Nakładanie zdjęć i grafik. Warstwy “overlay”
Nakładanie zdjęć i grafik. Warstwy “overlay”
Nakładanie zdjęć lub dodawanie elementów graficznych jest proste. Prosty sposób jak to zrobić opisany poniżej. Warstwy z grafikami lub zdjęcia (overlays) używane do dodania brakujących detali do fotografii wymagają nieco więcej pracy w post produkcji. Zdjęcie będzie w tym momencie kompozytem – originalną kompozycją – fotografią oraz dodanymi elementami takimi jak np. deszcz, śnieg, promienie słońca i itp.
Elementy jakie możemy wykorzystać to każda grafika, zdjęcia i wszystko to co pozwoli nam na dodanie do zdjęcia efektu jaki chcemy uzyskać. Opiszę prosty sposób dodania elementów do fotografii.
Przykładowe zdjęcia przed i po na samym końcu, po drodze cały proces.
Nakładanie zdjęć – co potrzeba ?
Każdy program jaki obsługuje warstwy będzie wystarczający. Do tego potrzebujemy elementy graficzne (w plikach lub oprogramowaniu) jakie chcemy dodać do zdjęcie. Do tego dochodzą narzędzie, filtry, pędzle kreatywne i etc.
Overlays czyli gotowe warstwy do dodania
Nakładanie zdjęć to w tym przypadku nakładanie grafik. Takie gotowce możemy kupić w zasadzie wszędzie. Wystarczy wpisać “photo overlays” w sieci i wyskoczy nam bardzo dużo ofert z najróżniejszymi zestawami zdjęć i grafik. Przykładowo możemy poszukać schematów takich jak :
- Ramki na zimę
- Spadające liście jesienią
- Promienie światła
- Deszcz
- Bokeh
- Tęcze i różne świetlne artefakty.
Wszystko to razem z prostym przykładem i instrukcją jak to zrealizować. Instrukcja zazwyczaj dla Photoshop-a ale ta sama metoda tyczy się każdego programu graficznego łącznie z Luminarem ,Paint Shop Pro 2019 albo GIMP-em o Fotoszopie nie wspominając.
Pakiet zakupiłem na www.inkydeals.com
Jak w prosty sposób nałożyć grafikę na zdjęcie ?
- Otwieramy zdjęcie do jakiego chcemy dodać elementy graficzne.
- Dodajemy nową warstwę.
- Dodajemy zdjęcie z przezroczystym tłem i elementami.
- Pędzlem, ręcznie, usuwamy zbędne elementy ze zdjęcia (maskowanie) aby uzyskać ostateczny efekt. Najlepiej użyć pędzla przezroczystości.
- Ustawiamy blendowanie warstw na “ekran” (screen).
A tutaj to co wyżej ale w zdjęciach, krok po kroku. Używałem Paint Shop Pro 2019 bo działa to szybko i jest dla mnie wygodne. Wszędzie zasada działania jest taka sama. Poniżej również przykład w Luminar 3 ze stosowaniem warstw.
Podsumowanie
Efekt końcowy zależy w głównej mierze od nas. Nie każdy ma czas i chęci aby przerabiać każde zdjęcie jakie wpadnie mu w ręce. Jest to czasochłonna, ręczna, kreatywna praca. Końcowe zdjęcia, moim zdaniem, są bardzo zadowalające. Czasem ma się odczucie, że jest tutaj po prostu robota grafika i tak w rzeczywistości to nie wygląda.
To jak bardzo możemy ingerować w zdjęcie aby to dalej było “zdjęcie” a nie już po prostu grafika to kwestia do przemyślenia w kolejnym wpisie.
Przykładowe zdjęcia przed i po
Poniżej przykłady zdjęć przed i po obróbce z myślą o kompozycie. Niektóre zmieniają zdjęcie dość mocno, inne w zasadzie w ogóle. Dalej przedstawiają to co powinny. To już dla was do oceny. Pierwsze koty z kompozytami za płoty.