magic lantern logo
porady,  tutorial

Magic Lantern – oprogramowanie dla Canona

Magic Lantern – oprogramowanie dla Canona

Magic lantern to dodatkowe oprogramowanie dla lustrzanek Canona, drastycznie rozszerzające możliwości naszego aparatu. NIE WSZYSTKIE aparaty są wspierane ! Oprogramowanie Magic Lantern jest tworzone przez entuzjastów i umożliwia dostęp do funkcji jakich originalne oprogramowanie aparatu nie posiada. Podczas instalacji originalne oprogramowanie jest nienaruszone. Możemy korzystać albo z originalnego albo z Magic Lantern, wybór zależy od nas. Więcej tutaj.

Oryginalne oprogramowanie to zazwyczaj po prostu okrojona wersja oprogramowania wyższych, droższych modeli. Osobiście uważam to za zabieg marketingowy.

Szkoda, bo tutaj ludzie tworzą za darmo coś co inżynierowie Canona mogliby zrobić conajmnniej dziesięc razy szybciej. Ale całe szczęście, są ludzie, którym zależy. Bądźmy jak oni.

Czy mogę bezpiecznie zainstalować Magic Lantern na swoim aparacie?

Jeżeli apart jest na oficjlanej liście wspieranych modeli, która znajduje się TUTAJ to tak. Jak najbardziej. Ja zainstalowałem to na swoim Canonie 1200D, który w teorii nie ma 100% kompatybilności. Oczywiście wcześniej przeszukałem internet i fora fotograficzne czy ktsś to przede mną zrobił i jakie były rezultaty.

Magic lantern 2 1024x768 - Magic Lantern - oprogramowanie dla Canona
Zdjęcie robione ziemniakiem ale widać, że działa 😉

Po co nam Magic Lantern

Poza bardzo długą listą możliwości odnośnie wideo, lista dla fotografii również nie jest mała. Warto zaznaczyć, że oprogramowanie jest raczej robione z myślą o kręceniu filmów i nagrywaniu klipów. Fotografia oczywiście tutaj też ma swoją część i mamy dostęp do takich rzeczy jak “zebry” prześwietleń.

Nie będę wymieniał wszystkich możliwości tylko to co mi osobiście najbardziej przypadło do gustu i co wykorzystuje. Resztę możecie przeczytać na oficjalnej stronie www.magiclanter.fm

Najlepsze w magic lantern

Moim skromnym zdaniem…

  • Focus peaking – na ekranie aparatu pokazuje nam co jest aktualnie w zakresie głębi ostrości a co poza nią. Genialna opcja przy płytkich głębiach ostrości, naprawdę potrafi pomóc. Tekst zabarwiony na niebiesko to aktualnie to co będzie w głębi ostrości. Oczywiście “środek” tego obszaru będzie najostrzejszy.

P 20180918 144256 768x1024 - Magic Lantern - oprogramowanie dla Canona

magic lantern warstwy menu - Magic Lantern - oprogramowanie dla Canona

  • Interwalometr – co prawda wężyk z interwalometrem nie kosztuje milionów ale po co się męczyć z kablami skoro możemy mieć to wbudowane. Tutaj zdjęcie z przykładem. Możemy ustawić ilość zdjęć, czas pomiędzy zdjęciami oraz jak mamy rozpocząć sekwencję. Pamiętajcie aby ustawić odpowiedni czas. Jeżeli macie starszy aparat (jak ja) to 2 sekundy na zdjęcie może być za szybko. Bufor w aparacie się zapcha i po prostu będziecie mieli opóźnienie odnośnie robienia zdjęć. Może pomóc szybsza karta SD (prędkość zapisu) o ile macie pewność, że to jest jej wina. Idealna sprawa do nagrywania timelapsów albo hyperlapsów) o ile mamy stabilizator do tych drugich i statyw do pierwszego).

Magic lantern 3 1024x768 - Magic Lantern - oprogramowanie dla Canona

  • Zebry ! –podczas robienia zdjęcia przy wykorzystaniu ekranu (Live View) będziemy na nim widzieć czerwone i niebieskie paski. Odpowiednio – prześwietlenia – kolor biały oraz totalną czerń. Może pomóc jeżeli nie wiemy czy część kadry nie będzie za jasna.

Inne warte wspomnienia funkcje

  • Histogram, zebra i inne informacje na ekranie live view – w Canonie 1200D ten ekran jest trochę mały a wyświetlanych danych jest naprawdę dużo. Nieco to psuje widok i sprawia że to wszystko jest mało czytelne. Warto wyłączyć część informacji w menu i po prostu korzystać z kilku aby wygodniej się pracowało i aby cokolwiek widzień na ekranie.
  • Focus stacking – robienie kilku zdjęć o bardzo płytkiej głębi ostrości a następnie łączenie ich w jedno, pełne zdjęcie gdzie cała scena jest ostra i wyraźna.
  • Cicha migawka !
  • Czas naświetlania można ustawić powyżej 30 sekund.
  • Linie zasad podziału zdjęcia – Zazwyczaj mamy linie trójpodziału. Tutaj możemy zainstalować własne jak np. Spiralę Fibonnaciego i w ten sposób robić zdjęcia. Nie używam, ale fajne !
  • Warstwa pokazująca obraz na ekranie 16:9. Możemy robić zdjęcia od razu z “filmowym” kadrem w aparacie.
  • Wykrywanie ruchu podczas robienia zdjęcia – pułapka fotograficzna. Aparat zrobi zdjęcie, jeżeli wykryje obiekt w glebi ostrosci. DObra to robienia zdjec np. zwierzeteom w lesie.

Przykłady menu jak wygląda i jak bardzo są rozbudowane możliwości naszej “magicznej latarni”.

Podsumowanie

Jeżeli macie aparat jaki jest wspierany przed Magic Lantern to zdecydowanie powinniście zainstalować to oprogramowanie. Jeżeli nieco znudzeni jesteście albo macie dość robienia zdjęć to tutaj nowe opcje i możliwości powinny rozpalić entuzjazm do fotografii na nowo i łatwiej przetrzymać okresy braku chęci i kreatywności 😉

Jak zainstalować Magic Lantern (oficjalna strona, po angielsku)

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !