blackbox global
porady

BlackBox global – fotografia stockowa

BlackBox global czyli jeden by rządzić wszystkimi…

… serwisami stockowymi oczywiście. BlackBox global to portal który współpracuje z takimi agencjami stockowymi jak : Shutterstock, Adobe Stock, Pond5 and Storyblocks. Każdy film zatwierdzony na serwisie BlackBox.global będzie dostępnny na tych 4 platformach. Wygodne ? No jasne ! Zdecydowanie zwiększa to szanse na sprzedaż ! Osobiście spróbuję swoich sił z nagrywaniem i obróbką wideo po czym dam znać tutaj.

Stockowe wideo klipy

Odnosi się to do tego samego do czego odnosi się fotografia stockowa. Przedstawienie w formie krótkiego filmu, najlepiej około 10 sekund jakiegoś zagadnienia.  Przykładowo człowieka idącego po górskim szlaku. Kto to kupi ? Firmy zajmujące się produkcją sprzętu turystycznego, agencje wczasowe, wakacyjne, lokalne stacje tv.

Zasady takie same jak przy fotografiach. Generyczne wideo, bez widocznych znaków towarowych i chronionych prawami autorskimi. Ludzie, modele w naszych zdjęciach i wideo, jeżeli możemy ich rozpoznać ZAWSZE wymagają dodania dokumentu zgody na rozpowszechnianie wizerunku osoby czyli po prostu model release. Przykładowe znajdziemy w internecie na stronie Shutterstock model release.

Katana jeans denim DIY ćwieki 5 of 5 683x1024 - BlackBox global - fotografia stockowa
Zwykłe zdjęcie dżinsowej katany i ćwieków. Może być to dobra propozycja dla sklepów sprzedających akcesoria i materiały kaletnicze lub do tworzenia własnych ręcznie robionych elementów.

Atuty

BlackBox global jako pośrednik kasuje za to 6 % od ceny wideo. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę, że wysyła nasze filmy do 4 różnych agencji i do tego zapewnia lepsze pozycjonowanie. Przynajmniej tyle na ten temat możemy przeczytać w oficjalnym BlackBox FAQ na stronie. Agencje z jakimi współpracuje są największe na świecie. Shutterstock to w zasadzie moloch, jest tam niemalże wszystko.

Tutaj przeczytacie co na ten temat twórca blackbox-a. Why blackbox global ? W skrócie rozchodzi się o więcej ludzi mniej pracy. Uniwersalna platforma gdzie możemy się dzielić zyskami z modelami, twórcami czy kuratorami naszych klipów zdecydowanie ma sens. Tego jeszcze nie było nigdzie. Jak kto to wykorzysta zależy już od niego.

Widać, że biznes jest młody, interfejs nieco toporny ale zawiera wszystko co trzeba. Bardzo dużo informacji znajdziemy też na stronie grupy Fejsbookowej. Ludzie chętnie pomogą i doradzą. Każdy jest tam z myślą o stworzeniu dochodu pasywnego albo po prostu robieniu tego co lubi zamiast siedzenia w korporacji po 8 godzin dziennie. Lepiej w końcu pracować dla siebie zamiast dla kogoś innego.

Wygoda !

Jak wszystko w internecie i biznesie, blackbox global ma nam zapewniać wygodę i oszczędność czasu. Czy tak jest ? Wypłata na konto paypal, jedno logowanie do serwera FTP aby wrzucić pliki. Jest nawet dokładna instrukcja jak obrabiać wideo aby klip był najbardziej pożądany przez agencję i klientów indywidualnych.

Sam czekam na moje Xiaomi 4k+ oraz gimbal Feiyu Tech G5 drugiej generacji. Mam zamiar się za to zabrać razem z fotografią stockową na bardziej poważnie. W najgorszym przypadku zdobędę doświadczenie w fotografowaniu produktów, rozwinę swój warsztat oraz zdobędę nową wiedzę. Zawsze warto spróbować.

Rejestracja w serwisie BlackBox

Na pewno dam znać jak poszło i jak mi się udało sprzedać pierwszy klip. Dwa już czekają na klientów. Niestety tylko HD i 30 klatek 😉 reszta ma już przygotowany scenariusz …

AutoportretKowboj 9 1024x683 - BlackBox global - fotografia stockowa
Tutaj jako autoportret sam mogę podpisać swój dokument. Potrzeba tylko poświadczenia trzeciej osoby aby było to legalne. Może to być ktokolwiek.

 

2 komentarze

  • Rejestracja w blackboxie

    Cześć,

    Dzięki za artykuł, chciałem zapytać, jak Twoje doświadczenia z tym Blackboxem. Chciałem się  ostatnio zarejestrować i utknąłem bo nie wiem, czy powinienem jako firma (mam działalność) czy osoba prywatna.

  • Piotr

    Hej,
    na razie po prostu się zarejestruj jako zwykły śmertelnik 😉 koniecznie przeczytaj jak uploadować i obrabiać pliki. Oni używają ogólnie standardu REC709 i nie przesadzaj z nasyceniem kolorów bo zazwyczaj koloryzację i tak robi klient, który to kupi. Surówka jest po prostu bardziej uniwersalna 😉 Kasę dostajesz na paypala i potem tylko wysyłasz do księgowej i masz z głowy. Mnie rozlicza księgowa z takich rzeczy 😉 Dane firmy zawsze warto tam wrzucić ale rozliczasz się przez przychód paypalowy, pogadaj z kimś z podatków i Tobie wytłumaczy dokładnie. Ja do tego nie mam głowy. Najlepsze co możesz zrobić to po prostu kręcić filmy, wrzucać na serwer i jak zbierze się już jakaś sensowna kwota to dopiero wtedy ją wypłać. Życzę żeby to było jak najszybciej ale na razie kwestie podatkowe olej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !