autoportret w domu czarne tło Kowcio bokehphotosPL-14
porady,  jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  tutorial

Autoportret w domu, czarne tło

Autoportret w domu, czarne tło

Czarne tło i autoportret bardzo niskim nakładem. Pieniędzy, nie pracy 🙁 Po sukcesie i wielu odwiedzinach poprzedniego wpisu Jak zrobić czarne tło na zdjęciu ? czas na kontynuację. Przed Tobą krótki opis jak zrobić autoportret w domu.

A tak na poważnie, po prostu kogoś poproś, żeby Tobie zrobił zdjęcie… ale jak nie masz okazji, czasu, chętnych no to trudno, trzeba kombinować samemu.

W zasadzie wystarczy Tobie aparat z fleszem. Ewentualnie, dodatkowo coś co zmiększy światło. Domowej roboty dyfuzor z kartki papieru śniadaniowego, białej siatki foliowej albo po prostu coś kupionego. Przykłady dalej.

Więcej inspiracji i przykłady zdjęć TUTAJ – ciemne czarne tło, mała ilość światła, szukajcie “low key photos” , “low key photography”.

Poniżej zestaw jaki użyłem do uzyskania poniższych efektów i zdjęć. Sprzęt jaki wykorzystałem jest opisany tutaj : Mój sprzęt do Bokeh i co kupić jako pierwszy aparat fotograficzny na start

Kowcio bokehphotosPL 3 pp 1024x794 - Autoportret w domu, czarne tło

Potrzebne do autoportretu

  • Aparat
  • Flesz i / lub źródło światła (czarne tło)
  • Statyw na lampę  (nie koniecznie)
  • Coś co pozwoli nam pstryknąć zdjęcie kiedy nie jesteśmy przed aparatem – np. opóźnienie przed zdjęciem, wężyk spustowy, radiowy wyzwalacz, aplikacja na telefonie, laptopie.
  • Nieco pustej przestrzeni za nami (modelem).
  • Ekspozycja ! Ale tutaj niekoniecznie na 0 EV.

Najważniejsza w tym przypadku jest kompozycja zdjęcia i ustawienie światła. Zazwyczaj chcesz, aby zdjęcie było dobrze naświetlone, w końcu to Twój autoportret. Tutaj światła będzie MAŁO. Różne ustawienia światła są przedstawione poniżej. To jak wpływają na zdjęcie oceń sam.

Czarne tło – flesz lub inne źródło światła

W zamyśle jakiekolwiek źródło światła jakie oświetli naszą twarz. Ja używam lampy oraz latarki żeby dodatkowo doświetlić cienie od dołu. Tłem się nie martwimy bo tam światła ma po prostu być jak najmniej.

Jak samemu kliknąć zdjęcie – wyzwalanie migawki

Większość aparatów posiada możliwość podłączenia ich do laptopa, komputera albo ma dedykowane aplikacje na telefon do zdalnego robienia zdjęć jak np. aplikacja dla kamer typu GoPro.

Wężyk spustowy będzie realtywnie krótki, aby wyzwolić migawkę siedząc przed obiektywem. Będziemy potrzebowali dość szerokokątnego obiektywu aby ująć całą naszą twarz w kadrze.

Wyzwalacz radiowy na pewno będzie wygodniejszym rozwiązaniem. Trzymamy go w ręcę podczas robienia zdjęcia.

Jeżeli nie mamy nic z tych rzeczy to ta opcja jest dostępna niemalże w każdym aparacie …

Ustawcie opóźnienie na zrobienie zdjęcie 5-10 sekund. Po wciśnięciu musicie ustawić się w kadrze  i czekać na zdjęcie, warto wcześniej sprawdzić i ręcznie ustawić ostrość w miejscu (płaszczyźnie) gdzie będziesz stać do zdjęcia. Można użyć statywu albo czegokolwiek na czym zmierozna zostanie ostrość. Następnie trzeba ustawić obiektyw w tryb manualny i zaznaczyć miejscie na podłodze aby się tam ustawić.

P 20180212 143355 768x1024 - Autoportret w domu, czarne tło

Autofokus, ostrzenie i latarka

Tutaj ustawienia auto mogą zdecydowanie pomóc, najlepiej posiadać wykrywanie twarzy w aparacie 😉 ja robiłem wszystko na manualu.

Sam korzystałem z autofokusa ponieważ zależało mi na płytkiej głębi ostrości. Niestety było widać nieco tła. Jeżeli aparat nie ostrzy w ciemności, tak jak w moim przypadku, poświeć na twarz latarką. Aparat złapie ostrość, wyłącz latarkę  i wtedy zrób zdjęcie.

BokehPhotosPL 7 683x1024 - Autoportret w domu, czarne tło

Ustawienie światła

Aparat powinien być prosto przed Tobą. Ustaw płytką głębię ostrości, zacznij od przysłony F5.6 i zmieniaj zgodnie z warunkami. W górę albo w dół.

Włącz flesz. Pozwoli to na wyczernienie tła ! Na zdjęciu powinna być tylko Twoja twarz i nieco tła. Można potem dodać winietowanie i wyciemnienie tła w post produkcji. Ilość światła, siłę flesza wstępnie ustaw na “-2 EV” jeżeli korzystasz z wbudowanej lampy i 1/64 jeżeli korzystasz z lampy zewnętrznej. Najsłabiej jak się da. Nie chcesz odbijać światła jak księżyc 🙂

Ustaw źródło światła po Twoim boku i potem poprawiaj zgodnie z oczekiwanym efektem.  Słabszy flesz pozwoli Tobie uzyskać bardziej naturalny wygląd, łatwiej jest też zmiększyć słabszy strumień światła. Możesz postarać się o bardziej dramatyczny portret.

czarne tło autoportret tlo bokehphotosPL schemat prosty - Autoportret w domu, czarne tło
To w skrócie. Aparat idealnie na wysokości twarzy, “Full Frontal” jak to się mawia. Odległości między aparatem a modelem oraz modelem a tłem zależy od Twoich możliwości i przestrzeni gdzie robisz zdjęcie. Tutaj flesz pomoże Tobie uzyskać czarne tło. Eksperymentuj z przesłoną.

Ustawiając się przed aparatem, w moim przypadku, mam w ręku radiowy wyzwalacz spustu. Staram się ustawić naprzeciwko aparatu i usłyszeć “bip” autofokusa. Potem groźna mina i zdjęcie.

Kowcio bokehphotosPL 16 pp 1024x868 - Autoportret w domu, czarne tło

Ustawienia aparatu

  • F= 8 i w górę, pozwoli to łatwiej znaleźć się Tobie w głębi ostrości, przy F1.8 będzie bardzo trudno złapać ostrość na oko / twarz.
  • T=1/125
  • Flesz=-2EV lub 1/64
  • ISO=100
  • Autofokus – korzystam ze skupionego, polecam coś co np. automatycznie wykryje twarz.

Jeżeli nasz autoportret ma zbyt jasne tło, przymknij przysłonę. Jeżeli zdjęcie jest za ciemne, zwiększ odrobinę moc lampy. Zrób zdjęcie. I tak w kółko, dopóty, dopóki nie znajdziesz satysfakcjonyjącego kadru. Niestety, ale bez (mojej ulubionej) metody prób i błędów się nie obejdzie.


Jeżeli zdjęcie wam nie przypadło do gustu, zróbcie je na czarno biało !


Autoportret w domu – zdjęcia !

Autoportret w domu.  Post produkcja w Lightroomie, Luminarze 2018 i / lub Portrait Pro17. Tutaj wystarczy jakikolwiek program do obróbki zdjęć, każdy będzie przydatny. Pozwoli nam ściemnić tło i rozjaśnić twarz, która będzie bardziej widoczna na zdjęciu. Czarne tło zawsze można podmienić.

Pamiętaj o cierpliwości, mi osobiście poniższe zdjęcia zajęły 2 dni 😉 Pierwszego dnia się okazało, że po czyszczeniu aparatu na lustrze został włosek od szczotki 😉

Ustawienia aparatu na każdym ze zdjęć w danych EXIF w galerii, lampa była ustawiano około 1/4 – 1/6 mocy.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !