długi czas naświetlania filtr nd 8
jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie

Długi czas naświetlania – filtr ND8 – zdjęcia.

Długi czas naświetlania – filtr ND8

Długi czas naświetlania plaży o wschodzie słońca to po prostu niemożliwość. Uzyskanie przyjemnie rozmytej wody gdy słońce świeci wprost w obiektyw uważam za raczej niemożliwe. Filtr ND8 to rozwiązanie jakie stwierdziłem, że mi pomoże. Liczba przy literach ND to mnożnik czasu. Gdy zdjęcie bez filtru wymaga 1/4000 sekundy, zdjęcie z filtrem ND16 potrzebuje 16 razy dłuższego czasu naświetlania do uzyskania poprawnej ekspozycji , czyli 1/250 sekundy. Chciałem osiągnąć bardzo długi czas naświetlania, rzędu 10 – 20 sekund.

Przykłady : FLICKR.

P 20180816 172954 768x1024 - Długi czas naświetlania - filtr ND8 - zdjęcia.

Co to filtr ND8, ND16, NDX ?

W skrócie to kawałek plastiku, barwiony ciemną farbą, szarą, neutralną, bez zmiany kolorów. Filtry Cokin P to najwygodniejsze w użytkowaniu filtry fotograficzne.

Zalety filtru szarego ND :

 • chroni przeciwko prześwietleniom jasnych elementów zdjęcia
 • pozwala na wydobycie detali z cieni kadru
 • zmniejsza ilość światła docierającego do matrycy aparatu / filmu
 • pozwala na większe otwarcie przysłony
 • dłuższy czas naświetlania pozwala na rejestrację ruchu

Część lewa kadru jest przesłonięta filtrem ND8. Widać na wodzie dużo więcej detali dzięki zmniejszeniu ilości światła. Po prawej obraz prześwietlony, mało detali przy pojedyńczych kroplach wody.

Park Oliwski Sierpień Woda 8 of 18 1024x683 - Długi czas naświetlania - filtr ND8 - zdjęcia.

Wieczór vs filtr NDX

Główną zasadą uzyskania długiego czasu naświetlania jest brak światła. Do dyspozycji mamy ISO, możliwość przymknięcia przysłony oraz regulacja czasu naświetlania zostaje na koniec i jest wynikiem ekspozycji sceny.

Jak uzyskać długi czas naświetlania :

 • Robić zdjęcie wieczorem  – mniej naturalnego światła
 • Przymknąć przysłonę
 • Zmniejszyć dynamikę sceny – im coś wolniej się porusza tym dłużej możemy to fotografować (patrz przykład z ogniem poniżej).
 • Znaleźć ciemniejsze miejsce o tej samej tematyce np.  strumien w gęstszym lesie
 • Używać pełnej (walcowej) osłony przeciwsłonecznej – pomaga eliminować światło z krawędzi
 • Wykorzystać filtr ND , filtr neutralny, szary neutralny o odpowiedniej redukcji ekspozycji. Najlepiej na mocowanie COKIN.
 • Tania opcja – szybka od maski spawalniczje. Niestety nie wiem ile mają podziałek, raczek trzeba sprawdzić to samemu po zakupie. Kosztują groszę.

Brak / rozmyci ludzie w kadrze

Przy długi czasie naświetlania ruch ludzi na scenie po prosty zostanie zamazany i zupełnie niewidoczny. W końcu człowiek przechodzący przez scenę jest w jednem miejscu ułamek sekundy. My naświetlamy scenę np. 10 sekund. Zależy to jednak od czasu naświetlania. Przykłady poniżej. Ewentualnie będziemy mogli dostrzec tak zwane “duchy” (ghosting) . Nie jest to nic z czym sobie nie poradzi photoshop albo inne oprogramowanie.

RockOtwarcieSezonu2017 48 1024x683 - Długi czas naświetlania - filtr ND8 - zdjęcia.

Pod małą koncertową sceną. Jak widać sylwetki zostawiają zieloną poświatę od świateł sceny. Czuć, że impreza była dobra 😉

CityBokehPhotosBackground6 1024x683 - Długi czas naświetlania - filtr ND8 - zdjęcia.

Tutaj przykład przejeżdżającego tramwaju. Mocne i silne światła zostawiły linie świetlne a czas naświetlania sprawił, że widać tło (to pionowe to lampa) po przejechaniu tramwaju.

Rozmyta woda

Woda uzyska wspaniale rozmytą strukturę. Będzie bardzo miekka i odda to upływ czasu zdecydowanie lepiej. Tutaj często widzimy fotografię albo utrzymane całkowicie w takim tonie albo część zdjęcia, która “płynie” zdecydowanie wyróżnia się na tle kompozycji. Tutaj to zależy tylko od nas i naszej kreatywności.

Park Oliwski Sierpień Woda 17 of 18 699x1024 - Długi czas naświetlania - filtr ND8 - zdjęcia.

Linie świetlne

Długi czas naświetlania świetnie ukaże nam ruch oraz dynamikę sceny. Najbardziej znane są zdjęcia ulic. Tutaj nieco inna kwestia, czas naświetlania zdecydowanie nie jest długi ale “wystarczający” do ujęcia tematy w sposób jaki chciałem.

W tych przykładach czas jest krótki ponieważ jest duża dynamika sceny – połykacze ognia i kule ognia są w ciągłym ruchu. Siła światła ognia pozowliły uchwycić miotające się płomienie przy relatywnie krótkim czasie naświetlania – 0.5-2 sekundy.

Fire 576x1024 - Długi czas naświetlania - filtr ND8 - zdjęcia.fireshow4 1024x683 - Długi czas naświetlania - filtr ND8 - zdjęcia.

Podsumowanie

Część druga jest TUTAJ.

Jeżeli budżet na to pozwala warto się zaopatrzyć w filtr ND. Choćby dla kilku zdjęć w roku, które wykonamy pobliskiemu jezioru, wodzie, górskiemu strumykowi czy rzece. Efekt zdecydowanie jest warty ceny filtra. Pamiętajcie, żeby zacząć od najtańszych a potem jak wam sięspodoba kupicie droższe. W photoshopie czy post produkcji taki efekt będzie bardzo cieżko uzyskać.  Jeżeli długi czas naświetlania i filtr nd, filtr neutralny wam nie odpowiada to polaryzator również jest wartym ceny akcesorium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!