Jak zrobić animowane zdjęcie - prosta kinografika i animacja krajobrazu
porady,  przepis na zdjęcie,  recenzja,  tutorial,  zdjęcia

Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Jak zrobić animowane zdjęcie czyli Photo Mirage w akcji

Jak zrobić animowane zdjęcie korzystając z programu Corel Photo Mirage. Pozwala on na proste animowanie zdjęcia poprzez dodawanie efektu ruchu do części fotografii. Tutaj opis, przykład i moje odczucia odnośnie oprogramowania. Przykładem może być zdjęcie krajobrazu i dodany ruch nieba (poniżej). Przykład butelki whisky i nalewającej do szklanki drinka – tutaj moglibyśmy dodać efekt ruchu wody. Zawsze chciałem to robić ale pamiętam, że po prostu było dla mnie to za drogie więc teraz nadażyła się idealna okazja aby to sprawdzić i stworzyć coś ciekawego 🙂

Program dostępny był na HumbleBundle w pakiecie z oprogramowaniem do obróbki zdjęć dostępny za 2$ – dwa dolary. Cudo, po prostu taniej się nie dało. Czekałem, czekałem i się w końcu doczekałem.

Tutaj cały proces tworzenia takiej animacji przyśpieszony ponad dwu krotnie.

photo mirage recenzja ekran startowy 1024x563 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Jak używać Photo Mirage ?

Stworzenie animowanego zdjęcia sprowadza się w zasadzie tylko do trzech czynności. Jest to bardzo proste. Najważniejsze to znaleźć zdjęcie z elementami które możemy animować.

Plaża Zima Jelitkowo 1 2 1024x593 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić
Plaża Zima Jelitkowo 1 1024x453 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Zaznacz strzałkami elementy zdjęcia jakie powinny pokazywać ruch. Długość i kierunek strzałek ma tutaj duże znaczenie.To w zasadzie nasz animowane zdjęcie. Algorytmy zapewniają ruch widocznych elementów ale to nasz mózg “dorobi” resztę 😉 Bardzo sprytnie zaprojektowane.

Oznacz przestrzeń na zdjęciu, która ma być statyczna i nie powinna się ruszać – na czerwono.

Photo mirage recenzja skończony projekt plaży 1024x563 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Kliknij “Play”, sprawdź czy ładnie wszystko wygląda, poprawiaj do skutku.

Photo mirage eksport zdjęcia do pliku wideo 1024x585 - Animowane zdjęcie i jak je zrobić

Opcje eksportu jak widać są ogromne. Możemy eksportować plik GIF, MP4 albo WMV. Do wyboru również jest ilość klate i rozdzielczość. Plik o rozdzielczości 4k czyli 3840 × 2160 pixeli przy prędkości 60 klatek na sekundę zajmuje około 300 MB i jego eksport trwa dłuższą chwilę (kilka minut). Oczywiście to samo w mniejszej rozdzielczości HD i 30 klatek na sekundę trwa dużo krócej 😉

Fakt, że “odczucie” wykorzystania strzałek może zająć nieco czasu. Sam najpierw sprawdziłem jak pojedyńcza strzałka wpływa na fotografię, potem eksperymentowałem z jej długością i maskowaniem elementów zdjęcia jakie nie powinny być animowane.

Jak zrobić animowane zdjęcie – pierwsze efekty

Pierwsze i drugie podejście z animacją. Specjalnie wstałem w sobotę o 7:15 żeby móc zrobić ładne zdjęcia i potem to animować. Warto było !

Tutaj bardzo słabo widać ruch chmur i wody, trzeba się nieco w to wpatrzeć 😉

Tutaj animacja chmur wyszła zdecydowanie lepiej. Ruchome ptaki w lewej górnej części są mało widoczne, nauka na przyszłość. Więcej eksperymentów w przyszłości i polecam śledzić konto na instragramie.

Podsumowanie – Tak ! Warto !

Zdecydowanie będę robił tego więcej. Mówiąc krótko Corel Photo Mirage to po prostu frajda w bardzo prostej formie. Animowane zdjęcie na pewno robi inne wrażenie a dobrze ujęty ruch zdecydowanie doda naszym fotografią nieco więcej polotu i finezji. Aplikacja jest intuicyjna, prosta w obłudze i daje bardzo wymierne efekty. Przy wykorzystaniu bardzo prostego narzędzia możemy uzyskać bardzo wiele.

Cena to aktualnie 70 baksów. Drogo, ale po tym jak już się tym pobawiłem muszę powiedzieć, że mając budżet na takowe rzeczy warto się w to zaopatrzyć a conamniej przetestować i uwzględnić w przyszłym budżecie.

Oficjalna strona – https://www.photomirage.io/en/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !