Linie w fotografii – kompozycja
Linie w fotografii – proste, krzywe, ukośne – kompozycja
Linie w fotografii mają na celu prowadzenie wzroku po zdjęciu, aby było łatwiej skupić się na głównym temacie zdjęcia. Świadomie wykorzystane prowadzące linie w fotografii mają za zadanie ułatwić jej odbiór dla widza. Ludzkiemu oko łatwiej i przyjemniej jest podążać za liniami zamiast szukać wzorców a dodatkowo linie mogą tworzyć ciekawe kompozycje.
Linie w fotografii – rodzaje
Kształty, linie i krawędzie jakie możemy ująć na zdjęciu mogą być przeróżne. Poniżej najczęsciej stosowane przykłady. Poniżej przykłady różnych kompozycji z których możemy czerpać oraz moje własne przykłady :
Linie proste
Tutaj mam na myśli “bardziej” poziome i pionowe linie. Prosto do celu, konkretnie wskazują nam cel i temat zdjęcia. Mogą też tworzyć powtórzone wzorce jak np. szyby w oknach albo dzielić fotografię na dwa lub więcej elementów.
Linie pionowe
Sprawiają, że zdjęcie emanuje pewnością siebie. Temat jest wyraźny. Otwarty. Sugeruje siłę i moc.
Linie poziome
Nadają zdjęciu harmonii, stabilności i równowagi. Określają fundament. Widać to przede wszystkim przy zdjęciach panoramicznych. Czujemy solidność fotografii.
Linie krzywe “S”, czyli po nitce do kłębka
Tutaj zakrzywienie szczególnie dodaje “zabawy” kiedy nasze oko “po nitce do kłębka” trafia do tematu zdjęcia i udaje nam się go odnaleźć. Ciężko znaleźć takie linie ponieważ występują zazwyczaj tylko naturalnie, w miejskich włościach zazwyczaj wszystko jest proste i kwadratowe. Zdecydowanie pozwalają na dłuższe “rzucenie okiem” na zdjęcie gdyż potrzebujemy chwili, żeby to wszystko “zauważyć”.
Wyobraźcie sobie krętą rzekę albo górski szlak 😉 Przykłady poniżej.
Linie ukośne, skosy, trójkąty, perspektywa
Linie ukośne dodają najwięcej dynamiki do fotografii. Sam dokładnie nie wiem czemu, ale odczucie jest zdecydowanie mocniejsze niż przy “zwykłych” zdjęciach. Może dlatego, że wiemu, że jak coś jest pod pewnym kątem to zazwyczaj idzie w górę albo w dół. Całość nabiera dynamiki. Najlepiej łączyć linie ukośne z prostymi – pionowymi i poziomymi.
Diagonalizm do przeczytania na Wiki.
Znikający punkt
Rodem z filmu “Vanishing point” linie zbiegają się na horyzoncie i po prostu uciekają od nas ginąc w oddali. Dodają dynamikę do zdjęcia oraz przemyślenia widza odnośnie niewidocznego celu. Przynajmniej, takie są założenia…
Powtórzone linie
Wzorce jakie po prostu się powtarzają. Zwykłe linie, płot, wzory czy faktura budynków to jedne z bardziej popularnych możliwości do fotografowania. W zasadzie powtórzenie, jak w psychologii i NLP, wzmacnia originalny przekaz. Wiele poziomych linii dodaje nam równowagi, więcej przekątnych wzmocni dynamikę i zwiększy energię.
Podsumowanie
Linie w fotografii to zabieg kompozycyjny, który zdecydowanie może dodać uroku, Mogą pomóc “odczytać” fotografię, być tematem same w sobie lub prowadzić nas po zdjęciu. Wykorzystanie ich i przemyślenia odnośnie kompozycji i umiejscowanie lini prowadzących to już tylko nasza osobista kwestia. W tym cały problem, aby stworzyć zdjęcie jake zachwyci, złapie za serce i zmusi do refleksji.
#LinieWFotografii
One Comment
pani od...
Treść pomocna, spoko uporządkowana, ale zdjęcia przykładowe bardzo średniej jakości artystycznej, zwłaszcza obecnie. Przypominają mi estetykę początku XXI wieku i pierwszych “cyfrówek”. Po prostu niczego ciekawego w nich nie ma…