Zdjęcie kompozytowe - dodawania flar i efektów świetlnych - Luminar 3
porady,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  tutorial,  zdjęcia

Nakładanie zdjęć i grafik. Warstwy “overlay”

Nakładanie zdjęć i grafik. Warstwy “overlay”

Nakładanie zdjęć lub dodawanie elementów graficznych jest proste. Prosty sposób jak to zrobić opisany poniżej. Warstwy z grafikami lub zdjęcia (overlays) używane do dodania brakujących detali do fotografii wymagają nieco więcej pracy w post produkcji. Zdjęcie będzie w tym momencie kompozytem – originalną kompozycją – fotografią oraz dodanymi elementami takimi jak np. deszcz, śnieg, promienie słońca i itp.

Elementy jakie możemy wykorzystać to każda grafika, zdjęcia i wszystko to co pozwoli nam na dodanie do zdjęcia efektu jaki chcemy uzyskać. Opiszę prosty sposób dodania elementów do fotografii.

Przykładowe zdjęcia przed i po na samym końcu, po drodze cały proces.

Nakładanie zdjęć – co potrzeba ?

Każdy program jaki obsługuje warstwy będzie wystarczający. Do tego potrzebujemy elementy graficzne (w plikach lub oprogramowaniu) jakie chcemy dodać do zdjęcie. Do tego dochodzą narzędzie, filtry, pędzle kreatywne i etc.

Overlays czyli gotowe warstwy do dodania

Nakładanie zdjęć to w tym przypadku nakładanie grafik. Takie gotowce możemy kupić w zasadzie wszędzie. Wystarczy wpisać “photo overlays” w sieci i wyskoczy nam bardzo dużo ofert z najróżniejszymi zestawami zdjęć i grafik. Przykładowo możemy poszukać schematów takich jak :

 • Ramki na zimę
 • Spadające liście jesienią
 • Promienie światła
 • Deszcz
 • Bokeh
 • Tęcze i różne świetlne artefakty.

Wszystko to razem z prostym przykładem i instrukcją jak to zrealizować. Instrukcja zazwyczaj dla Photoshop-a ale ta sama metoda tyczy się każdego programu graficznego łącznie z Luminarem ,Paint Shop Pro 2019 albo GIMP-em o Fotoszopie nie wspominając.

Pakiet zakupiłem na www.inkydeals.com


Jak w prosty sposób nałożyć grafikę na zdjęcie ?

 1. Otwieramy zdjęcie do jakiego chcemy dodać elementy graficzne.
 2. Dodajemy nową warstwę.
 3. Dodajemy zdjęcie z przezroczystym tłem i elementami.
 4. Pędzlem, ręcznie, usuwamy zbędne elementy ze zdjęcia (maskowanie) aby uzyskać ostateczny efekt. Najlepiej użyć pędzla przezroczystości.
 5. Ustawiamy blendowanie warstw na “ekran” (screen).

A tutaj to co wyżej ale w zdjęciach, krok po kroku. Używałem Paint Shop Pro 2019 bo działa to szybko i jest dla mnie wygodne. Wszędzie zasada działania jest taka sama. Poniżej również przykład w Luminar 3 ze stosowaniem warstw.

Podsumowanie

Efekt końcowy zależy w głównej mierze od nas. Nie każdy ma czas i chęci aby przerabiać każde zdjęcie jakie wpadnie mu w ręce. Jest to czasochłonna, ręczna, kreatywna praca. Końcowe zdjęcia, moim zdaniem, są bardzo zadowalające. Czasem ma się odczucie, że jest tutaj po prostu robota grafika i tak w rzeczywistości to nie wygląda.

To jak bardzo możemy ingerować w zdjęcie aby to dalej było “zdjęcie” a nie już po prostu grafika to kwestia do przemyślenia w kolejnym wpisie.

Przykładowe zdjęcia przed i po

Poniżej przykłady zdjęć przed i po obróbce z myślą o kompozycie. Niektóre zmieniają zdjęcie dość mocno, inne w zasadzie w ogóle. Dalej przedstawiają to co powinny. To już dla was do oceny. Pierwsze koty z kompozytami za płoty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !