzenie animowanego zdjęcia sprowadza się w zasadzie tylko do trzech czynności. Jest to bardzo proste. Najważniejsze to znaleźć zdjęcie z elementami które możemy animować.

Plaża Zima Jelitkowo 1 2 1024x593 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić
Plaża Zima Jelitkowo 1 1024x453 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Zaznacz strzałkami elementy zdjęcia jakie powinny pokazywać ruch. Długość i kierunek strzałek ma tutaj duże znaczenie.To w zasadzie nasz animowane zdjęcie. Algorytmy zapewniają ruch widocznych elementów ale to nasz mózg “dorobi” resztę 😉 Bardzo sprytnie zaprojektowane.

Oznacz przestrzeń na zdjęciu, która ma być statyczna i nie powinna się ruszać – na czerwono.

Photo mirage recenzja skończony projekt plaży 1024x563 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Kliknij “Play”, sprawdź czy ładnie wszystko wygląda, poprawiaj do skutku.

Aparaty fotograficzne - zobacz ceny
Photo mirage eksport zdjęcia do pliku wideo 1024x585 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Opcje eksportu jak widać są ogromne. Możemy eksportować plik GIF, MP4 albo WMV. Do wyboru również jest ilość klate i rozdzielczość. Plik o rozdzielczości 4k czyli 3840 × 2160 pixeli przy prędkości 60 klatek na sekundę zajmuje około 300 MB i jego eksport trwa dłuższą chwilę (kilka minut). Oczywiście to samo w mniejszej rozdzielczości HD i 30 klatek na sekundę trwa dużo krócej 😉

Fakt, że “odczucie” wykorzystania strzałek może zająć nieco czasu. Sam najpierw sprawdziłem jak pojedyńcza strzałka wpływa na fotografię, potem eksperymentowałem z jej długością i maskowaniem elementów zdjęcia jakie nie powinny być animowane.

Jak zrobić animowane zdjęcie – pierwsze efekty

Pierwsze i drugie podejście z animacją. Specjalnie wstałem w sobotę o 7:15 żeby móc zrobić ładne zdjęcia i potem to animować. Warto było !

Tutaj bardzo słabo widać ruch chmur i wody, trzeba się nieco w to wpatrzeć 😉

Tutaj animacja chmur wyszła zdecydowanie lepiej. Ruchome ptaki w lewej górnej części są mało widoczne, nauka na przyszłość. Więcej eksperymentów w przyszłości i polecam śledzić konto na instragramie.

Podsumowanie – Tak ! Warto !

Zdecydowanie będę robił tego więcej. Mówiąc krótko Corel Photo Mirage to po prostu frajda w bardzo prostej formie. Animowane zdjęcie na pewno robi inne wrażenie a dobrze ujęty ruch zdecydowanie doda naszym fotografią nieco więcej polotu i finezji. Aplikacja jest intuicyjna, prosta w obłudze i daje bardzo wymierne efekty. Przy wykorzystaniu bardzo prostego narzędzia możemy uzyskać bardzo wiele.

Aparaty fotograficzne - zobacz ceny

Cena to aktualnie 70 baksów. Drogo, ale po tym jak już się tym pobawiłem muszę powiedzieć, że mając budżet na takowe rzeczy warto się w to zaopatrzyć a conamniej przetestować i uwzględnić w przyszłym budżecie.

Oficjalna strona – https://www.photomirage.io/en/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !