Fotografia reklamowa – glany !
Fotografia reklamowa – zdjęcia butów
W tym wpisie przykładowa sesja – fotografia reklamowa – zdjęcie butów czyli moich glanów ! To trochę tak jakbym je sprzedawał na “aledrogo” ;). Fotografia produktowa to podstawa w handlu, jedno dobre zdjęcie potrafi sprawić, że cała linia naszych produktów będzie miała wzięcie.
Jedno złe zdjęcie i może być na odwrót. Dlatego też, zdjęcia reklamowe produktów potrafią być dość drogie. Miej na uwadze: pomysł, marketing i wykonanie. Jedno zdjęcie, pozwalające Tobie sprzedać tysiąc produktów na pewno się w opłaca. Musimy to sobie po prostu przeliczyć.
Zrób takie zdjęcie, żebyś sam chciał kupić to co fotografujesz !
Zobacz przykłady na AliExpress, jakiejkolwiek biżuterii.
Zdjęcia reklamowe produktów – wartość
Jak zrobić zdjęcie, żeby sprzedać produkt ? Wartość, wartość i jeszcze raz wartość.
Profesjonalne zdjęcia reklamowe powinny przedstawiać nie tylko sam produkt ale też całą WARTOŚĆ nabytą. Fotografia reklamowa to nie są zwykłe zdjęcia na allegro. One powinny, minimum, zachować kompozycję i mieć proste, jednolite tło.
Co to wartość nabyta ?
“Buty jakie są każdy widzi.” Buty jak buty, ładne, czarne, wypastowane, nowe, pachnące skórą, mają śrubki, a do tego glany. Extra ! Ale co dalej ?
Kupująć glany na zdjęciu poniżej, zamysł stojący za zdjęciami to :
Poza butami, które wyglądają jak “milion baksów” kupujesz UCZUCIE I EMOCJE związane z rokiem, metalem, muzyką. Być może te buty będą Tobie przypominały czasy kiedy grałeś na gitarze, może dalej grasz albo będziesz to robił częściej. Może chcesz je kupić na wyjazdy na festiwale takie jak Woodstock, Jarocin. Może zakładając je poczujesz ducha Roka lub Bogów Metalu i zyskasz więcej pewności siebie wychodząc na miasto ? Może po prostu potrzebujesz butów, wiesz, że chcesz glany ale ta fotka wygrała z innymi w walce o Twoją uwagę.
To można kupić, kupując produkt. *
*Słowa “można” użyłem specjalnie, to od Ciebie zależy czy takie buty dadzą Tobie coś więcej.
Zdjęcia reklamowe powinny opowiadać historię i / lub sprawić abyśmy chcieli sami dopisać jej koniec. Pokazać coś poza surowymi przedmiotami.
Fotografia reklamowa – psychologia
Tutaj nie będę się rozpisywał. Psychologia, socjologia, behawiorystyka i statystyka pozwalają nam odpowiednio skomponować zdjęcie. Do tego wpiszcie u wujka gogla “zasady kompozycji” albo sprawdźcie wpis – Kompozycja zdjęcia – zasady.
Przykładowo :
- Kolory – zimne czy ciemne ? Niebieski to zaufanie, pomarańczowy energia i młodość. Poczytaj o symbolice kolorów (Ayurweda).
- Kompozycja – reguła trójpodziału głosi, że łatwiej nam skupić się na zdjęciu i kluczowych elementach.
- Linie prowadzące – pomagają oczom trafić w temat zdjęcie.
- Rama dla produktu – Spróbuj dobrać naturalną ramkę zdjęcia z kompozycji, umieść temat w odpowiednim miejscu, np. buty na tle pieca.
- Tło – może być uzupełnieniem dla produktu aby klient łątwiej mógł go umieścić w swojej przestrzeni, np. zdjęcie obrazu nad łóżkiem.
Zdjęcia w reklamie
Trafienie do jak największej liczby odbiorców jest dość proste. W dobie cyfryzacji prostsze niż kiedykolwiek. Konkretnych ludzi, do których chcemy dotrzeć z produktem, znajdziemy dzięki reklamom na portalach takich jak Facebook, Google Adwords lub poszczególnych portali internetowych. Narzędzia jakie mamy do dyspozycji pokażą nam, które zdjęcie / test reklamy mają większe powodzenia. Będziemy wiedzieli na przyszłość jakiego stylu fotografii powinniśmy się trzymać i co przemawia do ludzi.
Podsumowanie – fotografia reklamowa w domu
Zdjęcia z prostej sesji jaką zrobiłem w domu do celów wpisu. Do tego testowałem nową parasolką do lampy błyskowej i układ w innym pokoju. Niestety, są problemy z cieniami i przetrzenią.
To co poszło nie tak :
- Ustawienie scenografii powinno być bliżej ściany aby uniknąć cieni z tyłu zdjęcia.
- Post produkcja – uważniej i dokładniej wybielać elementy zdjęcia.
- Na wypucowanej gitarze odbija się parasolka :(. Przydałby się softboks, którego jeszcze nie posiadam. Miałem na uwadzę, aby nic się nie odbijało ale jak widać niestety nie zawsze dało radę.
- Uważajcie czym pucujecie lakier, aby nie powstały smugi. Mikrofibra. Tylko.
- Brakowało mi nieco czarnej pasty do butów aby porządnie wypucować glany na efekt lustra 😉
Czyścić połyski mikrofibrą, zaopatrzyć się w takie rzeczy jak pasta… uważać na kąt padania.
Nauczyłem się czegoś na przyszłość, super !