Czas naświetlania czyli czas otwarcia migawki

dnia

Czas naświetlania czyli czas otwarcia migawki

Jaki czas naświetlania ustawić aby obraz był ostry. Tutaj krótka ściąga co zrobić aby uchwycić nasz mniej lub bardziej poruszający się obiekt. Odpowiedzią uniwersalną będzie metoda prób i błędów. Także brać kamery w dłoń i wychodzić robić zdjęcia. Dodając troche teorii poniżej… Niestety tutaj techniczne możliwości aparatu nam zdecydownie pomogą.

Oczywistym wydaje się że jadący samochód będzie rozmyty przy czasie naświetlania 1/100 [s]. Kwestia jak szybko jedzie… Czas otwarcia migawki w okolicach 1/1000 [s] , czyli dziesięc (10) razy mniej, powinien “zamrozić” i złapać ostry obraz samochodu w danej chwili.

Przykłady zdjęć i czasów naświetlania w galerii na dole 🙂

Magic lantern 1 1024x768 - Czas naświetlania czyli czas otwarcia migawki

Kiedy i jaki czas naświetlania użyć

Tutaj przykład scenerii, kadrów oraz czasów naświetlania jakich powinniśmy używać aby uchwycić wyraźny, ostry obraz. Wartości oczywiście mocno przybliżone, niestety tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musicie poświęcić na to trochę pracy i “poczuć” to z doświadczenia. Sam wiem, że podczas koncertu mogę walczyć ze światłem i 1/50 [s] przy obiektywach w okolicy 50mm F1.8 ale to różnie bywa czy się uda… Jak jesteście zbyt leniwi… no cóż, zostaje mieć nadzieję, że się wam uda.

BaletyNaDziałkach 7 683x1024 - Czas naświetlania czyli czas otwarcia migawki

Tabela z przykładowymi czasami naświetlania

1/4000 [s] Zamrożenie bardzo szybkiej akcji, samochody, wyścigi, samoloty, proch strzelniczy, dym, ptaki w locie, wschód słońca (może się nie rusza ale fotografowanie pod słońce daje baaardzo dużo światła). Tutaj przy odpowiedniej ekspozycji w zasadzie zamrozimy wszystko, osobiście często używam jak najkrótszego czasu na jaki pozwala ekspozycja.
1/2000 [s] Ptaki w locie, płomienie ogniska, w zasadzie większość rzeczy.
1/1000 [s] Szybkie pojazdy jak samochody, motory, spadające krople wody
1/500 [s] Zamrażanie rowerów, biegaczy, ćwiczących atletów. “Wolniejsze” sporty
1/250 [s] Chodzący ludzie, wolno poruszające się zwierzęta, fotografia uliczna – uniwersalny czas naświetlania, zazwyczaj będzie dobrze i ostro jeżeli autofokus działa jak powinien
1/125 [s] Wolne gesty, panning samochodów i pojazdów
1/50 [s] Tutaj mamy szeroki zakres możliwości, od panningu (czyli poruszania kamery zgodnie z ruchem obiektu jaki chcemy sfotografować) wolnych pojazdów, ludzi. Mogą pojawić się pierwsze oznaki rozmycia. Warto mieć szybkie szkło spełniające zasadę.

Czas naświetlania = 1 / F [mm],  F = ogniskowa obiektywu, np. 50mm

Obiektyw 50mm powinien nam pomóc uzyskać czsa 1 /50 [s] aby obraz był nieporuszony (z naszej winy).

Możemy rozmyć osoby w tańcu, podkreślić spadające krople deszczu, delikatnie rozmyć wodę.

1/15 [s]
1/4 [s] Mocniejsze rozmywanie powyższych kadrów.
1/2 [s] Rozmycie szybko płynącej wody, ludzi w mieście. Zdjęcia późnym wieczorem.
1 [s] Fajerwerki, woda, deszcz.
1 – BULB [s] Fajerwerki, gwiazdy, astrofotografia, czas naświetlania dla uzyskania mleka – mocnego rozmycia wody. Rozmywanie poruszających się chmur.

Fotografia już raczej tylko na statywie. Kupcie sobie porządny. Kamerę wymienicie, obiektyw kupicie nowy ale statyw będzie służył latami.

Dodatkowo wszystko to samo co wcześniej. Czas naświetlanie dziesięciu sekund może sprawić, że wogóle nie będzie poruszających się przedmiotów na zdjęciu jak np. ludzi w mieście na drodzę albo samochodów.

 

Plaża Jelitkowo Gdańsk poranek 3 of 6 1024x334 - Czas naświetlania czyli czas otwarcia migawki

Czas naświetlania to nie wszystko …

Tutaj aby uzyskać ostry obraz liczą się też takie rzeczy jak :

Powodzenia !

I wielu nieporuszonych zdjęć życzę 😉

Czas naświetlania – czas otwarcia migawki – galeria przykładów

Warto zwrócić uwagę na czas naświetlania, przesłonę i czym według was było to podyktowane. To co mi przyświecało to albo uzyskanie ostrego, wyraźnego tematu zdjęcia po środku kadru (spot metering) albo rozmycie elementów jak koncerty, dym papierosa. Wszystko jest już “PO” post produkcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *