Linie w fotografii – kompozycja

Linie w fotografii – proste, krzywe, ukośne – kompozycja

Linie w fotografii mają na celu prowadzenie wzroku po zdjęciu, aby było łatwiej skupić się na głównym temacie zdjęcia. Świadomie wykorzystane prowadzące linie w fotografii mają za zadanie ułatwić jej odbiór dla widza. Ludzkiemu oko łatwiej i przyjemniej jest podążać za liniami zamiast szukać wzorców a dodatkowo linie mogą tworzyć ciekawe kompozycje.

Linie w fotografii – rodzaje

Kształty, linie i krawędzie jakie możemy ująć na zdjęciu mogą być przeróżne. Poniżej najczęsciej stosowane przykłady. Poniżej przykłady różnych kompozycji z których możemy czerpać oraz moje własne przykłady :

Linie proste

Tutaj mam na myśli “bardziej” poziome i pionowe linie. Prosto do celu, konkretnie wskazują nam cel i temat zdjęcia. Mogą też tworzyć powtórzone wzorce jak np. szyby w oknach albo dzielić fotografię na dwa lub więcej elementów.

Linie pionowe

Sprawiają, że zdjęcie emanuje pewnością siebie. Temat jest wyraźny. Otwarty. Sugeruje siłę i moc.

Linie w fotografii - fotografia uliczna
Linia słupa kieruje nas na element kropel deszczu oświetlonych przez latarnię. Zła pogoda, a blok to tylko tło.

Linie poziome

Nadają zdjęciu harmonii, stabilności i równowagi. Określają fundament. Widać to przede wszystkim przy zdjęciach panoramicznych. Czujemy solidność fotografii.

Corel Photo Mirage animacja chmur

Linie krzywe “S”, czyli po nitce do kłębka

Tutaj zakrzywienie szczególnie dodaje “zabawy” kiedy nasze oko “po nitce do kłębka” trafia do tematu zdjęcia i udaje nam się go odnaleźć. Ciężko znaleźć takie linie ponieważ występują zazwyczaj tylko naturalnie, w miejskich włościach zazwyczaj wszystko jest proste i kwadratowe. Zdecydowanie pozwalają na dłuższe “rzucenie okiem” na zdjęcie gdyż potrzebujemy chwili, żeby to wszystko “zauważyć”.

Wyobraźcie sobie krętą rzekę albo górski szlak 😉 Przykłady poniżej.

dunajec Pieniny jak zrobić ładne zdjęcie bokehphotos
Dunajec jako krzywa linia prowadząca w kształcie litery “S”. Znika po obu stronach kadru. Jest też rama kadru stworzona przez drzewa. Widok z Trzech Koron.
photo mirage Plaża Zima Jelitkowo
Światło odbite przy brzegu i chmury tworzą “mniej więcej” zakrzywione części litery “S” prowadzące wzrok na horyzont w stronę wschodzącego słońca.

Linie ukośne, skosy, trójkąty, perspektywa

Linie ukośne dodają najwięcej dynamiki do fotografii. Sam dokładnie nie wiem czemu, ale odczucie jest zdecydowanie mocniejsze niż przy “zwykłych” zdjęciach. Może dlatego, że wiemu, że jak coś jest pod pewnym kątem to zazwyczaj idzie w górę albo w dół. Całość nabiera dynamiki. Najlepiej łączyć linie ukośne z prostymi – pionowymi i poziomymi.

Diagonalizm do przeczytania na Wiki.

Raising the Flag on Iwo Jima by Joe Rosenthal retouched 2 1024x796 - Linie w fotografii - kompozycja
Genialne zdjęcie pełne energii i dynamiki.
Raising the Flag on Iwo Jima – Joe Rosenthal – Wikipedia
Jedyne zdjęcie jakie nie jest moje. Było zbyt dobre żeby go wam nie pokazać 😉 Ja takiego już w życu nie zrobię.
Linie w fotografii - dynamika lini krzywych
Fotografia uliczna - zakupy w deszczu
Kolejne się latarnie dodają zdjęciu perspektywy i akcji. Skos tworzą źródła światła. Tutaj naturalnie odczuwamy linię ukośną jaką tworzą latarnię ale jednak nie ma jej na zdjęciu. Linie tworzą kolejne elementy kompozycji. Moim zdaniem ma to najmocniejszą formę wyrazu.

Znikający punkt

Rodem z filmu “Vanishing point” linie zbiegają się na horyzoncie i po prostu uciekają od nas ginąc w oddali. Dodają dynamikę do zdjęcia oraz przemyślenia widza odnośnie niewidocznego celu. Przynajmniej, takie są założenia…

Fotografia uliczna skm linie prowadzące
Symetryczne linie diagonalne ukazujące odjeżdżającą SKMkę z pustym dworcem.
Wyzwanie fotograficzne 7 dni dzień szysty zdjęcia w nocy żabianka
Żabianka nocą, długi czas naświetlania efektownie usunął ludzi ze zdjęcia.

Powtórzone linie

Wzorce jakie po prostu się powtarzają. Zwykłe linie, płot, wzory czy faktura budynków to jedne z bardziej popularnych możliwości do fotografowania. W zasadzie powtórzenie, jak w psychologii i NLP, wzmacnia originalny przekaz. Wiele poziomych linii dodaje nam równowagi, więcej przekątnych wzmocni dynamikę i zwiększy energię.

Foto wyzwanie fotografia produktowa kostka do gitary harley benton
Powtórzone linie, w tym przypadku struny gitary, tworzą tło i uwypuklają kostkę do gry.
Powtórzone linie mogą tworzyć swoisty "filtr" przez który patrzymy na zdjęcie.
Powtórzone linie mogą tworzyć swoisty “filtr” przez który patrzymy na zdjęcie.
Linie w fotografii - powtórzone linie i wzory

Podsumowanie

Linie w fotografii to zabieg kompozycyjny, który zdecydowanie może dodać uroku, Mogą pomóc “odczytać” fotografię, być tematem same w sobie lub prowadzić nas po zdjęciu. Wykorzystanie ich i przemyślenia odnośnie kompozycji i umiejscowanie lini prowadzących to już tylko nasza osobista kwestia. W tym cały problem, aby stworzyć zdjęcie jake zachwyci, złapie za serce i zmusi do refleksji.

#LinieWFotografii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *