Cytaty fotograficzne i ich nauka
porady,  jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie

Cytaty fotograficzne i nauka jaką niosą

Jaką naukę niosą cytaty fotograficzne ?

Cytaty fotograficzne mają na celu zainspirować, nauczyć i przypomnieć o prostych zasadach w fotografii. Biorąc pod uwagę doświadczenie i dorobek artystyczny autorów, warto się nad nimi zastanowić. Z całą pewnością znajdziemy wiele wskazówek, które pomogą nam robić lepsze zdjęcia, bardziej inspirujące fotografie czy po prostu inaczej spojrzeć na sam proces kadrowania.

Warto do nich wracać ponieważ są wiedzą w w pigułce z wielu, wielu lat doświadczeń.


Cytaty fotograficzne

Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon. 

Ansel Adams

Słyszałem, że drugie miejsce zajmuje pierwszy z przegranych. Zawsze będziemy mieli ambiwalentne odczucia odnośnie swoich fotografii. Liczą się te najlepsze.


Każdy może zrobić jedno dobre zdjęcie, mi poszło lepiej bo zrobiłem dwa. 

David Bailey

Tutaj mogę nawiązać do wpisu o wyzwaniu z perspektywy zdjęcia. Nie szalejmy i nie róbmy stu podobnych zdjęć z nadzieją, że któreś wyjdzie ostre. Jednak pamiętajmy, że lepiej mieć z czego wybierać. Balans między ilością zdjęć, czasem przeglądania i filtrowania ich a potem obróbki musimy sami sobie ustalić. Znam fotografów, którzy chcą zamknąć się w 1000 zdjęć z wesela bo potem tego jest za dużo a ilość czasu i kasa muszą się zgadzać.

W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie o głębię ostrości.

Peter Adams

Jak zawsze, wszyscy mówią, że to nie sprzęt robi zdjęcia ale fotograf. Prawda. Dobry sprzęt tylko albo aż ułatwia uzyskanie oczekiwanego efektu. Jednak nadal nie zrobi tego za nas.

Na wiosnę jak co roku miliony amatorów fotografii wychodzą z domu by powtarzać wciąż te same, nudne ujęcia […] Zapytani, po co to robią, zwykle nie potrafią wskazać powodu. 

Andreas Feininger

Zwolnijmy robiąc zdjęcie. Zawsze trzeba wiedzieć PO CO robimy zdjęcie. O CZYM jest zdjęcie, a już przynajmniej oczywiste powinno być CO JEST NA zdjęciu 😉

Twoje pierwsze dziesięć tysięcy zdjęć będzie najgorsze. 

Henri Cartier-Bresson

Klasyka, tyczy się wszystkiego w życiu. Bez warsztatu i pracy nad rzemiosłem nie możemy oczekiwać takich samych rezultatów jak ktoś to przeznaczył na to duże więcej czasu niż my.


Czym innym jest zrobienie zdjęcia tego, jak wygląda dana osoba, a czym innym jest zrobienie portretu tego, kim jest.

Paul Caponigro

Portrety to trudna sztuka. O portretach będzie kilka wpisów w przyszłości 😉 Odnośnie sesji informacje są TUTAJ, też TUTAJ oraz TUTAJ.

 Ludzie ulegają złudzeniu, i fotografowanie jest bardzo proste… Technicznie jest to jednak złożona sprawa. Twój sprzęt daje ci tak wiele możliwości, że mogą cię one łatwo rozpraszać . Moim uczniom radzę , aby jak najbardziej ograniczali swój sprzęt. 

Brett Weston


Zawsze ograniczam mój sprzęt do minimum: dwa aparaty, każdy z trzema obiektywami, flesz i asystent. Nie chcę spędzać zbyt wiele czasu na myśleniu o wyposażeniu. Ten czas jest mi potrzebny aby skoncentrować się na modelce i świecie dokoła niej. 

Helmut Newton

Pomyślmy na jak słabym sprzęcie genialne zdjęcia robił Ansel Adams. W zasadzie wszystko co mamy teraz jest po prostu lepsze, szybsze i bardziej precyzyjne. Może to jest problem ?


Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. 

Ansel Adams

Pamiętajcie, że to nasza kreatywność sprawia, że zdjęcie jest warte uwagi !


Chociaż fotografie nie mogą kłamać, kłamcy mogą fotografować. 

Lewis Hine

W erze instagrama pozostawię bez komentarza 😉

Portret nie powstaje w aparacie, ale po obu jego stronach.
Edward Steichen

Warto zadbać a komfort osoby fotografowanej. Tak bardzo jak my się stresujemy, aby zdjęcie wyszło ładne, ostre i wyraźne tak modele i modelki stresują się, aby oni wyszli piękni, silni i wspaniali. Empatia przede wszystkim.

Nauka z cytatów fotograficznych

Cytaty fotograficzne to wiedza w pigułce. Warto przypominać sobie kwestie znanych fotografów abyśmy nie zapomnieli i nie zagmatwali się w technicznych aspektach fotografii. Są one ważne, jak najbardziej, ale są rzeczy ważniejsze. Czytając powyższe cytaty, osobiście, zawsze wracam myślami do podstawowych zasad i staram się ich przestrzegać. Nie zawsze mi to jednak wychodzi.

Robiąc lub patrząc na fotografię chcę :

  • Wiedzieć O CZYM jest fotografia a nie CZEGO jest to fotografia. Zdjęcia powinno traktować O wschodzie słońca a nie być zdjęciem po prostu wschodu słońca.
  • PO CO naciskam spust i robię zdjęcie ? Co na tym zdjęciu chcę przekazać ? Jaki MOMENT, chwilę, sytuację chcę przedstawić ?
  • Co jest TEMATEM zdjęcia i czy jest to oczywiste ?

To tylko wytyczne. Zasady są po to żeby je łamać. Bardzo jest to cliche ale co zrobić.

Dzięki temu sam jestem w stanie wiedzieć co dana fotografia przedstawia, po co była robiona. Ma ona dla mnie sens. To czy będzie miała dla innych ? To już inna kwestia 😉

Wpadajcie od czasu do czasu i przeczytajcie te cytaty, na pewno na tym nie stracicie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !