jak i gdzie zrobic zdjecia w gdansku
porady,  przepis na zdjęcie,  tutorial

Gdzie robić zdjęcia w plenerze ?

Jak i gdzie robić zdjęcia w plenerze – portret

Zastanawiasz się jak i gdzie robić zdjęcia w plenerze ? Chcesz mieć po prostu aktualne zdjęcie sylwetki, najlepiej ładne, takie na fejsbuczka czy inne sieci społecznościowe. Tutaj kilka przykładów i pomysłów jakie powinny Tobie pomóc wybrać miejsce w Twojej okolicy. Przykłady z Gdańska

Tutaj załóżmy, że to po prostu zwykłe, ładne zdjęcie, pomijam sesję biznesową i glamour 😉

IMG 8053 1024x709 - Gdzie robić zdjęcia w plenerze ?

Pomysł na zdjęcia w plenerze

“Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Warto się nad tym zastanowić, zanim zrobisz sobie / komuś zdjęcia. Tymbardziej, że każdy chciałby, aby pisali o nim jak najlepiej… Poniżej kilka pytań jakie powinny zawęzić poszukiwania miejsca do sesji i ułatwić jej realizację.

 • Czy wiesz jakie chcesz mieć zdjęcie ? Biznesowe do CV, profilowe na fejsa, coś na instagrama ?
 • Jak chcesz się ubrać do zdjęcia ? Garnitur czy może jakieś modowe ujęcie ? Wygodnie !
 • Jakie tło będzie pasować ? Ceglana ściana czy może las ?
 • Oświetlenie miejsca ! Czy jest tam wystarczająca ilość światła ? Czy jest tam tylko cień ? Czy jest możliwość załapania się na zachodzące słońce (golden hour).
 • Ilość ludzi i okolica – czy będą nam przeszkadzali w kadrze, może gdzieś jest akurat remont ?

To podstawowe pytania jakie warto sobie zadać, aby potem się nie zdziwić. Zdarza się, że nasze miejsce jakie sobie wymarzyliśmy jest za słabo oświetlone. Obok jest jakiś remont. Drogę zaorali drogowcy ponieważ leją nowy beton a z nieba spadają żaby jak w Archiwum X.


Zawsze miej co najmniej PLAN B. Jakieś zapasowe miejsce, a najlepiej dwa.


Lista miejsc gdzie robić zdjęcia w plenerze

 • Deptaki, aleje np. Długi Targ w Gdańskumożna uzyskać bardzo ładne tło kompresując całą długość ulicy i spacerowiczów. Wyjątkowo miejski, urbanistyczny widok. Do fotografii miejskiej, ulicznej, super opcja.
 • Bramy miejskie, Gdańskie – do wyboru jest ich bardzo dużo. Warto poszukać jakiejś mniej uczęszczanej i zrobić zdjęcie po prostu “w bramie”. Nie mylić z obalaniem taniego wina 😉 Brama i architektura powinna nas łądnie wykadrować i robić za ramkę do zdjęcia.
 • Wieczorne latarnie – tutaj ul. Mariacka w Gdańsku. Pięknie oświetlona latarniami o ciepłej barwie.  Problem to duża ilość ludzi i  ekspozycje z bursztynem. Trochę cierpliwości i na pewno się uda znaleźć kadr. Może nawet uda się Tobie złapać jakieś lampki wiszące na drzewach, aby zrobić z nich tło i to co tygrysy lubią najbardziej czyli BOKEH ! Sopot molo też jest ok.
 • Las, park miejski, krajobrazowy – Tutaj po prostu wchodzimi gdzieś gdzie jest zielono, polecam dzień i Park Oliwski w Gdańsku. Światło sączące się przez liście pozwoli nam na uzyskanie ślicznego efektu bokeh i spokojnego , stonowanego zielonego tła.

GosiaKorwel GdanskConsultingConcierge7 pp 682x1024 - Gdzie robić zdjęcia w plenerze ?

 • Wydarzenia ! Tutaj klasyczny przykład z zimy kiedy mieliśmy do dyspozycji bardzo, bardzo dużo lampek. Rodzi to problemy z ekspozycją i małą ilością światła, ale jak widzicie da się 😉 Do tego fotka z koncertu rockowego przed salą koncertową też będzie super. Zadbaj tylko o światło.
 • Wieże widokowe, wzniesienia –  Forty, Pachołek – Tutaj tłem może być i całe miasto, musimy tylko wspiąć się nieco wyżej niż reszta. W Gdańsku mamy do dyspozycji okolicę wieży widokowej – Pachołka, Pomnik Bitwy Oliwskiej z widokiem na centrum wszechświata czyli Żabiankę. Dobrym wyborem są też Gdańskie Forty, wysokie wzniesienia gdzie tłem może być zarówno stare miasto jak i stocznia.
 • Ceglane ściany proste, jednolite tło. To może pasować do bardziej urbanistycznej fotografii mody jako dopełnienie stylu loftowego. Stare części murów obronnych.
 • Biurowce i przeszklone budynki, Olivia Gate, muzea – idealne tło do zdjęć biznesowych, w koszuli i marynarce.
 • Vintage, cosplay, klimatyczne i inne fallouty i itp tutaj możemy odwiedzić kilka bardziej zapuszczonych miejsc, znajdzie się tło na starówce w Gdańsku – stare ruiny budynków zakładów mięsnych za Filharmonią. Peron Gdańsk Kolonia, nie używany od lat, tereny stoczniowe.

4AnnaWojcik11 pp 1024x594 - Gdzie robić zdjęcia w plenerze ?

Jak robić zdjęcia w plenerze ?

Kwestię GDZIE robić zdjęcia w plenerze już mamy za nami. Pytanie JAK robić zdjęcia w plenerze ? To bardzo ogólny problem opisywany przeze mnie w niemalże każdym wpisie.

Powiedziałbym : “Tak żeby wyszły”. Po prostu pamiętajcie, że światło jest najważniejsze. Musicie mieć poprawną ekspozycję. To oczywiście zależy jaki efekt chcecie uzyskać. Dodatkowo zawsze możecie zabrać lampę błyskową albo pracować z wbudowaną. Jeżeli macie statyw i dyfuzor do lampy to jeszcze lepiej 😉 Wtedy proste cykanie fotek może zamienić się w świetną zabawę i regularną sesję zdjęciową.

Długa ogniskowa i szeroko otwarta przysłona obiektywu może bardzo ciekawie podkreślić modela w tłumie ludzi.

Podsumowanie

 1. Pomyśl o sesji wcześniej, mniej wizję.
 2. Znajdź miejsce, przemyśl ubiór, czas i porę na zdjęcia.
 3. Przygotuj się – zapasowe baterie, sprawdź miejsce na karcie.
 4. Znajdź czas i idź robić zdjęcia !

4 683x1024 - Gdzie robić zdjęcia w plenerze ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !